Trzepak.pl

Forum zablokowane  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.
Autor Wiadomość
   Tytuł: WISP Faq
Zgłoś ten post Odpowiedz z cytatem
ZABLOKOWANY
Awatar użytkownika

WISP Faq for l4m4rz
by: PrEZeS (vel. prezes_3lo), fragments by Nethorse
@: prezes_3lo(malpa)elektroda.net
gg: 7080821
GSM: 880233551

wersja: v1.4.2-30032009

ZAMROŻONA

AUTOR
Hej, mam na imię Mateusz. W ogólniaku nr 3 w Rzeszowie które już kończe wymyślili mi na samym początku ksywe "prezes" (bo jeszcze wtedy byłem przewodniczącym klasy, ach te czasy :)). Dlatego właśnie prezes_3lo. Praktycznie od małego interesowała mnie technika. Pamiętam że mając 7 może 8 lat znalazłem jakieś książki mojego Ojca na temat elektrycznych silników trójfazowych. Już wtedy wiedziałem że chce się zajmowac "takimi" rzeczami. Wtedy oczywiście mało z tego rozumiałem ale liczyła się sama zajafka. Pamiętam że ponieważ Ojciec jest elektykiem a w tamtych czasach pracował z tego pamiętam jeszcze jako monter to w mieszkaniu mieliśmy pochowane różne rzeczy typu, bezpieczniki, skrawki kabli etc. Strasznie lubiałem się tym wszystkim bawić, oczywiście wtedy nie mogło byś mowy o podłączeniu tego pod sieć 220V. Aż tu nagle w 3 klasie podstawówki, po powrocie do domu zauważyłem że wreszczie kupiliśmy komputer (był to Celeron 466Mhz, 64MB SDRAMu, płyta DFI, dysk 8GB). Moja reakcja była jak na dziecko bardzo żywiołowa, niestety (wtedy to było niestety, z dłuższej perspektywy okazało się to bardzo pozytywne dla mojego rozwoju informatycznego :D ) okazało się że z maszyną nie do końca było tak jak by tego każdy chciał. Problemem najpewniej była płyta główna która ze względu na skrają budżetowość i chipset VIA powodowała bluescreeny z częstotliwością 4 na godzinę albo i więcej. Wobec tego sprawa nie mogła być pozostawiona sama sobie, no i zacząłem kombinować co by tu zrobić żeby maszina zaczeła działac jak powinna. NA początku kończyło się to przeważnie instalacją Windowsa (wtedy jeszcze 98) dwa razy tygodniowo. Ale czas mijał, inni grali w piłke na boisku, a ja siedziałęm w domu i grzebalem po katalogu system, inni szaleli po klubach sportowych a ja grałem w Quake i w Heroes 3 (wtedy jeszcze grałem na komputerze. Ale przyznaje że zarówno jeden i jak i drugi tytuł ***. Quake 1 przeszedlęm całego we wszystkie strony po kilka razy). Jeżeli chodzi o sport to konsekwencje były opłakane co ciągnie się za mną po dzień dzisiejszy mimo statań, ale za to nauczyłem się kombinować, czytać ze zrozumieniem to co komputer pokazywał na ekranie i radzić sobie. Można by rzec że jestem do pewnego stopnia 100% samoukiem (czyemu dziwi się wiele osób). Załapałem także swego rodzaju pasję, co umożliwiło mi dlaszy "rozwój". Jeżeli chodzi o internet to niestety byłem praktycznie zawsze daleko w tyle a to za sprawą modemu który był moim "łączem" (no cóż... łącze jest to chyba za mocne słowo). Pamiętam że moje serfowanie polegało na tym że dzwoniłem pod 0202122, otwierałem sobie wszystkie strony/fora etc. które mnie interesowały, rołaczałem się. Robiłęm co swoję i dopiero przy "zapisywaniu zmian", łączyłem się jeszcze raz. Tak ciułałem przez całe 7 lat. Aż w końcu kupiłem sobie nowiutki komputer, za własne zapracowane pieniądze (*** satysfakcja). Maszyna nie byle co Athlon X2 4000+, 1GB RAM i dysk o niebotycznej wtedy (półtorej roku temu) dla mnie pojemności 320GB. Prawie natychmiast pojawił się w nim obiekt moich westchnień czyli karta TP-Linka na układzie Atheros. Wkrótcę kupiłem też sobie do tejże karty antenę. Nistety ze względy finansowe i to że nie do końca byłem jeszcze wtedy świadomy, była to "allegrówka" montowana na Warszawskiej w Rzeszowie. Po półtorej roku nadaje się tylko do wymiany bo już poziom sygnału spadł o jakieś 10dBm, a połowa AP które widziałem przez NetStumblera "wyparowała". Gdy cały wspaniały internet przy pomocy wspaniałem Mozilli Firefox (korzystam z tej przeglądarki od wersji 0.9 na komputerze w domu i prawie moim Celeronku 1000Mhz u BAbci, który pojawił się w międzyczasie, jakieś 4 czy 5 lat temu) stanął przedemną otworem poszło z górki. Zacząłem dużo czytać na temat główie sieci komputerowych. (wcześniej to oczytanie było mocno ograniczone ze względu na posiadane łącze chodź i tak nie było najgorzej za sprawą symetryka do którego szkołą ma dostęp, tak czy inaczej starałem się), następnie wpadło mi do rąk trochę sprzętu, czyli dwa kompy (przewidziane na serwer), dwa APki Ovislinka (dlatego mam takiego świra na punkcie tej marki), trochę kabla Ethernet no i kilka innych rzeczy jak chociażby UPS (który w zasadzie gdzieś wsiąkł na wsi), switch. No i przyszedł czas na WISP Faq, do jego stworzenia co już opisywałem zainspirowały mnie problemy niektórych początkujących bardzo często pojawiające się na forum (zresztą wtedy, czyli we wrześniu 2008 miałem już szersze pojęcie na temat sieci, kablowych jak i WiFi, uzbierane przez te 3 czy 4 latka poprzedzające pierwszą wersję tekstu). Ponieważ sam miałem z tym parę różnych potknięć (wynikających raczej z firmware AP) postanowiłęm że zrobię coś dla innych (a przedewszystkim dla siebie, tworząc ten tekst nauczyłem się bardzo dużo nowych, bardzo ciekawych i niewątpliwie przydatnych rzeczy), no i efekt jest taki jak widać poniżej :D. Ostatnio ze względu na wybrany/wymarzony/docelowy kierunek studiów, skupiłem się na dość niskopoziomowej teorii sieci WiFi. Mianowicie na samej teorii radiokomunikacji, teorii systemów antenowych (antenologia :D ), oraz elektrotechnice, zabezpieczeniach elektrycznych i pokrewnych. To są dopiero ciekawe (ale miejscami bardzo skomplikowane) rzeczy, zaglębiając się w to dochodzę do zaskakujących wniosków.....

Zupełnie innym rozdziałem jest moja własna sieć WiFi. A właściwie jej brak i dlaczego taki stan rzeczy ciągle się utrzymuje mimo szczerych chęci. Otóż najpierw kiedy miałem jakieś 14 czy 15 lat, przeczytałem kilka artykułów w takich czasopismach jak ekspert czy chip na temat WiFi. Od razu zorientowałem się że to jest to. Zrozumiałem że dzięki temu można tworzyć bardzo łatwo sieci o w miarę dużym zasięgu i przez to łatwo dotrzeć do ew. klientów. Bez trudności polegających na położeniu okablowania i związanych z tym formalności, wydatków i nakładów pracy. Od tamtego czasu moje zainsteresowania skierowały się przede wszystkim na sieci komputerowe. Dalej w mojej głowie zaczęły się rodzić pierwsze plany jak taka sieć miała by wygląda. Ponieważ nie znałem praktycznie żadnych producentów sprzętu za wyjątkiem D-Linka to marzył mi się 2100AP. Oczami wyobraźni już widziałęm tą antenę sektorową zatkniętą na szczycie dachu domu mojej Babci i skierowane na nią yagi klientów. Niestety życie okazało się brutalne, raz byłem za młody, dwa nie było za bardzo chętnych. Po kilku latach kiedy mam już wiedzę i możliwości, również nie ma chętnych. Ale to ze względu na to że poprostu dużo osób załączyło sobie własne (ale w cale nie tanie) łącze ADSL. A w mieście? W Rzeszowie? Tu niestety konkurencja jest zbyy duża żeby w mojej okolicy wejść z czymś nowym, przynajmniej narazie....

Co do rzeczy które można by opisać mianem "krótko o mnie, ale nie o sieciach" to posiłkując się userbarami w podpisie: jestem chrześcijaninem obrządku rzymskiego (wierzący, praktykujący, w duszpasterstwie akademickim "Rotunda" przy parafii MBS w Rzeszowie) i jestem z tego bardzo dumny, nie wstydze się tego. Idąc dalej jestem wielkim fanem "Kultu" Kazika Staszewskiego, aczkolwiek ostatnio dużo słucham takich gatunków jak ambient, chillout, punk rock (no wiem że trochę dziwna mieszanka). Idąc dalej używam GIMPa (raz że darmowy, a raz ma dla mnie bardzo fajny interfejs). Który jest dla mnie lepszy niż Photoshop. Na koniec moje pasje sportowe (które są w zasadzie tematem na bardzo długi wątek). Czyli jazda na nartach (mimo iż dopiero od półtora miesiąca to strasznie mi się to spodobało i robię nadzwyczajnie szybko postępy) oraz siatkówka (tu już jest gorzej, bo porówując, w 2 lata w siatce zrobiłem tylko..... no może drugie tyle co na nartach przez jakieś 20 godzin zjazdów lekko licząc, ale generalnie trudno to tak porównywać, a nie jesteśmy na forum sportowym :jezyk: ). Na koniec, co nie jest zawarte w userbatach to zajmuje się aspektami nagłośnienia live na imprezach masowych, oraz elekrotechniką............... W zasadzie tyle :D

OŚWIADCZENIE

Z powodu wielu wiadomości które otrzymuje i otrzymywałem drogą PW/e-mail/Gadu-Gadu na temat zachwytów nad WISP Faq, postanowiłem zamieścić to oto krótkię oświadczenie.

Po pierwsze to że moje FAQ zajmuje drukiem ok 20 do 25 stron A4 i to że praktycznie całe (poza fragmentami od Nethorse) jest tylko i wyłącznie moimi słowami, nie oznacza że można mnie postrzegać jako jakiegoś guru, mastera, czy inną osobę tego typu. Powtórzę to jeszcze raz. Nie jestem nim! (jak już ktoś chce to niech używa spec-samouk, między tym a guru istnieje zasadnicza różnica). Sam temat tekstu nie jest zbytnio trudny i skomplikowany, więc napisanie go tak naprawdę nie wymaga jakiś ogromnych umiejętności. Wiedzę i umiejętności mam wprawdzę duze ale w żaden sposób nie można mnie porównywać do brokena, szakala, thrower'a, Łukasza czy innych trzepakowców którzy rzeczywiście mają w zagadnieniach sieci komputerowych szerokie pojęcie.

Po drugie prosze zawsze pamiętać że mogę się mylić. Mylić może się każdy, nie czuję z tego powodu jakiejś ujmy. Tak samo jak z tego że wielu rzeczy jeszcze nie umiem z takich czy innych względów, Proszę nie sugerować się bynajmniej rangą czy liczbą napisanych postów. To o niczym nie świadczy

Po trzecie jeżli nie wiesz jak doszedłem do tego co wiem teraz, to Ci to prosto wyjaśnie. Wystarczy tylko wyłaczyć te durne gry w stylu Counter-Strike'a czy (o zgrozo) Tibię, zainstalować sobie linuksa, wysupłać funduszę na zakup sprzętu w celach edukacyjnych i zacząć się tym bawić. Wiedza wchodzi najlepiej jak bazuję na praktyce a nie tylko suchej teorii.

WSTĘP

Elo,
W tym FAQ będę chciał zawrzeć cała wiedzę potrzebną do rozwiązywania problemu bardzo często poruszanego na naszym forum a nazywanego:
-> "Rozesłanie radiówki do laptopa"
-> Radiówka na laptopie
-> Z anteny na dachu do laptopa
-> "Podzielenie WiFi w domu na WiFi"
Nazw jest naprawdę dużo, ale generalnie chodzi o to samo czyli jak ja to
wolę określać Rozsył łącza WiFi na WiFi. Zobrazuję o co mi chodzi na praktycznym przykładzie. Załóżmy że posiadasz internet przez WiFi, twoja antena znajduje się na dachu i dalej kablem koncentrycznym jest wpięta do karty w komputerze. Kupujesz sobie laptopa z kartą sieci bezprzewodowej i naturalnie chcesz mieć na niej internet. Problem w tym że twój nowy komputer ani nie ma gniazda antenowego a przecież na starej stacjonarce również chciałbyś mieć dostęp do sieci. Wyjść jest kilka.

Jeżeli chodzi o kwestię techniczne. To żeby łatwiej było się pokapować w tym wszystkim (a jest trochę tego), podzieliłem wszystko na działy. Tytuł działu jest napisany dużymi literami, powiększoną czcionką i odwalony na zielono. Wszystki fragmenty na które powinieneś zwrócić uwagę są oznaczone ciemnoniebieskim pogrubionym tekstem. Linki wyglądają np tak:

google

Jeżeli zobaczysz gdzieś mały obrazek z screenem to jest to tylko miniaturka żeby zobaczyć cały po prostu kliknij na niego. Co do tego co na nich możesz zobaczyć to nie przerażaj się że u ciebie pasek zadań wygląda inaczej... Po prostu ja już dawno praktycznie przestałem korzystać z Windowsa na rzecz Debian Linuxa, ale nie jest ważne na jakim systemie pracujesz, praktycznie wszystkiego i tak dokonuje się przez przeglądarkę internetową.

Do użytkowników bardziej "pro". Tacy i tak raczej tego tekstu nie będą potrzebowali bo i tak wszystko ustawią sobie sami. Ale mimo to sorry za to że wielokrotnie powtarzam jedno i to samo słowo i używam mało ściśle technicznych słów. Jak widać z tytułu to wszystko jest dedykowane dla początkujących. Chcę uniknąć pytań o jakąś prostą rzecz a wynikającą z tego że ktoś zgubił się w tekście albo czegoś nie rozumie

Na początek zacznijmy od końca, otóż na samym końcu znajduje się słowniczek pojęć, przeczytaj go najpierw, myślę że po tym łatwiej ci będzie zrozumieć to o czym piszę

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA

Możesz:

-> Stacjonarny działa jako router. Tak ma zrobiony mój kumpel, jeden komputer posiada włożoną karte WiFi i zainstalowanego tzw. "System Operacyjny" Windows XP. Ma włączoną usługę ICS, która to jest odpowiedzialna za routing, czyli prouistym językiem dzieli to łącze. W kartę Ethernet (kablową) ma natomiast włożoną krosówkę (kabel sieciowy z przeplotem, służy do łączenia dwóch komputerów bez switcha) która to jest puszczona przez strop do drugiego komputera który stoi piętro wyżej. Jest to niewątpliwie najtańsze rozwiązanie ale ma swoje zasadnicze wady:
a) Aby korzystać z internetu w laptopie musiałbyś włączyć stacjonarkę co wiąże się ze zużyciem prądu, bo przecież raczej nie będziesz pracował na jednym i drugim sprzęcie
b) ICS w Windowsie nie działa do końca tak jak byś tego chciał, czasami zdarza się że z niewiadomych przyczyn routing przestaje działać. Są problemy z niektórymi usługami (chociażby niektóre programy p2p w ogóle nie chcą się połączyć z siecią i nie chodzi tutaj o brak publicznego IP)
c) Jesteś uwiązany kablem sieciowym, mimo iż można to rozwiązać instalując drugą kartę WiFi i postawić ją w trybie ADHoc to i tak nie rozwiąze to problemu włączonego kompa

->Podział łącza przez Access Point w trybie WISP. I tym zajmę się w tym poradniku. Ma on szereg zalet. Np:
a) Oszczędność energii. AP pobiera bardzo małą moc więc praktycznie może pozostawać włączony non stop (i w praktyce tak się robi) mimo to nie powinieneś odczuć zwiększenia rachunków z elektrowni
b) Nie musisz zostawiać komputera stacjonarnego włączonego
c) Większe możliwości AP. Ovis posiada np. QoS, dzieki czemu dla poszczególnych komputerów do niego podłączonych będziesz mógł ustawić wartość Uploadu i Downloadu, w stacjonarce żeby to osiągnąć musiałbyś bawić się z różnymi dziwnymi programami typu cFosSpeed albo zainstalować i skonfigurować Linuxa z kolejkowaniem np. IMQ.

POTRZEBNY SPRZĘT
Zakładając że jesteś już podłączony do sieci WiFi, i posiadasz najuboższy tzw. sprzęt dostępowy czyli kartę i antenę, nie obejdzie się bez zakupu:

Pierwszy AP
Ovis 5460APv2; ten będzie ustawiony w trybie WISP (będzie łączył się do bazy twojego dostawcy), dodatkowo od najnowszych wersji oprogramowania pod względem obsługiwanych trybów nie różni się w niczym od 5470AP
albo
Ovis 5470AP; Jest bardziej wybajerzony. Jest to połączenie zwykłego routera kablowego ze zwykłym AP, nie jest to "router WiFi" który przeważnie ma mniej opcji niż ten model Ovisa (porównajcie sobie ten model do np. do D-Linka DIR300 kosztującego nie wiele mniej). Dodatkowo w porównaniu do 5460AP ma czulsze radio i więcej portów LAN, jak jest to tobie potrzebne to kup go (od razu mówię że czulsze radio nie zawsze jest plusem)
Drugi AP
Ovis 5460APv2; ten będzie ustawiony jako AP, co oznacza że do niego podłączysz laptopa albo inne urządzenie bezprzewodowe. Nie koniecznie musi być to Ovis. Tu nie ma już znaczenia możesz równie dobrze zaopatrzyć się w:
TP-Link WR543G i też będzie

Uwaga na temat 5450
Ponieważ zdarza się że niektórzy kupują ten model zamiast droższego 5460, należy się z mojej strony małe wyjaśnienie. Otóż Ovislink 5450 różni się nie tylko mniejszą ilością pamięci Flash i RAM. Dodatkowo nie posiada trybu WISP. W dodatku jego oprogramowanie nie jest praktycznie rozwijane, powstała tylko jedna aktualizacja. Wobec tego zdecydowanie odradzam jego zakup i ostrzegam, ponieważ od 5460 różni się tylko napisem z przodu obudowy. Powinieneś bardzo uważać co kupujesz.

Lecz jeżeli dopiero podłączasz sobie internet przez WiFi. To potrzebna będzie również antena. Od razu ostrzegam że lepiej nie pisać postów na forum z linkami do "anten" z allegro (yagi.pl; wasserman, etc...), bo z szybkością światła dostaniesz odpowiedź z niezbyt pochlebnym zdaniem na ich temat oraz z linkami do paru tematów. Moim zdaniem lepiej kupić coś co podziała dłuższy czas, do takich anten należą na pewno produkty tych producentów:

Dipol
Interline
Cyberbajt
Cyberteam.

Nie mogę tutaj podać żadnych konkretnych modeli bo to zależy jak bardzo jesteście oddaleni od bazy, jak wygląda sprawa zaszumienia pasma oraz ew. przeszków (chodź pamiętaj, że o ile jedno, dwa czy trzy drzewa jeszcze mogą być, schodź nie można tez zbytnio generalizować, to zapomnij o połączeniach przez las czy murowane ściany domów czy tym bardziej bloków). W razie wątpliwości, czy problemów z wyborem, napiszcie posta w tym temacie. Jak pewnie zauważyłeś nic nie wspomniałem o karcie WiFi do komputera. Zrobiłem to celowo, gdyż ni będzie ona w ogóle potrzebna, bo i w zasadzie po co... Komputer podepniesz przez Ethernet. W tym miejscu warto obalić jeden z mitów. Nie ma czegoś takiego jak rozdzielacze antenowe dla WiFi, wprawdzie yagi.pl swego czasu produkowało i możliwe że dalej to robi, urządzenia tak opisane, ale ich zastosowanie może całkowicie zniszczyć układ radiowy (niedopasowanie impedancji wejściowej do tej posiadanej przez antenę, z tego tez powodu niektórych kart WiFi/AP nie wolno włączać bez podłączonej anteny gdyż skończy się to uszkodzeniem ich radia)

SŁOWO O PANELU KONFIGURACYJNYM

Na początek zacznijmy może od zapoznania się z panelem konfiguracyjnym Ovisa 5460AP. Od tego miejsca będę zakładał że posiadasz nowe urządzenie bądź zresetowane do ustawień fabrycznych, oraz wgrane firmware w wersji e12 lub wyżej. Dodatkowo pamiętaj że na czas konfiguracji a tym bardziej aktualizacji oprogramowania urządzenie należy podłączyć do komputera przez Ethernet

W domyśle AP ma adres 192.168.100.252 i wyłączony serwer DHCP. Więc aby się do niego dobrać musisz ustawić parametry karty ręcznie. W tym celu jeżeli posiadasz linuxa to w konsoli wpisujesz:
Kod:
PrEZeS:~# ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.0.0 up
Oczywiście eth0 musi być zastąpione przez faktyczny numer karty, ale jeżeli masz tylko jedną to wpisujesz tak jak wyżej. Dodatkowo jeżeli korzystasz z Ubuntu to pamiętaj że tam przed wszelakimi komendami związanymi z ustawieniami systemu (a taką jest ifconfig) musisz dopisać sudo (bo nie możesz zalogować się jako root). Więc będzie to wyglądało miej więcej tak
Kod:
PrEZeS:~# sudo ifconfig eth0 192.168.0.1 netmask 255.255.0.0 up
W Windowsie natomiast robi się tak. Klikasz menu "Start" -> Panel Sterowania (zakładając że masz klasyczny) -> Połączenia Sieciowe -> Połączenie Lokalne (może się nazywać inaczej)
Obrazek

Następnie klikasz Właściwości i pokazuje ci się okienko z zainstalowanymi protokołami sieciowymi. Zaznaczasz TCP/IP i klikasz właściwości. Pojawi się to:
Obrazek

Jak widać że screena, w moim wypadku karta jest ustawiona na korzystanie z DHCP. Ty musisz zaznaczyć "Używaj następującego adresu IP" i wpisujesz to co napisałem wyżej (jak by się ktoś jeszcze nie zorientował to adres 192.168.0.1 i maska 255.255.0.0, ew możesz pozostawić domyślną 255.255.255.0, tylko wtedy adres musi pochodzić z podsieci 192.168.100.0, zamiast 0 wpisujesz wartość z przedziału od 0 do 253

Jeżeli masz już ustawioną sieć to możesz wejść do ustawień. Zmienia się je przez specjalną stronę internetową dostępną pod adresem IP AP. Wobec tego włączamy przeglądarkę i wchodzimy na adres 192.168.100.252. Jeżeli wszystko jest ok to zobaczymy coś takiego:
Obrazek

W wypadku gdyby ukazało się okienko z żądaniem podania hasła
Obrazek

takie jak to wyżej (oczywiście u mnie adres IP Ovislinka jest inny bo go sobie zmieniłem :D). To najlepiej będzie zresetować "mydelniczkę" do ustawień fabrycznych. Robi się to w następujący sposób
Resetowanie do ustawień domyślnych
Włączasz urządzenie i zaglądasz na jego tylną ściankę. Znajduje się tam przycisk schowany w obudowie i podpisany reset. Bierzesz igłę do szycia i naciskasz go na ok. 10 sekund. Po tym czasie AP zrestartuje się z ustawieniami fabrycznymi. Tak czy inaczej powróćmy do samego panelu.

Menu Główne
Na samej górze strony startowej znajduje się 5cio pozycyjne menu główne. Najechanie na niektóre pozycje powoduje, rozwinięcie podmenu ale tym narazie nie będziemy się zajmować. Idąc od lewej mamy

-> [Mode] - Po kliknięciu na to pokazuje się strona na której możesz zmieniać, tryb pracy AP. Aby trochę pojaśnić powiem że Ovislink może pracować jako zwykły AP czyli jest "bazą" dla innych urządzeń bezprzewodowych. Może zachowywać się jak karta WifI czyli łączyć się do innych sieci. Może również spinać 2 sieci Ethernet bezprzewodowo. Dokładnym opisem tego jak i następnych podmenu zajmę się później

-> [Status] - Tutaj możemy przeglądnąć informację na temat aktualnego stanu Ovisa. Czyli jak długo pracuje bez wyłączenia, różne dane na temat interfesju WiFi. Tak jak wyżej dokładnym omówieniem zajmę się później

-> [TCP/IP] - W tej sekcji ustawiamy pod jakim adresem IP zgłasza sie Ovis. Możemy włączyć i przestawiać tryby pracy serwera DHCP (ich też jest kilka)

-> [Reboot] - Tego nie powinienem tłumaczyć, ale na wszelki sposób to zrobię? Tutaj uruchamiasz ponownie Ovisa w bardziej finezyjny sposób niż wyjęcie i włożenie zasilacza to gniazdka

-> [Other] - W tym menu można np. zapisać ustawiania do pliku i je z tamtąd przywrócić, zaktualizować oprogramowanie, ustawić datę/godzinę i zrobić parę istotnych rzeczy....

Menu "Mode"
Obrazek

Klikając na ten link twoim oczom ukaze się taki o to widok. To tutaj dokonujesz wyboru pracy urządzenia. A teraz omówmy jak każdy działa.

-> [AP] Podstawowy tryb pracy każdego AP.... Stanowi on w nim bazę do której łączą się wszystkie urządzenia bezprzewodowe....

-> [Client] W tym ustawieniu AP działa jak karta bezprzewodowa. Łączy się do innego AP, a Ty możesz podłączać komputery do jego portów Ethernet. Jest to jednak powiązane z pewnymi ograniczeniami. Po primo wszystkie komputery są widoczne od strony "pierwotnego AP" pod jednym i tym samym adresem fizycznym MAC. Mam tu na myśli oczywiście ten posiadany przez Ovislinka.... Jednak z drugiej strony DHCP będzie je rozróżniał z tego względu że działa w wyższej warstwie Modelu ISO/OSI. Gdybyś chciał użyć tego trybu do łączenia z twoim ISP nie informując go o tym to w wypadki gdyby stosował przywiązywanie MAC do IP (serwer DHCP przydziela ten sam adres IP konkretnemu adresowi MAC.... Prościej mówiąc każdy komputer dostaje cały czas jeden i ten sam IP) to musiałbyś ręcznie wpisać adresy IP... Żeby tego było mało gdyby routing (podział łącza) działał w oparciu o ACL (listę z adresami IP dla którego w tym wypadku ma być udostępniany internet) to internet byłby tylko na jednym komputerze (ten którego adres jest na tejże liście... Dodam dla niekumatych że w sieci nie może być 2 urządzeń z tym samym adresem IP)

-> [Bridge] Ten tryb służy do łączenia od 2 do maksymalnie 8 (tyle adresów mac AP można wpisać w konfiguracji tego trybu, inna sprawa że biedny CPU Realteka pewnie by takiego ruchu nie wytrzymał) sieci Ethernet mostem radiowym. W skrócie na jednym ustawiasz adres MAC drugiego i vice versa i wtedy AP wymieniają przez radio pakiety między sobą (z tych 2 sieci).... O zastosowaniu tego trybu chyba nie trzeba pisać.... Powinieneś sam to sobie wymyśleć :D

-> [WDS Repeater]. Jest to jedna z odmian trybu WDS (inną jest chociażby WDS Bridge). Polega ona na tym że AP może łączyć się do innych AP (ale tylko takich które pracują w tym trybie i to przy założeniu że szczegóły w budowie firmware nie są na tyle duże aby uniemożliwić połączenie) jak i działać jako zwykły AP umożliwiając podłączenia kartom WiFi i AP w trybach Client, WISP czy Universal Repeater. Jak widzisz można to porównać do swego rodzaju "przedłużacza" WiFi. Od razu jednak rozwieję twoje nadzieję na takie załatwienie sprawy, zamiast użycia WISP. Po pierwsze aby WDS działał to twój ISP musiałby przekonfigurwać swoje urządzenia i/lub wpisać tam adres MAC twojego Ovisa. Wątpie żebyś się z nim dogadał ponieważ ten tryb generalnie obniża wydajność sieci i często dość wyraźnie

-> [Universal Repeater]. Z tym nie będę się długo użerać. Powiem tylko że o ile WDS, przy założeniu że mamy wszystkie urządzenia tego samego producenta, może nawet fajnie działać. To to "coś" powstało chyba po to żeby robić złudne nadzieje. Przechodząc do sedna sprawy mam na myśli to że w tym trybie rzadko kiedy wszystko działa tak jak powinno. Albo Acces Point nie łączy się do swojej "bazy" albo nie działa tzw "Extended Interface" czyli ten "drugi AP".... W związku z tym nie będę się o tym trybie zbytnio rozpisywać.

BARDZO WAŻNE!!
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę ale wszystkie AP o których jest teraz mowa mają jeden układ radiowy. Gdybyś dalej nie wiedział o co mi chodzi to powiem że tenże układ nie może być przestrajany z częstotliwością rzędu megaherców. A teraz pomyśl co się z tym wiąże, zwróć też uwagę na co jest ustawiona twoja twoja antena kierunkowa na dachu... Poczytaj (jak jesteś mniej więcej w moim wieku) o Radiu Wolna Europa i co w związku z nim robiła polska SB. Gdyby jednak nie chciało Ci się tobie tego robić, a jakimś cudem dotarłeś do tego miejsca to powiem że takim czymś skutecznie zagłuszył byś macierzystą sieć, obniżając jej wydajność ew. całkowicie ją unieruchomił. Na zakończenie tej płomiennej mysli przeczytaj sobie to i zobacz
Obrazek

-> [WISP]. Esencja tego tekstu, meritum, gwóźdż programu i nazwij to jak tam inaczej ci się podoba. Przy takim ustawieniu mydelniczka pracuję jako router. Z tym że jako WAN (sieć rozległa, w dużym uproszczeniu można powiedzieć że jest to równoważne pojęciu Internet), traktuję sieć do której jest podłączona przez radio. W praktycznym zastosowaniu polega to na tym że Ovis łączy się do twojej "radiówki" i uruchamia NAT (działa jako router) między nią a komputerami podłączonymi przez Ethernet.. Jak się może domyślasz, a może nie, różni się to od normalnego "routera WiFi" tym że ten drugi (np. Przytaczany wyżej D-Link DIR300), jako WAN traktuję jeden z portów Ethernet (stosownie do tego celu oznaczony).

-> [WISP+Universal Repeater]. To samo co wyżej plus Universal Repeater. Również nie będę się tym zajmował ze względu na to że tryb ten odziedziczył wszystko wady "klasycznego" UR

// TRYB WISP
Menu "Mode" -> "WISP" -> "Setup"
Obrazek

Celowo przeskoczyłem od razu do omawiania ustawień trybu WISP. Po prostu niektóre pozycję powtarzają się w każdym z trybów (np. Security i Advanced Settings) więc jeżeli napisze o nich tutaj to będzie się to tyczyło każdego (z drobnymi wyjątkami ale o tym tez powiem, zreszta jeżeli jesteś w miarę kumaty to sobie i tak poradzisz, ew. pisz na forum)...

-> Alias name. Tutaj podajesz alias pod którym przedstawia się Ovis, tutaj obowiązuje dowolność, wpisz sobie co się tam Tobie podoba. Tak naprawdę to ustawienie nie daje ani nie zmienia niczego..... Jedynie tyle że jakimś tam sposobem można to zobaczyć.

-> Disable Wireless LAN Interface. To jest już ważniejsze od poprzedniego. Po zafajczeniu tego kwadracika wyłączasz kartę WiFi Ovislinka tak że staje on się z tej perspektywy (WiFi) niewidoczny. W przypadku WISP oznacza to że nie podłączy się do jakiejkolwiek sieci..... Mam nadzieje że zrozumiałeś :D

-> Band. Tu wybierasz standard pracy radia. Chodzi o wybór między 802.11b i 802.11g. Różnica między nimi polega na innej modulacji z czego wynika większa prędkość przesyłu danych przy tym drugim.

-> SSID. W trybie WISP określa do jakiego AP mydelniczka ma się podłączyć. Przycisk "Site Survey" uruchamia skanowanie w poszukiwaniu dostępnych sieci... W trybie AP wpisujesz tutaj nazwę pod jaką prezentuje się twoja sieć

-> [Security]. W tym podmenu można zmieniać parametry dotyczące Szyfrowania... Oczywiście tyczy się to zarówno trybu WISP i AP. W tym pierwszym (jak i w Cliencie) ustawiasz je pod zabezpieczenia stosowane przez twojego usługodawce (na takiej samej zasadzie jak do tej pory ustawiałeś to w stacjonarnym). Jeżeli używasz mydelniczki jako Acces Point to te ustawienia mają wpływa na bezpieczeństwo twojej siecidomowej, jeżeli ustawisz WEP to aby podłączyć się przez WiFi musisz sterownik karty przestawić na korzystanie z WEP.

-> [Advanced Settings]. Bardzo ciekawe menu, z jeszcze bardziej ciekawszymi opcjami. Normalnie, jeżeli wszystko działa tak jak powinno to nie ma powodu żebyś tutaj zaglądał i cokolwiek zmieniał. Jednak dalej postaram się dość dokładnie opisać co tam się znajduje i do czego służy

-> [Wan Port]. Tu ustawiasz ustawienia portu na którym "wisi" Internet. W tym przypadku chodzi o ustawienia WiFi. Dokładnie tutaj wybierasz czy jesgo adres IP będzie przypisany automatycznie z DHCP, czy ręcznie (wtedy wszystkie parametry wpisujesz ręcznie). Możesz też włączyć protokół PPPoE, który jest odmianą zwykłego PPP stosowanego chociażby przy łączach komutowanych (modemy analogowe). Aktualnie jest dość popularny ponieważ z wykorzystaniem tzw. serwera RADIUS, zdecydowanie pomaga zwiększyć bezpieczeństwo sieci WiFi, polega to na tym że użytkownicy łączący się przez PPPoE są sprawdzani (ich adres MAC, nazwa użytkownika i hasło) w centralnej bazie danych (w RADIUSie) i dopiero kiedy weryfikacja (o kutwa, chyba zaczynam używać zbyt upolitycznionego słownictwa :D) zakończy się pomyślnie to zostają wpuszczeni do sieci. Problem w tym że bywa dość upierdliwy dla normalnego usera. Na koniec powiem że mydelniczka może pracować jako klient VPN, (dla protokołów PPTP i L2TP) i tych ustawień również dokonuje się w tym podmenu

-> [Virtual Server]. Jest to tzw. Przekierowanie portów. Polega to na tym że połączenia na powiedzmy port TCP 20 i 21 (FTP) są kierowane na jakiś określony komputer "za NATem". Musisz bowiem pamiętać że sama idea działania NAT polega na zamianie adresów IP, oznacza to miej więcej tyle że wszystkie komputery podpięte pod ethernet są widoczne jako jeden z perspektywy sieci a tym bardziej internetu. Oznacza to również że nie są możliwe żadne bezpośrednie połączenia z komputerami zza routera (bo nie posiadają publicznego IP). Jeżeli jesteś fanem wszelakiego p2p a eMule w szczególności to pewnie wiesz co to oznacza i jakie to jest ograniczenie.

-> [Special Application]. Ta pozycja jest dla mnie dość enigmatyczna. Oficjalna instrukcja produkcji Ovislinka mówi o usługach audio-video. Chodzi o media Strumienowe (schodź radio internetowe Shoutcast "odbiera" mi bez problemów), czyli np. QuickTime. Prawdopodobnie z powodu różnych dziwnych właściwości OSu mydelniczki takie usługi są normalnie blokowane. Nie korzystam z nich więc nie mam się czym podeprzeć.

-> [Remote Management]. Tutaj możesz włączyć bądź wyłączyć dostęp do konfigracji od strony WANu, oraz ustawić port pod którym jest dostępna. Jeżeli go zmienisz to będziesz musiał wchodzić na panel przez adres w formacie xxx.xxx.xxx.xxx:yyyy, gdzie x to adres IP a y to nr. portu.

-> [Traffic Control(QoS)]. Ta opcja pojawiła się w firmware wersji e12. Polega to na tym, że możesz przydzielić każdemu użytkownikowi (klientowi AP), szybkość pobierania i wysyłania danych. Dzięki temu unikniesz sytuacji kiedy ktoś (np. siostra), zapcha tobie łącze do internetu używając p2p. To co widzisz w mydelniczce to tylko wierzchołek góry lodowej, bo w bardziej zaawansowanych routerach jak i w linuxie możesz ustawiać np. priorytety dla poszczególnych usług (istnieją programy które rozpoznają po zawartości pakietów, jaki protokół prowadzi transmisję, co jest w szczególności istotne dla p2p które to używają bardzo różnych portów), dla poszczególnych adresów IP

Menu "Mode" -> "WISP" (tyczy się to również reszty) -> "Setup" -> "Security"
Obrazek

W tym miejscu konfigurujesz zabezpieczenia sieci. Z listy Encryption możesz wybrać różne pozycję. Od góry jest to: Szyfrowanie całkiem wyłączone, WEP, WPA (z TKIP i AES) i WPA2. Nie będę się narazie zbytnio rozpisywał który czym sie charakteryzuję, bo zrobię to w osobnym miejscu. Dodam że w zależności od tego co tutaj wybierzesz będą się zmieniały dostępne opcje.

-> None. Co było do przewidzenia tutaj niczego nie ustawiasz bo tą opcją wyłączasz szyfrowanie.

-> WEP. Jeżeli z listy wybierzesz WEP, to pokażą ci się opcję gdzie wybierasz typ uwierzytelniania, długość klucza (może być 64bity albo 128bitów), jego format (albo liczba HEX albo znaki ASCII). Może być podany jako cyfry szesnastkowe albo litery. Charakterystyczną rzeczą jest fakt że klucz musi mieć określoną liczbę znaków, ani mniej a ni więcej. No i na koniec masz 4 pola na wpisanie kluczy i jedno z którego wybierasz ten aktualnie używany

-> WPA-PSK i cała reszta. W pozostałych przypadkach pokazuje się to samo. Wybór formatu klucza (albo hasło albo 64 cyfrowa liczba HEX), sam klucz i parametr "Group Key Life Time", o którym napiszę coś więcej w późniejszym czasie.

Menu "Mode" -> "WISP" (tyczy się to również reszty) -> "Setup" -> "Advanced Settings"
Obrazek

(tak BTW. to kto z was wie co tam jest na tapecie). Dla mnie najciekawsze menu. Generalnie jeżeli wszystko będzie działało tak jak powinno to nie będziesz musiał tutaj czegokolwiek zmieniać. Aczkolwiek żeby nie było to naskrobię co do czego.

-> Fragment Threshold. Parametr ten określa maksymalny rozmiar pakietu danych nadawanego w eter (większe będą dzielone na co wskazuje nazwa). Normalnie im mniejszą wartość tu ustawisz tym bardziej transmisja będzie "przymulać", jest jednak druga strona. W przypadku bardzo zaszumionego eteru (wiele sieci), gdzie przy domyślnych ustawieniach są problemy z połączeniem, zmniejszenie tego parametru powinno poprawić wydajność bo do tej samej ilości danych zostanie dołączona większa ilość kodów korekcyjnych.

-> RTS Threshold. Bardzo podobny do poprzedniego, z tą różnicą że tutaj określa się jak duży musi być pakiet danych aby przed jego transmisją wysłać specjalną ramkę RTS. Idea jest bardzo prosta. Po pierwsze musisz wiedzieć że karta WiFi nie może jednocześnie nadawać i odbierać, w związku z tym np. nie wiedziała by że na tej samej częstotliwości nagle włącza się inna stacja (karta WiFi). Dochodzi do tego zjawisko stacji zakrytej, polega to na tym iż do jednego AP mogą być (i w zdecydowanej większości "radiówek" tak jest) podłączeni klienci którzy nie odbierają sygnału między sobą, wynika z tego że nie wiedzą czy ktoś inny przypadkiem nie prowadzi komunikacji z AP..... Aby uniknąć kolizji i wzajemnego zagłuszania powstał mechanizm RTS/CTS. W dużym uproszczeniu polega to na tym że stacja A (np. karta WiFi) wysyła przed rozpoczęciem transmisji ramkę RTS (Request to Send) do stacji docelowej B (AP), jeżeli nikt inny nie prowadzi komunikacji (nośnik jest czysty), to stacja B odpowiada pakietem CTS (Clear to Send) do stacji A i transmisja może się rozpocząć. Dodatkowo ramka RTS zawiera wartość NAV. W skrócie jest to czas jaki mają stację na przesłanie danych, dodatkowo informuje on inne niebiorące w komunikacji urządzenia jak długo eter będzie zajęty. Zapobiega to zbyt długiemu "okupowaniu" eteru. Na koniec odebranie każdego pakietu jest potwierdzane komunikatem ACK, który oznacza że odebrane dane nie zawierają błędów

-> Beacon Interval. Określa jak często AP wysyła tzw. Beacony. Są to specjalne pakiety zawierające takie informacje jak SSID, kanał pracy, wersja 802.11 (b lub g), ew. szyfrowania itp. Podsumowując wszystkie informację o sieci, niezbędne do połączenia.

-> Data Rate. Tutaj ustawiasz sybkość transmisji w megabitach na sekunde. Normalnie jest ustawione na auto, wtedy urządzenia same na podstawie siły sygnału i SNR ustalają prędkość... Pamiętaj tylko że w raz ze wzrostem szybkości spada moc nadawcza karty oraz jej czułość, więc czasami lepiej będzie ustawić mniejszą wartość żeby łączność mogła się w ogóle odbywać.

-> Preamble Type. Długość preambuły, czyli nagłówka pakietów w którym jest podany MAC odbiorcy. Może być krótka i wtedy wysyłana jest tylko druga część, co oznacza że urządzenie wychodzi z założenia że cała sieć bazuje na urządzeniach tego samego producenta (bo pierwsze 6 znaków adresu MAC identyfikuje producenta, a 6 kolejnych konkretne urządzenie). Może być i długa i wtedy wysyłany jest cały adres.... W przypadku krótkiej ponoć występuje pewien przyrost wydajności ale wiąże się to z zakneblowaniem elastyczności całej sieci. Właśnie z tego powodu praktycznie zawsze korzysta się z długiej.

-> Broadcast SSID. Tutaj można włączyć bądź wyłączyć wysyłanie SSID czyli nazwy sieci. Powoduje że staje się ukryta, ale tylko dla niektórych kart i to przeważnie tylko dla ich sterownika (np. NEtstumbler o którym więcej napiszę, pokazuje wszystkie wykryte sieci, również te ukryte, oczywiście bez SSID). Niektórzy uważają to za zabezpieczenie dla sieci, ale tak naprawdę nic to nie daje, oprócz tego że denerwuje.

-> IAPP. Ustawienie tyczy się tzw. protokołu roamingu między bazowego... Wiem że brzmi kosmicznie, ale chodzi o prozaiczną rzecz. Funkcja ta pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy różnymi punktami dostępu. Jako praktyczną realizację można podać przykład szkoły, czy biurowca w której to masz wiele AP w różnych miejscach, ale ich zasięg się pokrywa. I ta właśnie funkconalność umożliwia bezproblemowe poruszanie się po budynku bez problemów przełączanie się z jednego punktu na drugi co wiąże się z pewnym czasem oczekiwania.

-> 802.11g Protection. Jeżeli byłeś na tyle ambitny żeby pogrzebać na wikipedii to pewnie zauważyłeś że 802.11b i g różnią się modulacją. Jeżeli do tego jesteś użytkownikiem CB radia to wiesz że jak sobie ustawisz AM to nie będziesz mógł odbierać transmisji nadawanych w FM. Podobnie jest w wypadku WiFi. Z tą tylko różnicą że aby zapewnić kompatybilność ze starszymi urządzeniami wymyślono coś takiego jak Tryb chroniony 802.11g (zwany w mydelniczce 802.11g protection). Polega on na tym że jeżeli AP odbierze ramkę RTS nadaną w modulacji DSSS, która to jest używana w "b" to nakaże przełączyć się wszystkim innym podłączonym do niego stacjom (jak i sam to uczyni) właśnie na DSSS z domyślnej OFDM która to jest tą nowością w "g" która umożliwia tą jakże potrzebną marketingowo transmisję z szybkością 52Mb/s.

-> Tx Power Level. Tym polem kombi możesz regulować moc stopnia mocy w układzie radiowym. Stopień mocy jest to układ tranzystorów (wzmacniacz w.cz.) który jest odpowiedzialny za wzmacnianie tego co idzie na antene. Pewnie się zdziwisz dlaczego ktoś miałby go "przykręcać". Otóż w niektórych sytuacjach ma to duży sens. Pozwala to uniknąć tzw. przesterowania sygnału. Aby wszystko stało się jasne posłużę się analogią do nagłośnienia (wieża Philipsa też może być :D). Zapewne zauważyłeś że gdy okręcisz zbytnio głośność to od pewnego momentu w głośnikach pojawia sie nieprzyjemne charczenie. Możliwe również że słyszałeś że czymś takim możesz spalić głośnik. Otóż jest to normalne zjawisko i nie musisz sie obawiać że z twoim wzmacniaczem (zwanym też końcówką mocy) jest coś nie tak. Przechodząc do sedna przyczyną takiego zachowania jest zbyt duży sygnał na wejściu, a ponieważ stopień mocy (w niektórych przypadkach stopnie wejściowe czyli przedwzmacniacz) nie może oddać więcej mocy niż dostarcza mu zasilacz, to "nadrabia to" obcinając trochę z górnej i dolnej połówki sinusoidy (nie jest to typowa sinusoida ograniczona prostą y=mod(x); x e <-1,0), po prostu przebieg, czyli wykres funkcji, zwiększa swoją amplitudę ale i tak musi się zmieścić w przedziale od <-1,1> więc to co jest powyżej mu "ucieka"). Powoduje to automatycznie dodanie to sygnału nieco składowych harmonicznych (ponieważ z tej definicji na wikipedii i tak pewnie nie będziesz wiele czaił to napiszę że n-ta harmoniczna,jest ton lub sygnał o częstotliwości n razy większej). Powracając do tematu (od którego już i tak odbiegłem :ups:) tak samo ma się sprawa w wypadku sieci WiFi. Zbyt duży sygnał odbierany przez antenę może przesterować stopnie wejściowe (wzmacniacz który zwiększa moc tego co odbiera antena), mieszacz (urządzenie które miesza sygnał z anteny z tzw. "generatorem lokalnym" robi to po to żeby bez względu na jakim kanale pracuje radio, dalej była ta sama częstotliwość (tzw. p.cz), dodatkowo poprawia selektywność, czyli zdolność wybierania z wszystkiego co odbiera antena konkretnej częstotliwości, pozwala też osiągać większe czułości stopni wejściowych), albo "coś dalej" (w radiu AM znajduje się tam detektor i filtr, w kartach WiFi napewno jest inaczej (prawdopodobnie radio w karcie WiFi jest zrobione inaczej, chociażby dlatego że pracuję w paśmie mikrofalowym. Podałem to żeby przybliżyć efekt przesterowania, oraz oczywiście w celach poznawczych)............ A to przesterowanie zwiększa ilość błędów transmisji które znowu ją zwalniają.... Mam nadzieje że z tego gąszczu informacji wydobędziecie tak jak heterodyna z szumu to co jest wam potrzebne :D :D :D

BARDZO WAŻNE!! (zwłaszcza dla maniaków mocy)
Pamiętaj że dopuszczalna moc emisyjna (moc w "antenie", pamiętaj o jej zysku) na pasmo 2.4Ghz (240 milionów kilocykli, pasmo 0,125 milimetra i nazwij to jak tam chcesz) wynosi 20dBm (deybel od miliwata) czyli 100mW EIRP. Mi w zasadzie nie zależy na tym czy będziesz przestrzegał prawo czy nie, bo ja nie mam zamiaru robić za cudze sumienie. Ale pamiętaj że w 2.4 mamy tylko 13 kanałów do dyspozycji z czego pełną separację gwarantują tylko 3, co cie pewnie rozbawi skoro w takim Rzeszowie stojąc na 10 piętrowcu widzę 350 sieci w jednej polaryzacji). Kiedyś była taka moda żeby stosować "dopałki" bo najtańszy AP kosztował 1000PLN i załatwiało to sptawę problemów z kasą. Ale teraz zabiło by to 2.4, uniemożliwiając komunikację na tym paśmie, każdemu. Tobie, sąsiadowi z szajsboxem do masłostrady. Możliwe również że przestały by w okolicy działać niektóre telefony bezprzewodowe.

-> Enable WatchDog. Ustawienie tyczy się takiego mądrego wynalazku jak WatchDog. Jest to mechanizm który akurat w mydelniczce polega na okresowym pingowaniu komputera który mu wskażesz w konfiguracji, jeżeli z różnych przyczyn zdalna maszyna (może to być równie dobrze drugi AP) nie odpowiada to Ovislink restartuje się, jest to rozwiązanie na problemy z nagłymi niechcącymi się naprawić problemami z mostami bezprzewodowymi, czy połączeniami WISP lub Client. W zasadzie ja tego nie używam, bo i po co. Akurat szczęście do ovislinków mam i nie sprawiają mi one kłopotów.... Zaznaczając to pole możesz włączać i wyłączać tą funkcję.

-> Watch Interval. Watchdog będzie pingował zadany komputer co wartość czasu podaną w tym polu.

-> Watch Host. Watchdog będzie badał ten adres IP.

-> Ack timeout:. Tutaj można ustawić maksymalny czas jaki ma zdalny komputer na odpowiedź, można ustawić tutaj większą wartość aby wziąć poprawkę chociażby na obciążenie internet (jeżeli ustawisz np. adres IP Onetu)

Mała dygresja
Z mojego doświadczenia w zabawach z Ovislinkami wynika że praktycznie nie ma potrzeby zmiany tych ustawień (poza mocą, prędkością i Watchdogiem jak ktoś chce). Np, nieznaczne zmniejszenie w moim przypadku wartości Fragment Treshold spowodowało znaczy i zauważalny spadek wydajności

Menu "Mode" -> "WISP" (tyczy się to również reszty) -> "Setup" -> "WAN Port"
W tej sekcji wpisujemy konfigurację portu na którym jest podłączone sieć zewnętrzna. W trybie WISP, jest to po prostu WiFi (radiówka), w Gateway (router i AP) jest to pierwszy port lan, LAN1 (w 5470 jest to po prostu port WAN). Mamy dostępne następujące opcję:
-> [WAN Access Type].
Tutaj wybieramy jak pracuję interfejs WAN. Mamy do dyspozycji następujące możliwości w zależności od których zmieniają sie dostępne opcję.
WAN Access Type -> Static IP
Obrazek

Wybierając tą opcję, mówisz Ovislinkowi że twój ISP nie używa DHCP i wszystkie parametry musisz ustawić samodzielnie. Jak widać na załączonym obrazku pojawa się:
-> IP Address. Adres IP
-> Subnet Mask. Maska Podsieci
-> Default Gateway. Domyślna brama, czyli adres IP routera który u twojego ISP rozdziela internet
-> DNS 1. Adres pierwszego serwera Domain Name System
-> Clone MAC Address. Tutaj wpisujesz adres MAC jaki ma mieć interfejs WAN (jak to pole będzie puste względnie będzie zawierać same 0 to wtedy adres fizyczny jest ustawiony na fabryczny, jest on nadrukowany na naklejce pod spodem urządzenia). To ustawienie jest potrzebne w momencie kiedy dostawca internetu na swoich bazach stosuję filtr klientów po adresach MAC, jeżeli tak jest (a nawet jak by nie było to warto to zrobić), musisz podać tutaj adres karty WiFi z komputera. Jak go odczytać napisze później.
-> Respond to WAN Ping. Włącza odpowiadanie na PING od strony interfesjsu WAN, możesz ustawić to według własnego upodobania, osobiście nie wierze że wyłączenie tej pozycji podniesie w jakikolwiek sposób bezpieczeństwo
-> Enable UPnP. Tutaj możesz włączyć i wyłączyć kolejny dziwny i mało przydatny wynalazek M$ pod nazwą UPnP (Universal Plug and Play). Osobiście wydaje mi się że można było lepiej wykorzystać te kilkadziesiąt KB Flashu i RAMu i nie wprowadzać tego cudactwa, ponieważ jedyna rzecz która się zmienia od włączenia UPnP jest to że w Połączeniach Sieciowych w Windows XP pojawia się ikona sumbolizująca Ovisa jako bramę internetową, po kliknięciu na to dwa razy odpala się IE i startuje panel Ovisa, w zasadzie to samo można osiągnąć dodając do zakładek w FF adres IP. Inna sprawa że teoretycznie UPnP oferuję takie "bajery" jak chociażby przekierowywanie portów na żądanie aplikacji. Np program do torrentów może powiedzieć że chce mieć bezpośrednie wyjście na świat i wtedy router mu to umożliwi przekierowując stosowne porty na adres IP komputera z którego nadchodzi żądanie. To tak w dużym skrócie. Inną sprawą jest fakt czy ovislink zaimplementował te funkcję w firmware.
-> Enable IPsec pass through on VPN connection. Ta i następne dwie opcję włączają przepuszczanie przez NAT połączeń VPN z użyciem określonych protokołów. Nie oznacza to oczywiście że Ovis posiada serwer któregoś z tych protokołów bo oczywiście tak nie jest.
WAN Access Type -> DHCP Client
Obrazek

Wybierając tą opcję mówisz Ovisowi żeby konfigurację portu WAN (z internetem) brał z DHCP (protokół automatycznej konfiguracji sieci). Opcji jest tu nie wiele. Większość powtarza się z poprzedniego więc wymienię tylko różnicę
-> Check DHCP server alive by ping per 30 seconds. Jak sama nazwa wskazuję włącza pingowanie adresu serwera DHCP co 30 sekund żeby sprawdził czy jeszcze funkcjonuje
WAN Access Type -> PPPoE
Obrazek

Może zanim opowiemu o ty menu to powiem co to jest właściwie PPPoE a właściwie jego "główna wersja" czyli PPP. Mianowicie PPP (Point-to-point protocol, po polsku protokół punkt-punkt) jest to protokół warstwy Łącza danych tzw. modelu ISO/OSI (podstawowy standard pracy sieci komputerowych, napiszę o nim później), oraz warstwy Dostępu do Sieci Modelu DoD (unowocześniona wersja ISO/OSI). Jest stosowany np w łączach komutowanych (modemy analogowe), jest "zamykany" w ramkach ATM (protokół standardu ADSL, różne jego podwarstwy znajdują się od warstwy fizycznej po warstwę sieci, czyli częściowo w tych samych co TCP/IP i PPP,), ponieważ PPP oferuje coś co jest bardzo potrzebne czyli autentykację, szyfrowanie i kompresje, za jego pomocą odbywa się również normalna sesja TCP/IP (w przypadku ATM). Na koniec co jest dla nas z punktu widzenia tego tekstu jest najważniejsze jest również używany w sieciach WiFi, już jako PPPoE (Point-to-Point over Ethernet), czyli odmianę PPP stosowaną w sieciach Ethernet, która jest łączem nie komutowanym.

Na zakończenie tego wywodu powiem jedną ciekawostkę na jego temat. Otóż wykorzystuje on tzw pole FSC. Jest ono stworzone w celu wykrywania błędów transmisji, jest z nim związany pewien licznik tychże błędów, przekroczenie pewnej wartości będzie sie wiązało z zerwaniem połączenia. Właśnie dlatego w erze modemów analogowych, dialerów i numeru 0202122 zdarzało się że połączenie było notorycznie zrywane, jest to również przyczynek do oporów ze strony niektórych ISP do jego wprowadzenia, gdyż wymaga jak najstabilniejszego linku do klientów co w dzisiejszych realiach może być bardzo problematyczne (pamiętaj że sieci bezprzewodowe są uważane przez ekspertów za dziwny, nieprofesjonalny wytwór). Na zakończenie bywa bardzo upierdliwy w konfiguracji i użytkowaniu dla końcowych klientów, jednak z drugiej strony ponieważ już z nazwy jest to protokół Punkt-Punkt niektórzy admini go bardzo lubią a to ze względu na automatyczne blokowanie komunikacji pomiędzy klientami.

Powracając do sedna sprawy:
-> User Name. Nazwa Użytkownika.
-> Password. Hasło
-> Service Name. Nazwa koncentratora PPPoE. Jest to wartość opcjonalna, wynikająca z tego że w jednej sieci może pracować kilka takich serwerów (koncentratorów PPPoE) i aby połączyć się do właściwego trzeba wpisać tutaj odpowiednią wartość. W większości wypadków istnieje tylko 1 więc pole możesz całkiem śmiało zostawić puste
-> [Authentication Type]. Typ autentykacji. Można ustawić to na 4 następujące sposoby:

<S---
~> PAP. Podstawowy typ autoryzacji za pomocą niezaszyfrowanej nazwy użytkownika i hasła, rzadko stosowany ze względu na to że nie daje praktycznie żadnego zabezpieczenia
~> CHAP. Wersja PAP szyfrująca przesyłane dane. Bardziej popularna
~> MSCHAP v1. Microsoftowa wersja CHAP, jak zwykle dziwny wynalazek, tejże dziwnej i nie pojętej firmy
~> MSCHAP v2. J/w, tylko nowsza wersja
---E>

-> [MPPE Encryption Level]. Tyczy się tylko MSCHAP, określa siłę szyfrowania w bitach (długość klucza szyfrującego)
-> [Connection Type]. Tutaj wybierasz w jaki sposób ma być nawiązywane połączenie.

<S---
~> Continous. Połączenie będzie automatycznie nawiązywane przy starcie ovislinka i przywracane do skutku w przypadku jego zerwania
~> Connect on Demand. Połączenie na rządanie, będzie nawiązywane tylko w sytuacji w której jakiś komputer będzie chciał przesłać dane
~> Manual. Połączenie musi być nawiązywane i wyłączane ręcznie z panelu (służą do tego dwa przyciski poniżej, Connect łączy a Disconnect rozłącza)
---E>

-> Idle Time. Jeżeli wyżej wybrałeś On Demand, to tutaj wpisujesz ile czasu bezczynności łącza musi upłynąć aby połączenie PPPoE zostało zerwane
-> MTU Size. Wartość MTU, czyli największy rozmiar pakietu który może zostać przesłany przez sieć, bardzo podobny to wartości Fragmentation Treshold z "Advanced Settings" z tym że w przypadku PPPoE jeżeli pakiet jest większy niż ta wartość to nie zostanie on w ogóle przesłany a do nadawcy zostanie wysłany stosowny komunikat ICMP. Wartość musi się zgadzać z tą którą twój ISP wpisał w konfiguracji serwera.
-> [TTL]. Manipulowanie wartością TTL pakietów. TTL (Time-to-Life) jest specjalnym polem nagłówka każdego pakietu TCP/IP, określa przez ile maksymalnie routerów może przejść pakiet (z tym że nie zawsze istnieje zależność 1 router <-> 1, w zależności od ustawień wartość może być "zbijana" o więcej niż1 ). Na początku wynosi on np. 64 (ale zależy to od systemu operacyjnego i jego konfiguracji) i w miarę przekazywania go sobie routery zmniejszają go o pewną wartość (patrz poprzedni nawias), w momencie kiedy osiągnie 0 pakiet jest dropowany (odrzucany) a do nadawcy wraca komunikat że docelowy host jest nieosiągalny. Jego idea polega na zapobieganiu krążenia zabłąkanych pakietów między routerami w nieskończoność, co mogło by się negatywnie odbić na wydajności całego internetu. Przez niektórych ISP jest ustawiony na sztywno na 1 aby uniemożliwić użytkownikom dzielenie internetu na własną rękę. To pole pomaga przeskoczeniu tego ograniczenia. Można z niego wybrać

<S---
~> Increase. Zwiększanie dotychczasowego TTL o wartość z pola TTL Value
~> Decrease. Zmniejszanie dotychczasowego TTL o wartość z pola TTL Value,
~> Equal. Ustawianie na sztywno na podaną wartość
---E>

Menu "Mode" -> "WISP" (tyczy się to również reszty) -> "Setup" -> "Virtual Servers"
Obrazek

To menu dotyczy tzw. przekierowaniu portów. Polega to na tym że firewall odbiera pakiety z dowolnego adresu IP na określonym porcie z sieci zewnętrznej (w tym wypadku sieć twojego ISP), oraz przekazuje je na drugą stronę NATu na określony adres IP i port. Używa się to w sytuacji gdy w swojej sieci domowej masz jakiś serwer FTP i chcesz by reszta sieci miała do niego dostęp. Co normalnie nie jest możliwe ponieważ nie ma możliwości bezpośrednich połączeń za NAT. A więc.....:
-> Enable Virtual Servers. Mam nadzieje że trywialne, włącznik tego całego ustrojstwa :D
-> Servers. Z tąd możesz sobie wybrać szablon ustawień (porty i typ protokołu TCP albo UDP) dla różnych usług, chociażby dany przeze mnie na przykład FTP.
-> Local IP Address. Adres IP na który ma zostać ustawione przekierowanie, w związku z tym powinieneś zauważyć że lepiej by było (musi) gdyby ta maszyna miała stały adres IP, ponieważ w mydelniczce nie da się zastosować trybu static DHCP (polega na tym że serwer DHCP przedziela określonemu komputerowi ten sam adres IP, jak d;a mnie największy brak tego urządzenia), trzeba tej maszynie nadać adres ręcznie.
-> Protocol. Jeżeli nie korzystasz z szablonów to tutaj wybierasz protokół na jakim działa usługa. Do dyspozycji jest UDP, TCP i obydwa na raz. Przed tworzeniem przekierowania powinieneś jednak wiedzieć co powinieneś dokładnie tutaj ustawić.
[i][b]-> Port Range[/b:4

Obrazek

WISP FAQ; 220V Faq w drodze z elektrowni :D

Ostatnio zmieniony ndz, 03 maja 2009 9:05:33 przez prezes_3lo, łącznie zmieniany 75 razy.

Tytuł:
ZABLOKOWANY
Awatar użytkownika

Przekroczyłem maksymalną długość jednego postu teraz trzeba będzie pisać w następnych :D

// TRYB AP
Menu "Mode" -> "AP" -> "Setup"
Wprawdzie trochę nie po kolei opisuję ustawienia tych trybów, ale wydaje mi
się że dla lamera najwięcej problemów sprawiać będzie WISP, AP często jest traktowany po macoszemu co kończy się taką sytuacją że mamy sieć w
100% otwartą i wystarczy dobra antena żeby się podłączyć (taka sytuacja
była z moim sąsiadem ale z tego co ostatnio widziałem to WPA odpalił). Jak już wcześniej pisałem, ale powtórzę, to ustawienie jest to podstawowy tryb pracy każdego AP, pracuje jako stacja bazowa dla innych AP. Co do konfiguracji to mamy coś takiego
Obrazek

Jak widać nie wiele tego jest. Advanced Settings jest tym samym co w trybie WISP więc to pominę. Security również z tym że o ile w trybie WISP ustawiałeś szyfrowanie do podłączenia się do twojego ISP (tak jak robisz to z kartą bezprzewodową) to w trybie AP te ustawienia służą do zabezpieczenia sieci. Ponieważ jest to bardzo ważna sprawa to naskrobie o tym jeszcze raz. O Access Control napiszę poniżej, a o QoS póki co nie..... Pomijając to co powtarza się w WISP i AP a co pełni tą samą funkcje mamy:

-> SSID. Tutaj wpisujesz nazwę pod którą widoczna będzie moja sieć. Na załączonym obrazku masz nazwę jednego AP w mojej sieci mojej sieci (5460.granica.net). Osobiście polecałbym wpisanie tutaj czegoś więcej niż "DOM" bo znajomy będąc z laptopem w Krakowie i przejeżdżając przez miasto widział 30 takich domów....

-> Channel Number. Numer kanału na którym będzie pracowała sieć. Tutaj akurat jest nr.3 (czyli 2422MHz). Zasada jest taka że jeżeli istnieje taka możliwość to należy się lokować na wolnym kanale lub jeżeli takowego brak na takim na którym nie pracuje żadna bliska sieć (mocny sygnał). W przeciwnym razie ty będziesz miał problemy z płynnym działaniem oraz ta inna sieć. Tyle że jej admin nie będzie z takiego faktu zadowolony. Lepiej żyć z wszystkimi w zgodzie

-> Wireless Client Isolation. Izolacja klientów bezprzewodowych. Gdy to włączysz użytkownicy którzy będą się łączyć przez WiFi nie będą mogli wymieniać między sobą danych. Jeżeli będziesz miał samego laptopa i powiedzmy jeszcze jeden komputer to nie musisz tego włączać (zresztą zrób jak uważasz). Stosuje się to w dużych sieciach żeby klienci przesyłający między sobą pliki chociażby przez FTP nie blokowali transmisji innym

-> [Security]. Tutaj ustawiasz zabezpieczenia twojej sieci. Możesz włączać różne typy szyfrowania (WEP, WPA, WPA2) i ustalać odpowiednie hasło. Jest to bardzo istotna sprawa zwłaszcza gdy mieszkasz w mieście. Jako dowód na to opowiem pewną historię. Przebywając u rodziny we wsi Białka koło Rzeszowa (zajebiaszcze miejsce), wpadł do mnie kumpel z laptopem i anteną mikropaskową 18dBi. Nie marnując czasu wspięliśmy się na pobliskie wzgórze (teren wyżynny) i odpaliliśmy NetStumblera. Sprawdzając całe 360 stopni w 2 polaryzacjach widzieliśmy 3 sieci, wszystkie bez szyfrowania. Jedna tylko mignęła na jakichś -90dBm przez ułamek sekundy, druga podobnie (z tym że jak potem wynikło z mapy byliśmy oddaleni od miejscowości w której się znajdowała o jakieś 20km, przez 5 pasm wzgórz). Natomiast ta ostatnia 3 była na poziomie -81dBm, po chwili udało nam się tak ustawić antenę że połączyliśmy się z nią. Wszystko poszło gładko, 0 szyfrowania, 0 filtru MAC, dostaliśmy adres IP z DHCP. No to tak się z kumplem zastanawiamy co by tu jeszcze zrobić. Internet jest, ale co nam z tego. Więc odpaliliśmy skaner sieci. Okazało się że sieć bazuje na AP D-Linka oraz drugim AP Ovislinka (model 5460, nie złapaliśmy go). Wiemy to z tąd że żadne z tych urządzeń nie miało założonego hasła (a sieć była taka sobie bo skaner znalazł ok 7 kompów nie licząc tego AP i routera). Nie mieliśmy wrogich zamiarów, dodaliśmy tylko co nieco w Alias Name i tyle. Piszę całą tą opowiastkę nie bez powodów. Gdybyś zostawił w taki sposób swoją sieć, to mógłby się trafić ktoś kto nie byłby takim pacyfistą jak my i narobił by ci takich rzeczy że potem sam miałbyś problem żeby to naprawić... NA zakończenie tej kartki z pamiętnika Wardrivera dodam że sieć znajdowała się w innej wsi oddalonej w lini prostej o jakieś 8 km, z tym że była zasłonięta przez inne wzgórze i las. Wrzucam też screen z NS z załadowanym plikiem z tego wypadu
Obrazek

-> [Access Control]. Opcja powiązana z bezpieczeństwem. Tutaj definiujesz tzw ACL (Advanced Control List), czyli listy kontroli dostępu. Idea ich działania polega na tym że Ovislink odmawia dostępu adresom MAC z tej listy. Bądź wpuszcza tylko tych którzy się na nich znajdują. Podobnie jak menu Security omówię je w osobnym dziale (Zabezpieczenie sieci)

Menu "Mode" -> "AP" -> "Security"
To podmenu omówię w osobnym dziale.... Zapraszam do lektury.

// TRYB BRIDGE
Menu "Mode" -> "Bridge" -> "Setup"
Obrazek

Po przełączeniu AP w tryb mostu bezprzewodowego możesz wejść do jego ustawień klikając wlaśnie na Setup. Postanowiłem przybliżyć ten temat szybciej (pierwotnie miał zostać opisany później, prawdopodobnie nawet na końcu ze względu na to że mało kto w domy by z niego miał korzystać) ponieważ na gg i PW zgłaszały się osoby z prośbą o pomoc i opisujące swoje problemy. W związku z tym dobrze by było jednak gdyby było to dość dobrze tutaj wyjaśnione. Na początek zacznijmy od samej idei działania. Na górze przy opisie "Mode" podałem lakoniczną i skrótową definicję. Jest ona poprawna ale wyczerpuje tematu. Otóż tryb bridge służy do łączenia sieci LAN mostem bezprzewodowym, wcześniej dałem na przykład 2 ale w przypadku Ovislinka można połączyć 8 (albo 4, tego nie jestem do końca pewien). Jednak pamiętaj iż jest to tylko teoria po pierwsze procesor zastosowany w 5460 nie jest na tyle wydajny żeby umożliwić połączenie 4 sieci w przypadku dużego ruchu pomiędzy nimi. Po drugie a najważniejsze w przypadku anten kierunkowych wszystkie punkty muszą być w zasięgu. Jeżeli chodzi o samo tworzenie mostu to obowiązują takie same zasady jak w przypadku połączeń to stacji bazowych (WISP), absolutnie musi być zagwarantowana widoczność optyczna, bez tego nie ma mowy o działającym linku. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na mało znany u niektórych aspekt czyli strefe Fresnela. Nie zamydlając, chodzi o to że w przenoszeniu energii fali radiowej uczestniczy nie tylko obszar na bezpośrednim przecięciu obszaru promieniowania anten, ale dodatkowy obszar (strefy fresnela). Generalnie chodzi o to że również tam nie może być przeszkód. Po więcej informacji zapraszam na wikipedię :D. Jeden z użytkowników forum pytał się mnie czy linia 110kV na drodzę mostu będzie w czymś przeszkadzać. Po konsultacji z lepszymi ode mnie okazało się że w paśmie 2.4Ghz może to być przeszkodą (w 5 raczej nie). Konfiguruje się to tak (oczywiście pominę te elementy które powtarzają się w innych trybach, chociażby Alias)

-> Band. Ta pozycja się powtarza ale zwracam na to szczególną uwagę. Po obu stronach ta wartość powinna być ustawiona tak samo. W przypadku gdy most nie jest zestawiany na dużą odległość i liczy się szybkość można pozostawić wartość 2.4Ghz (G). Jednak na większe odległości trzeba to zmienić na "B". Robi sie to w celu wymuszeniu na urządzeniu wolniejszego transferu danych oraz (co wiąże się z poprzednim) zwiększeniu czułości układu radiowego. Zapamiętaj ponieważ jest to bardzo ważne im większa szybkość połączenia tym mniejsza moc nadawcza i czułość.

-> Channel Number. Numer kanału, po obu stronach mostu musi być ustawiony ten sam. Zwracam na to szczególną uwagę

-> 802.1d Spanning Tree. Ta opcja włącza funkcję zapobiegającą zapętlaniu się mostu w nieskończoność. Jest to analogią to tzw. pętli masy (prawdopodobnie nic tobie to nie powie ale elektronikom i nagłośnieniowcom może wszystko wyjaśnić). Powstaje gdy istnieje więcej niż jedna droga dla danych. Ilustruje to idealnie sytuacja w której most WiFi jest zabezpieczeniem na wypadek awarii kabla. Wtedy dwa punkty są połączone jednocześnie kablem i radiem. Bez tej funkcji mogła by się zdarzyć sytuacja w której pakiet krążył by w nieskończoność pomiędzy dwoma końcami połączenia marnując moc obliczeniową. Bo przestawieniu tej opcji na "Enabled" taka sytuacja nie zajdzie.

-> WDS Security. Funcja podobna do tej obecnej w trybie AP. Różnice polegają na tym że zawarte tutaj opcję tyczą się szyfrowania danych przesyłanych przez most. Po obu stronach musi być to samo

-> AP MAC Address. Tutaj dopisujesz adres MAC Acces Pointa który stanowi drugi (lub kolejny) koniec mostu. Ale uwaga wpisujesz tutaj adres interfejsu który można znaleść przechodząc przy włączonym WDS bridge na zakładkę Status pod pozycją "Physical Address"

-> Comment. Komentarz do wpisu, warto tutaj wpisać dane o fizycznej lokalizacji drugiego końca.

-> Show Statistics. Bardzo pomocne narzędzie, po kliknięciu ukaże się okienko ze statystykami działania mostu. Zobaczysz jego adres MAC, listę wysłanych pakietów, liste błędów wysyłania, oraz ilość odebranych pakietów. Kiedy pierwsza i druga wartość będą sobie równe a trzecia wyniesie 0 oznacza to że most nie działa. W ostatniej kolumnie odczytasz szybkość łącza

Menu "Status" -> "System"
Obrazek

Z tąd możesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat swojej mydelniczki. Całość jest podzielona na kilka sekcji dotyczących różnych aspektów pracy jak stan systemu, interfejsu WiFi, LAN oraz WAN (w zależności od trybu pracy). Również w zależności od trybu to co tutaj zobaczysz może się różnić Idąc po kolei:

System
-> Uptime. Czas pracy urządzenia.... Im większy tym więcej powodów do dumy ze swojej sieci :D
-> Firmware Version. Wersja Firmware

Wireless
-> Mode. Tryb pracy, to co ustawiłeś na stroine "Mode"
-> Physical Address. Jest to adres MAC interfejsu WiFI, w trybie AP będzie to poprostu to co masz wydrukowane na naklejce na spodzie urządzenia, w WISP czy Client będzie to adres domyślny bądź ten wpisany jako MAC Clone
-> Band. Tryb pracy radia B bądź G
-> SSID. W trybie AP jest to nazwa sieci którą urządzenie udostępnia a Client i WISP jest to nazwa sieci do której jest podłączony
-> Channel Number. Numer kanału na którym pracuje AP
-> Encryption. Rodzaj szyfrowania
-> Associated Clients. Liczba podłączonych użytkowników do interfejsu WiFi (po radiu)
-> BSSID. W trybie AP ta wartość będzie identyczna z tą w "Physical Address". W WISP i Clinet oznacza ona MAC Acces Pointa do którego mydelniczka jest podłączona

LAN Configuration
-> Connection Method. Metoda konfiguracji interfejsu LAN. Jego adres może być ustawiony ręcznie (Fixed IP) bądź pobrany z DHCP. Jest tylko jedno ale, gdybyś wybrał tą drugą opcję a DHCP przydzielał adresy dynamicznie to nie wiedziałbyś bez zaglądania w logi serwera jaki IP ma mydelniczka
-> Physical Address. Adres MAC portów LAN (wszystkie mają ten sam)
-> IP Address. Adres IP urządzenia
-> Network Mask. Jego maska podsieci
-> Default Gateway:. Domyślna brama, w wypadku portów LAN jej wpisanie jest zbędne
-> DHCP Server:. Stan serwera DHCP (włączony, wyłączony). W wypadku AP działa on po wszystkich stronach (radio i ethernet) w Client i WISP tylko przez LAN
-> DHCP Start IP Address:. Początek......
-> DHCP Finish IP Address:. I koniec puli adresów DHCP

Internet Configuration
-> Connection Method. Metoda konfiguracji interfejsu WAN. w przypadku trybu AP w ogóle tej pozycji nie powinno być. Ale w WISP i Client może tutaj występować albo Fixed IP albo DHCP.
-> Physical Address. Adres MAC interfejsu WAN (domyślny lub ten z MAC Clone)
-> IP Address. Adres IP
-> Network Mask. Maska Podsieci
-> Default Gateway. Domyślna Brama

Menu "Status" -> "Statistics"
Obrazek

Statystyki ilości pakietów dla interfesjów mydelniczki. Myślę że wszystko jest oczywiste. Napisze tylko że z moich obserwacji wynika że Ethernet WAN to port LAN2 a Ethernet LAN to LAN1

Menu "Status" -> "Active Clients"
Obrazek

Tutaj możesz zobaczyć wszystkich klientów podłączonych do AP przez WiFi. Możesz sprawdzić ich MAC adres, ile pakietów wysłali i odebrali, z jaką szybkością nawiązali połączenie do AP (im słabsza siła sygnału tym szybkość połączenia maleje), widać też czy używają oszczędzania energii oraz na jakim poziomie sygnału widzi ich mydelniczka (niestety nie dowiedziałem się jeszcze jakiej jednostki używa ovislink). Patrząc na ten konkretny przykład mogę jeszcze powiedzieć że pierwszy użytkownik ma kartę WiFi Intela, a drugi (ja) TP-Linka. Wiem to na podstawie początku adresu MAC. Jeżeli chciałbyś sprawdzić jakiego producenta jest dane urządzenie to wystarczy że jego adres MAC wpiszesz na tej stronie

Menu "TCP/IP"
Obrazek

W tym menu zmieniasz ustawienia protokołu TCP/IP, chodzi mi mianowicie o adres IP, maskę podsieci etc.
-> IP Address. Adres IP AP (pod nim zgłasza się panel administracyjny)
-> Network Mask. Maska Podsieci
-> Default Gateway. Domyślna Brama (w praktyce zbędne ustawienie)
-> DHCP. Ustawienia usługi DHCP. Może ona pracować jako klient (Client), czyli pobierać adres IP dla AP z innego serwera DHCP. Jako serwer (Server), czyli mydelniczka będzie przydzielać IP innym komputerom. Jest jeszcze coś takiego jak Relay Client. W tym trybie AP będzie przekazywać zapytania DHCP które otrzyma i przekazywał do innego Serwera.
-> Server Addres. Adres Serwera DHCP dla trybu Relay Client
-> DHCP Client Range. Początek i koniec puli adresów z której serwer DHCP przydziela adresy komputerom
-> DHCP Leased Time. Czas dzierżawy adresów IP, po upływie tego czasu klient musi zwrócić się do serwera o nowy przydział ponieważ poprzedni adres IP wygasł
-> DNS Server. Adres serwera DNS który będzie podawany komputerom
-> Clone MAC Address. Zmiana adresy MAC interfejsu LAN. Wpisanie samych 0 przywraca domyślny
-> Disable Ping. Wyłączenie odpowiedzi na ping ze strony interfejsu LAN
-> Port Number. Numer Portu pod którym jest dostępny panel WWW mydelniczki

UWAGA
Pamiętaj że w jednej sieci możesz mieć uruchomiony tylko i wyłącznie jeden serwer DHCP, większa ilość bardzo szybko zacznie powodować konflikty adresów IP

Menu "Reboot"
Obrazek

Resart to restart ot co. :) :oczko:

Menu "Other" -> Upgrade Firmware
Obrazek

W tym miejscu możesz dokonać aktualizacji firmware Ovislinka. Generalnie producentowi nie zdarza się wypuszczać złego oprogramowania, jest ono testowane. Jednak nowe wersje wprowadzają nowe możliwości, osobiście mam taką manierę że jeżeli coś jest z czymś nie tak to pierwszym krokiem jest aktualizacja. Nie zawsze wina leży w tym (jak wyżej to opisałem), ale jeżeli zajmujemy się już naszym sprzętem to nie zaszkodzi zrobić i tego. Aktualizację można znaleść na oficjalnej stronie AirLive. dla 5460v2 pod tym linkiem, a dla 5470 tutaj.

KILKA UWAG PRZY AKTUALIZACJI FIRMWARE
Musisz pamiętać że z tym procesem jest podobnie jak z aktualizacją BIOSu w płycie głównej, trzeba robić to bardzo ostrożnie żeby przypadkiem nie pozbyć się sprzętu, lub nie dodać sobie roboty i nerwów. Przede wszystkim musisz pamiętać że podczas procesu aktualizacji nie wolno wyłączać urządzenia z sieci. Nawet gdyby proces trwał kilka minut warto zaczekać jeszcze chwilkę. Dopiero po 10 minutach można stwierdzić że coś jest nie tak i AP pliku z firmware nie przyjął, w takim razie robi się reset przez wyjęcie zasilacza. W większości przypadków nic nie powinno się stać i mydelniczka wystartuje ze starą wersją (ja miałem taki przypadek). Następnym ważnym punktem jest ściąganie tylko sprawdzonych plików. Oczywiście najlepiej zrobić to używając oficjalnej strony producenta, wtedy będziesz miał pewność.

-> Keep current settings. Zaznaczenie tego kwadratu spowoduję że przy aktualizacji zostaną zachowane aktualne ustawienia

Menu "Other" -> Save/Reload Settings
Obrazek

To menu pozwala znaczenie zaoszczędzić czas. Służy ono do zapisywania aktualnej konfiguracji urządzenia do pliku oraz przywracania jej. Przycisk Reset Settings to Default: pozwala natomiast cofnąć się do ustawień fabrycznych. Ponieważ to menu jest bardzo proste myślę że nie trzeba go z osobna opisywać

Menu "Other" -> "Password Setup "
Obrazek

Tutaj powinieneś zajrzeć w pierwszej kolejności po rozpakowaniu twojego AP. To tutaj możesz zmienić hasło użytkownika admin

Menu "Other" -> "Log"
Obrazek

Tutaj możesz przeglądać tzw. log urządzenia. NA jego początku będziesz miał informację na temat rozruchu kernela linuksa (tak tak, w mydelniczce jak w większości sprzętu sieciowego jest stosowany linux), następnie pojawia się informację na temat komputerów które podłączały się do AP, informację z serwera DHCP i wiele innych informacji. Jest to bardzo przydatne w wypadku gdy coś nie działa i nie bardzo wiadomo dlaczego

ZABEZPIECZENIE SIECI
W tym dziale zajmiemy się baaardzo ważna rzeczą mianowicie zapewnieniu bezpieczeństwa naszej sieci. Ponieważ niektórzy nie zdają sobie sprawy z ważności tego aspektu to łopatologią wyłożę dlaczego akurat tak jest:

-> Po pierwsze to niezbyt fajnie gdy ktoś korzysta z twojego internetu za który płacisz bez twojej wiedzy i zgody. W dodatku żerując na nim zmniejszając jego wydajność, to jest chyba najlepszy argument
-> Ktoś mógłby potencjalnie wykorzystać twoje łącze do włamania do jakiegoś serwera w internecie. Gdy jego administrator podejmie działania mające na celu odnalezienie sprawcy i jakimś cudem policji uda się współpracując z TP wyciągnąć odpowiednie logi na których podstawie można ustalić adres IP... to oczywiście będzie to twój IP. Sprawę ratuje dodatkowo fakt że zdecydowana większość dostawców tzw. "radiówki" nie loguję połączeń więc śledztwo zatrzyma się na routerze twojego dostawcy (schodź nie do końca tak jest ale to jest inna sprawa)
-> Ktoś mógłby połączyć się z twoim komputerem i grzebać na twoim dysku, dostąć się do twoich dokumentów plików poczty etc.....

Mam nadzieje że już rozumiesz że bezpieczeństwo sieci Wifi jest istotne. Fale radiowe rozchodzą się w przestrzeni i nie da się ich powstrzymać (no nie jest to do końca prawda bo istnieje coś takiego jak klata faradaya), przenikają wszystko (oczywiście tracąc przy tym część swojej energii).... Wymienione niżej metody są wymienione w kolejności od nasłabszej do najmocniejszej ochrony

UKRYCIE SSID
Jest to pierwszy i najmniej skuteczny sposób ochrony, polega on na wyłączeniu w Advanced Settings opcji "Broadcast SSID". Sieć jest widoczna, ale nie ma widocznego SSID, żeby się z nią połączyć musisz go podać. Jako przykład podam jak taka sieć jest widoczna w linuxie:
-> Z konsoli (polecenie iwconfig athX scan, gdzie athX to nazwa interfejsu)
Kod:
          Cell 15 - Address: 00:30:4F:40:4C:03
                    ESSID:""
                    Mode:Master
                    Frequency:2.472 GHz (Channel 13)
                    Quality=14/70  Signal level=-81 dBm  Noise level=-95 dBm
                    Encryption key:off
                    Bit Rates:1 Mb/s; 2 Mb/s; 5.5 Mb/s; 11 Mb/s; 6 Mb/s
                              9 Mb/s; 12 Mb/s; 18 Mb/s; 24 Mb/s; 36 Mb/s
                              48 Mb/s; 54 Mb/s
                    Extra:bcn_int=100

-> W programie KWlan, ma on za zadanie sterowanie łącznością wifi.
Obrazek

Mam na myśli 3 ostatnie pozycję na tej liście

ACL
To zabezpieczenie polega na podaniu AP listy MAC urządzeń które nie mogą mieć dostępu do sieci, albo tych które jako jedyne mogą go mieć. Ustawia się to tak:
1. Wchodzisz w "AP" -> "Setup" -> "Access Control". Otworzy się okno z takimi opcjami:
Obrazek

-> Wireless Access Control Mode. Tryb pracy ACL.

<S---
~> Disable. Wyłączony
~> Allow Listed. Wpuszcza tylko te MAC które znajdują sie na liście
~> Deny Listed. Nie wpuszcza tych z listy
---E>

-> MAC Address. Adres MAC który chcesz dodać do listy
-> Comment. Komentarz
-> Current Access Control List. Lista bierzących wpisów

WEP
Jest to pierwsza metoda szyfrowania w sieciach WiFi. Jest to skrót od Wired Equivalent Privacy, czyli ekwiwalent pywatności kablowej. Niestety mija się to całkowicie z prawdą. WEP jest najsłabszym z możliwych metod szyfrowania. Jego złamanie nie wymaga szybkiego komputera.
Algorytm Szyfrowania: RC4 (algorytm skrótu)
Skrócona zasada działania: Do statycznego klucza WEP jest dołączany wektor inicjujący (IV) o długości 24 bitów (i w tym miejscu nadmienie iż klucz nie ma 64 albo 128 bitów tylko 40 albo 104 ponieważ przyjęło się podawać jego długość z tym wektorem), następnie algorytm skrótu RC4 tworzy z tej pary (klucz + wektor) tzw. hash, zwany w tym wypadku nazwany "keystream" czyli po polsku strumień szyfrujący. Jest on następnie używany do szyfrowania samych pakietów danych z dołączoną do nich sumą kontrolną obliczoną protokołem bazującym na CRC32 (używany chociażby w WinRAR), odbywa się to przy użyciu funkcji XOR czyli alternatywy wykluczającej. Przed wysłaniem do zaszyfrowanego ciągu jest dodawany numer klucza i wektor IV. Aby ułatwić zrozumienie pooglądaj sobie bardzo dobrze zrobiony schemat działania WEP znajdujący się na wikipedii pod tym adresem

Jednak gdybyś się na niego zdecydował to konfiguruje się go tak:

1. Wchodzisz w "AP" -> "Setup" -> "Security"
2. Po pojawieniu się okienka "Wireless Security Setup", pozycję Encryption ustawiasz na "WEP". Zobaczysz coś takiego jak na załączonym screenie

Obrazek

Masz wtedy do ustawienia takie opcje jak:
-> Authentication Type. Typ autentykacji. Możesz wybierać pomiędzy systemem Otwartym, z Dzielonym Kluczem lub połączeniem jednego i drugiego

<S---
~> Open System. Polega na tym że karta sieciowa chcąć połączyć się z AP nastawia się na odpowiednią częstotliwość i poprostu zaczyna prowadzić transmisję. Jeżeli w konfiguracji ma podany prawidłowy klucz to wszystko będzie działać. Jeżeli zły to się nie połączy.
~> Shared Key. Polega to na tym że przy próbie połączenia AP wysyła do karty bepzrzewodowej tzw. Handshake, jest to losowy ciąg znaków, karta musi odesłać go spowrotem w postaci zaszyfrowanej z użyciem klucza. Jeżeli ma wpisany poprawny to AP pozytywnie zautoryzuję tą kartkę jeżeli nie to nie...
---E>

-> Key Length. Długość klucza szyfrującego. Im dłuższy tym trudniejszy do złamania ale w przypadku WEP i tak jest to tylko gra na zwłokę. W Ovislinku można wybierać pomiędzy 64 a 128 bitów.

-> Key Format. Format Klucza. Może mieć on postać albo ciągu ASCII, albo byc liczbą heksadecymalną (czyli szesnastkową). W zależności od długości klucza, sam klucz musi się składać z określonej liczby znaków

-> Default Tx Key. Jak pewnie zauważyłeś w konfiguracji możesz wpisać 4 różne klucze, tym polem rozwijanym możesz wybierać który ma być aktualnie używany przez AP

-> Encryption Key 1. Klucz szyfrowania. Dla 64-bitowego musi się tu znaleść dokładnie 5 znaków ASCII lub 10 cyfr HEX, dla klucza 128 bitów dwa razy więcej

Jak jest wykrywany AP z WEP z autentykacją Open w linuxie
Kod:
                    ESSID:"wep_open.granica.net"
                    Frequency:2.447 GHz (Channel 8)
                    Quality=33/70  Signal level=-62 dBm  Noise level=-95 dBm
                    Encryption key:on
                              48 Mb/s; 54 Mb/s

Z dzielonym kluczem sprawa ma się identycznie

WPA-TKIP
Obrazek

Kod:
                   ESSID:"wpa_tkip.granica.net"
                    Quality=36/70  Signal level=-59 dBm  Noise level=-95 dBm
                              48 Mb/s; 54 Mb/s
                    IE: WPA Version 1
                        Group Cipher : TKIP
                        Pairwise Ciphers (1) : TKIP
                        Authentication Suites (1) : PSK

Jest to mocniejszy algorytm od WEP, obecnie bardzo często wykorzystywany, mimo iż częściowo został już rozpracowany (na szczęście nie na tyle aby umożliwić jego łatwe obejście i uzyskanie dostępu do sieci) jest uznawany za bezpieczny
Algorytm Szyfrowania: TKIP
Skrócona zasada działania: Powstał na podstawie WEP, korzysta z takiej samej metody szyfrowania czyli RC4 z tą różnicą że w TKIP klucz jest modyfikowany dla każdego wysłanego pakietu odbywa się to przez mieszanie klucza i wektora IV a nie zwykłe dołączanie go tak jak w WEP, zmiany zapobiegły też częstemu powtarzaniu się wektorów inicjujących IV co miało miejsce w poprzednim rozwiązaniu. Dodatkowo zmieniono algorytm wykorzystywany do obliczania sumy kontrolnej, tutaj mamy do czynienia z czymś nazywanym MIC (Michael), pracuję on na podstawie klucza generowanego przy użyciu adresów MAC nadawcy i adresata oraz samej zawartości pakietu

Do konfiguracji dostajesz się tak samo jak w przypadku WEP z tą tylko różnicą że z listy Encryption wybierasz to co jest na screenie cztli WPA-PSK (TKIP)

-> Pre-Shared Key Format. Wybór formatu klucza. Podobnie jak w przypadku WEP może to być jakiś tekst, lub liczba HEX.

-> Pre-Shared Key. Sam klucz

-> Group Key Life Time. Długość życia klucza grupowego. Ponieważ prawdopodobnie brzmi to dla ciebie zbyt kosmicznie to wyjaśnie to bardziej klarownie. W WPA istnieją dwa klucze, jeden nazywa się "Group Transient Key" (można to przetłumaczyć jako klucz grupowy) a drugi "Pairwise Transient Key" (nie wiem co to oznacza po polsku). Grupowy jest jest używany do szyfrowania transmisji broadcast (do wszystkich) oraz multicast (do grupy adresów IP) natomiast "Pairwise" służy do ochrony Unicastu czyli transmisji punkt-punkt. Powracając do sedna tą wartość określa jak często ma sie zmieniać klucz grupowy, klucz "Pairwise" jest zmieniany tak jak wyżej napisałem dla każdego pakietu danych

WPA-AES
Kod:
                    ESSID:"wpa_aes.granica.net"
                    Quality=34/70  Signal level=-61 dBm  Noise level=-95 dBm
                              48 Mb/s; 54 Mb/s
                    IE: WPA Version 1
                        Group Cipher : CCMP
                        Pairwise Ciphers (1) : CCMP

Algorytm Szyfrowania: CCMP (AESl)
Skrócona zasada działania: Zamiast TKIP bazującego na algorytmie RC4 jest używany CCMP opracowany w oparciu właśnie o AES. Ponieważ jest on aktualnie uważany za bezpieczny (niemożliwy do złamania) nie stosuje się tu metody mieszania do uzyskiwania różnych kluczy dla poszczególnych pakietów, również suma kontrolna jest generowana na podstawie tego samego klucza który jest używany do szyfrowania.

Istnieje z tym jeszcze jedna bardzo ciekawa rzecz. Jeżeli byłeś dociekliwy to zauważyłeś że algorytm CCMP został wprowadzony do użycia w sieciach WiFi wraz ze standardem WPA2 (802.11i), wynikało by z tego że w WPA nie powinno go być, jednak pojawia sie tam. Sam długo się nad tym głowiłem i doszedłem do następującego wniosku (oby nie mylnego). Otóż niektórzy producenci (Ovislink też) wprowadzili rozwiązanie łączące zarówno jedno jak i drugie.
Osoba z włączonym szyfrowaniem WPA-PSK-AES jest widoczna przez programy skanujące jako WPA-PSK-TKIP+CCMP. Wynika z tego że stosowany jest jeden i drugi algorytm. Oczywiście nie pozwolę aby sprawa stanęła w martwym punkcie w jakim znajduje się na chwilę obecną. Będę drążył dalej :D

WPA2-AES
Kod:
                    ESSID:"wpa2_aes.granica.net"
                    Quality=32/70  Signal level=-63 dBm  Noise level=-95 dBm
                              48 Mb/s; 54 Mb/s
                    IE: IEEE 802.11i/WPA2 Version 1
                        Group Cipher : CCMP
                        Pairwise Ciphers (1) : CCMP

WPA2 zwany 802.11i jest nowszą wersją całego profiu WPA wprowadzonego przez WiFi Alliance. Zakłada on wykorzystywanie tylko protokołu CCMP i szyfrowanie AESem przy użyciu 128 bitowego klucza.

WPA2 Mixed
Kod:
                    ESSID:"wpa2_mixed.granica.net"
                    Quality=32/70  Signal level=-63 dBm  Noise level=-95 dBm
                              48 Mb/s; 54 Mb/s

Jest to WPA2 z TKIP, wynika to z wstecznej zgodności WPA2. W uproszczeniu można by powiedzieć że jest tym samym co WPA-PSK-TKIP (tak samo jak WPA-PSK-AES jest tym samym co WPA2-PSK-AES). Jednak cały standard 802.11i wprowadził też inne zmiany więc nie można postawić między tym znaju równości.

802.1x / RADIUS
WPA2 Enterprise. Ponieważ jak sama nazwa wskazuje raczej nie będziesz z tego korzystać zakończę opis na krótkiej notce ocb... Otóż działanie tej metody polega na tym że klienci są uwierzytelniani nie na samym AP tylko przy pomocy specjalnego serwera, zawiera on informację na temat klientów którzy mogą korzystać z sieci. Jeżeli przyglądnąłeś się programowi konfiguracyjnemu do karty WiFi, to może zauważyłeś że w przypadku WPA2 Enterprise nie podajesz żądnych kluczy dzielonych tylko nazwę użytkownika i hasło.

POLECENIA SYSTEMOWE ZWIĄZANE Z SIECIĄ

Podczas tworzenia twojej sieci z pewnością będziesz musiał sprawdzić jaki masz adres IP, adres MAC karty oraz parę innych miej lub bardziej użytecznych informacji. Przyda się też wiedza o podstawowych narzędziach diagnostycznych takich jak np. ping. Pomogą ci one w wypadku gdy coś nie będzie działało poprawnie (oby jak najmniej takich sytuacji :) ).....

WINDOWS XP
No tak, ja tutaj nawołuję o linuksie na lewo i prawo a i tak większość osób korzysta z produktu M$, wobec tego pasowało by napisać conieco również o tym systemie. W przeciwieństwie do pingwina tutaj większość rzeczy robi się nie przez linie poleceń tylko przez okienka co może i jest przyjazne użytkownikowi ale na pewno nie jest szybsze.

-> Sprawdzanie IP i adresu MAC
Start -> Uruchom -> wpisujesz "cmd" -> OK
Zobaczysz coś co przypomina trochę starego dobrego DOSa (wyglądem to jest właśnie DOS tylko że nie jest to DOS :D). Wygląda to tak:
Obrazek

W wierszu zachęty wpisujesz "ipconfig /all" i wciskasz enter. Uzyskasz informację podobne do tych
Kod:
C:\Documents and Settings\Administrator>ipconfig /all

Konfiguracja IP systemu Windows

Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : prezes
        Sufiks podstawowej domeny DNS . . . . . . :
        Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Nieznany
        Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
        Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie
        Lista przeszukiwania sufiksów DNS : local
Karta Ethernet NForce:

Stan nośnika . . . .  . . . . . . : Nośnik odłączony
        Opis . . . . . . . . . . . . . . :  NVIDIA nForce Networking Controller
        Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-1A-4D-8F-4C-B6

Karta Ethernet TP-Link:

Sufiks DNS konkretnego połączenia : local
        Opis . . . . . . . . . . . . . . :  TP-LINK 11b/g Wireless Adapter
        Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-19-E0-XX-XX-XX
        DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
        Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
        Adres IP. . . . . . . . . . . . . : 192.168.XXX.154
        Maska podsieci. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
        Brama domyślna. . . . . . . . . . : 192.168.XXX.XXX
        Serwer DHCP . . . . . . . . . . . : 192.168.XXX.XXX
        Serwery DNS . . . . . . . . . . . : 192.168.XXX.XXX
        Dzierżawa uzyskana. . . . . . . . : 24 grudnia 2008 22:31:33
        Dzierżawa wygasa. . . . . . . . . : 25 grudnia 2008 00:31:33

C:\Documents and Settings\Administrator>

Ponieważ wszystko jest po polsku myślę że nie trzeba długo tłumaczyć, w razie potrzeby posłuż się wikipedią. Nadmienię również że w przeciwieństwie do ifconfig w linuksie ipconfig nie potrafi praktycznie nic innego oprócz wyświetlenia takich informacji.

-> Sprawdzanie dostępnych sieci
Najlepszym sposobem na sprawdzenie dostępnych sieci jest użycie programu NetStumbler. Mimo iż nie jest on już praktycznie rozwijany to jest bardzo pomocny. Główne okno programu wygląda tak jak na screenie
Obrazek

W głównym oknie widać dostępne sieci ich MAC, nazwę (SSID), kanał (Chan), szybkość (Speed), producenta sprzętu (Vendor) niestety program kiepsko sobie radzi z takimi rzeczami, typ sieci (Type) czyli albo Infrastrukturalna albo Ad-Hoc, typ szyfrowania (Encryption) niestety program rozróżnia albo jego brak, jeżeli jest ono włączone bez względu na to jakie zobaczymy WEP, Następnie mamy do czynienia ze stosunkiem sygnał/szum (SNR), oraz poziomem sygnału (Signal+), oraz szumu (Noise-). Z bardziej przydatnych informacji to by było na tyle, jeżeli mamy podłączony odbiornik GPS to program może zapisać miejsce w którym sieć została "zauważona"

W panelu po lewej stronie możemy sobie wybrać filtrowanie wg różnych kryteriów, np kanał, SSID, szyfrowanie etc. Można również wyświetlić wykres funkcji poziomu sygnału w funkcji czasu, aby to zrobić w jednym z kryteriów musisz sobie znaleść sieć która ciebie interesuje i kliknać na jej MAC. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to popatrz na screen
Obrazek

Widzisz już jak to zrobiłem? Ponieważ interesowała mnie sieć pracująca na kanale 1 (sprawdziłem to na podstawie jej nazwy w głównym oknie) to wszedłem w Channels -> 1 -> MAC sieci.

Program przydaje się przy ustawianiu anteny, ponieważ na bieżąco masz dostęp do siły sygnału i możesz łatwiej ją porównać

Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony ndz, 01 mar 2009 18:24:20 przez prezes_3lo, łącznie zmieniany 31 razy.

Tytuł:
ZABLOKOWANY
Awatar użytkownika

SŁOWICZEK
Tutaj będę wyjaśniał podstawowe pojęcia z tematyki sieci komputerowych i WiFi. Będzie też trochę o elektronice, która jest bardzo bliska temu zagadnieniu. Jak już wcześniej pisałem najpierw przeczytaj ten dział. Wszystkie hasła są ułożone alfabetycznie wg. pierwszej litery aczkolwiek przy następnych może być z tym różnie, ale wydaje mi się że znajdziesz to co będziesz chciał.

Nadmienię również iż nazwy firm pojawiają się nie w celach reklamowych (nie stoję za żadną z nich), ale w celu podzielenia ich na miejsca gdzie warto kupować a gdzie nie. Proszę nie oskarżać mnie o kryptoreklamę

Od dnia 27 lutego 2009 roku współudział w tworzeniu tego słowniczka ma inny użytkownik forum trzepak.pl. Hasła przez niego utworzone będą stosownie sygnowane. Wszystkie nie podpisane z autora są moje :D

A
A (802.11a) - Standard WiFi (odmiana 802.11) definiujący komunikację w paśmie 5Ghz. Aktualnie ze względu na bardzo duże użycie 2.4Ghz jest wykorzystywany do tworzenia mostów bezprzewodowych. Dodatkowo przemawia za tym fakt że kanały są w pełni niezależne od siebie

Access Point (AP) - Urządzenie pełni funckję centralnego punktu każdej sieci WiFi. To do niego łącza się karty sieciowe w komputerach, oraz co tyczy się tego tekstu inne AP w trybie Client, WISP lub Universal Repeater. Każdy AP posiada złącze zasilania, jeden lub więcej złączy Ethernet i złącze antenowe.
WAŻNE Nie myl Access Pointa, z Routerem i Routerem WiFi. To są trzy różne urządzenia!

Agregacja pakietów Nethorse - (przeczytaj również Nstreme). Służy do łączenia pakietów w większe, dzięki czemu, w praktyce, służy do
przyśpieszenia wysyłania danych. Uwaga: Nie każdy sprzęt jest jest kompatybilny z agregacją pakietów, a nawet różni producenci
stosują różna agregacje pakietów (podobnie sprawa ma się z WDSem.prezes_3lo). Przykład:
http://www.trzepak.pl/viewtopic.php?t=8994 pisze:
To tak jakbyś miał przenieść 10 kilogramów cukru po jednym kilogramie. Zamiast chodzić dziesięć razy to bierzesz od razu 10 kg i idziesz raz.
Szybciej nie?

Antena - Chyba każdy wie co to jest ale tak z definicji to jest to urządzenie pasywne które zamienia energię fali elektromagnatycznej na prąd w.cz. (wielkiej częstotliwości) płynący kablem. Pamiętaj jednak o jednej najważniejszej rzeczy, o czym każdy chyba zapomina. Sieci WiFi pracują w Europie na częstotliwościach 2400Mhz i 5000MHz. Są to pasma mikrofalowe i cały tor radiowy a również kabel do anteny jak i sama antena muszą być wykonane w odpowiedniej technologii. Wiele osób jest przyzwyczajonych do tzw. "Anten Siatkowych", kupuje się taką z "wzmacniaczem" i podłącza pod telewizor lub dwa często nie stosując żadnych urządzeń jak rozdzielacze sygnału, oraz łączac fragmenty starego kabla koncentrycznego. Mimo tego coś tam zawsze odbiera a ponieważ ludzie nie mają pojęcia co robią to uznają że lepiej i tak nie będzie. Otóż w przypadku sieci WiFi taka fuszerka skończy się najpewniej uszkodzeniem sprzętu. Jest to spowodowane zbyt dużym współczynnikiem SWR, który spali stopień mocy w karcie WiFi, po czymś takim nie nadaje się już do dalszego użytku. Pamiętaj! Zawsze warto wydać więcej pieniędzy na markową antenę która jest lepiej zrobiona i lepiej działa. Kupując tanio docelowo i tak wydasz więcej pieniędzy

Anteny.org - Forum należące do firmy yagi.pl, która zajmuje się garażowym (zwanym również "uryniarskim") wyrobem sprzętu WiFi (głównie anten). Jego poziom merytoryczny jest żenująco niski, nie można liczyć na uzyskanie tam szybkiej, miłej i co najważniejsze profesjonalnej pomocy. Kuleje również kultura osobista użytkowników. Jako dowód posłużę się cytatem
http://www.anteny.org/viewtopic.php?t=1258 pisze:
witul
Mam juz ten wzmacniacz i śmiga ładnie i nikt mi nie zabroni go używać w dupie mam wszystkich z utrip i ciebie ,że nie wolno wiem o tym że nie wolno ale na 100mW to mozna.
A połamać to sobie możesz tą swoją neostrade bo zapewne jesteś dzieckiem neostrady który powiela neta.
Jak byś mieszkał kołomnie to byś mógł mi loda zrobić bo kozaków takich jak ty to mam na pęczki!
pozdrawiam!

APC - Client Access Point. Nazwa używana na AP który pracuję w trybie Client, czyli łączy się do innego AP. Działa wtedy analogicznie do karty sieciowej

B
Bridge (WDS Bridge, Most Bezprzewodowy) - Tryb pracy Acces Point w którym łączy on dwie lub więcej sieci kablowych. Do każdego z nich podłączasz sieć kablową (może to być nawet tylko jeden komputer) i po odpowiedniej konfiguracji polegającej na podaniu adresu MAC urządzenia po drugiej stronie mostu, te Acces Pointy będą przesyłać między sobą dane. Kiedyś dawno temu mosty robiło się w 2.4Ghz, ale to jest przeszłość. Aktualnie to pasmo jest już tak pozajmowane że nie ma co liczyć na dobre połączenie w b czy g. Używa się natomiast pasma 5Ghz czyli 802.11a. Oczywiście tyczy się to miast, lub innych miejsc gdzie jest z tym problem. Na wsiach zwłaszcza można jeszcze próbować działać w 2.4 w tym zakresie, ale jak już wyżej napisałem to zależy od wielu czynników. Kolejną ważna sprawą jest symetria. Aby wszystko było OK i nasz most nie sprawiał problemów to po obu stronach powinno się użyć identycznych anten (zysk energetyczny) i w miarę takich samych ilości kabla.

BNC - Złącze stosowane w TV przemysłowej, CB Radiach, instalacjach telewizyjnych i kiedyś w sieciach komputerowych (tzw. cienki Ethernet), obecnie nie stosuje się go. Nie wolno z niego korzystać w sieciach WiFi (słyszałem że kiedyś ktoś był na tyle głupi że to zrobił), gdyż jego konstrukcja powoduje na tej częstotliwościach zbyt duże tłumienie sygnału. Zdjęcie poniżej prezentuje jego wygląd
Obrazek

(znalezione w google)

C
CCQ (parametr CCQ) Nethorse - W skrócie jest to stosunek ramek poprawnie odebranych do tych ktore musiały być retransmitowane wyrażony w %... To wartość wyliczana i ma ułatwić i sygnalizować ze jest coś nie tak z linkiem, ma dać obraz jego "skuteczności"...

CIR - (ang. Committed Information Rate) Nethorse - Jest przepływnością jaką usługodawca gwarantuje klientowi przy zachowaniu parametrów jakościowych, takich jak opóźnienie, poziom traconych ramek, itd. Parametr CIR jest uśredniany w czasie (zwykle bardzo krótkim), ponieważ klient najczęściej wysyła ramki do dostawcy usługi z prędkością interfejsu (np. 10Mbit/s albo 100Mbit/s), a nie z prędkością ustaloną przez CIR (np 2Mbit/s). Wartość parametru CIR równa zeru oznacza usługę niegwarantowaną (ang. Best Effort).

Client - Tryb Pracy AP w którym łączy on się do innego AP podobnie jak robią to karty sieciowe. Jego użycie może polegać na podłączeniu do istniejącej sieci WiFi grupy komputerów bez instalowania w każdej karty bezprzewodowej. Łączy się je z Access Pointem za pomocą zwykłego kabla sieciowego

Cyberbajt - Producent anten, obecnie jeden z najlepszych w Polsce, wart polecenia

D
Decybel (dB) - Jednostka logarytmiczna używana do porównywania dwóch wartości które zmieniają się w bardzo szerokim zakresie, np. prądów, napięć, mocy. Aby praktycznie przybliżyć cel stosowania tej jednostki dam dość prosty jak mi się wydaje przykład. Na wyjściu odtwarzacza CD napięcie sygnału niosącego informację o dźwięku zmienia się w znaczy sposób. Podczas ciszy będzie to prawie 0V, przy bardzo cichych partiach przykładowo 80mV. A przy pełnej głośności 1.55V. Gdybyś chciał to przedstawić w jakiś sposób na wykresie lub wykorzystać w obliczeniach to miałbyś problem bo małe wartości zostały by zepchnięte przez większe bardzo blisko zera i miałbyś problem żeby odczytać ich wartość. Aby zapobiec takim sytuacjom zamienia się to wszystko na decybele właśnie. Tutaj jednak pasuje powiedzieć o jednej generalnej zasadzie. Decybele są miarą porównawczą jednej wartości do drugiej. Popatrz sobie na to równanie
Obrazek

za Wikipedia.pl
P to jest wielkość którą się porównuje
Po jest to wielkość odniesienia do której się porównuje wartość powyższą
10log10 10 razy logarytm dziesiętny
Oczywiście decybel może być jak najbardziej ujemny. Ma to miejsce wtedy gdy wartośc Po jest mniejsza niż P. Z czymś takim masz do czynienia chociażby w programie NetStumbler. Sam decybel jest bardzo często używany w elektronice i telekomunikacji.

Decybel od zysku anteny izotropowej (dBi) - Używany w określaniu zysków energetycznych anten. Jako wartość porównawcza jest uważany zysk tzw. anteny izotropowej.

Decybel od miliwata (dBm) - Jednostka porównawcza używana do porównywania mocy. Ponieważ na wikipedii znajduje się bardzo prosta i bardzo czytelna definicja, przeczytaj ją sobie. Jednak tutaj należy się mała uwaga, jeżeli bawiłeś się już programem NetStumbler to na pewno zauważyłeś że poziom sygnału podaje on w trochę inny sposób. Również jest to decybel od miliwata jednak poziom odniesienia jest tutaj inny i nie wynosi 1mW

Dipol (firma) - Duży Polski wytwórca anten, posiada szeroką ofertę anten radiowych, telewizyjnych oraz do sieci WLAN. Handluje również całym sprzętem z tym związanym (symetryzatory, zwrotnice, rozdzielacze) jak również urządzeniami WiFi. Jeżeli będziesz zainteresowany ich ofertą to zajrzyj na stronę.

Dipol (część anteny Yagi-Uda) - Jest to część składowa anteny typu Yagi-Uda w kształcie pętli to do niej jest przykręcony symetryzator (w większości anten WiFi i tak go tam nie ma) a do niego kabel koncentryczny.
Obrazek

zdjęcie pochodzi z katalogu firmy dipol, przedstawia antenę ATV 21/21-60. Pracuję w IV i V paśmie telewizyjnym (UHF)
Na załączonym zdjęciu do niego jest przymocowana czarna puszka.

Direktor - Część anteny Yagi-Uda. Ma postać pręta (jest ich wiele) przymocowanego do podłóżnego "wysięgnika". Na powyższym zdjęciu są to te pręty przymocowane równolegle do dipola

Download - Ściąganie. Termin używany na szybkość łącza do abonenta, oraz ogólnie na ściąganie plików przez internet (np. " Wczoraj zdowloadowałem sobie Quake'a 3" jest tożsame z "Wczoraj ściągnąłem Quake'a 3")

DSL (usługa TP.SA) - Usługa firmowego dostępu do internetu świadczona w technologii ADSL, jej regulamin zezwala na podział łącza poza lokal instalacji. Warto jednak zapamiętać iż nie jest to łącze klasy providerskiej, oznacza to że nie jest docelowo przeznaczone do wykorzystywania w sieciach komputerowych. Spowodowane to jest niską wartością transferu od abonenta. Więcej na jej temat można dowiedzieć się na tej stronie internetowej

DSLAM Nethorse - (Digital Subscriber Line Access Multiplexer). DSLAM to koncentrator cyfrowych linii abonenckich pracujących w technologii xDSL. Jest to urządzenie multipleksujące dane przesyłane od użytkowników linii DSL w kierunku sieci oraz demultipleksujące dane przesyłane w kierunku przeciwnym. Realizuje przyłączenie lokalnych użytkowników linii DSL-owej do szerokopasmowej sieci szkieletowej. Coraz rzadziej wykorzystywaną metodą multipleksacji w tych urządzeniach jest multipleksacja w dziedzinie czasu TDM (ang. Time Division Multiplexing). Jej miejsce zajmuje jej modyfikacja, czyli statystyczna multipleksacja w dziedzinie czasu STDM (ang. statistical TDM). Obecnie DSLAMy posiadają możliwość obsługi ruchu priorytetowego, kształtowania ruchu w sieci lub
realizowania funkcji przełączających. Mogą pełnić funkcje mostujące jak i trasujące. Można je wyposażyć we wbudowane na stałe rutery IP lub przełączniki ATM-owe.

E
EIRP - Efektywna Izotropowa Moc Wypromieniowana. Pojęcie używane przy określaniu mocy wyjściowej (emitowanej w eter, mocy w antenie). Zwracam szczególną uwagą na to pojęcie ponieważ wielu (jeżeli nie wszyscy) użytkowników nie rozumie że w eter może być emitowana większa moc niż ta którą podaje nadajnik (w tym wypadku Access Point). Otóż taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa, mało tego. Ma miejsce praktycznie zawsze!. Odpowiedzialny za to jest tzw. zysk energetyczny anteny który zostanie prze zemnie opisany pod właściwą jemu literką żeby nie zamydlać. Aby lepiej zrozumieć ten fakt załóż sobie analogię do odbiorczej anteny telewizyjnej. Dość zrozumiały jest fakt że mając dwie anteny yagi (patrz zdjęcie wyżej), jedną większą i drugą miejszą. Ustawioną w jednym miejscu w jednym kierunku, lepszą jakość obrazu zapewni ta większa. Przyczyną tego jest większy zysk energetyczny tej większej. Ale zysk to nie wszystko w EIRP, w obliczeniach uwzględnia się również straty mocy na samym kablu, które są róże w zależności od samego kabla no i oczywiście od jego długości. Polskie przepisy w paśmie 2.4 określają maksymalny EIRP na wartość 20dBm co przekłada się na 100mW. Warto o tym pamiętać przy swoich instalacjach antenowych aby trzymać się tej wartości. Pamiętaj również o jednej koronnej zasadzie. Mosty zestawia się zyskami anten a nie mocą nadajników. Sam ostatnio miałem sytuację w której po zmniejszeniu mocy w Acces Poincie wydajność połączenia (WISP) wzrosła, trochę wbrew logice. Na koniec powiem że mimo wszystko te 100mW to pusty przepis, bardzo (naprawdę bardzo) często zdarza się że użytkownicy WiFi po zastosowaniu lepszych anten przekraczają tą wartość i to często dwu krotnie. Jak już wielokrotnie się wypowiadałem, nie jest to forum prawnicze tylko techniczne. Ja osobiście nie wnikam kto ma jaką moc ustawioną, ale kultura wymagała by aby pomyśleć o innych osobach używających WiFi i czy przypadkiem za wysoka moc nie będzie im przeszkadzać w łączności

EoIP - (Ethernet over IP) Nethorse - Jest to tunel Ethernet over IP który, mówiąc potocznie, wsadza ethernet do pakietów IP Przykład: Co zrobić żeby z punktu A do punktu B puścić DSL i POLPAKA i do tego ruch z małej sieci D i jeszcze jeden ruch z punktu R za pomocą jednej radiolini. Teoretycznie musimy zrobić 5 mostów ....a tak robisz 4 EoIP A, B, D, R na jednej karcie wifi na jednej radiolinii i wszystko działa bo one fizycznie się nie widzą i na końcach rozdzielasz to np: za pomocą "vlanów".

F
F (złącze) - złącze używane do łączenia kabli koncentrycznych 75 omów w instalacjach telewizyjnych. Podobnie jak BNC nie nadaje siędo zastosowania w WiFi
Obrazek

I
IMQ - (ang. Intermediate queueing) Nethorse - To "pośrednie urządzenie kolejkujące" używane w systemie operacyjnym Linux. Jest to
wirtualny interfejs wykorzystywany przy sterowaniu ruchem wchodzącym lub wychodzącym z routera, na przykład z pomocą pakietu iproute2. W odróżnieniu od rzeczywistych interfejsów, takich jak eth czy ppp, IMQ: nie ma adresu sprzętowego, a więc nie działają na nim protokoły ARP czy
RARP; nie posiada adresu IP; cały ruch wchodzący do tego interfejsu jednocześnie go opuszcza. IMQ umożliwia rozwiązanie 2 problemów: Sterowanie ruchem wchodzącym przez rzeczywisty interfejs. Jeśli chcemy ograniczyć ruch wchodzący przez rzeczywisty interfejs, to wystarczy za pomocą iptables cały ruch z niego skierować do imq i sterować ruchem na wyjściu imq, czyli faktycznie na wejściu interfejsu rzeczywistego; Sterowanie ruchem przechodzącym przez więcej niż jeden interfejs
rzeczywisty.

N
Nstreme i Nstreme2 Nethorse - Protokoły opracowane przez firmę MikroTik służą podniesieniu prędkości transmisji danych i zmniejszeniu opóźnień wnoszonych przez połączenie szczególnie w przypadku linków długodystansowych (rzędu kilkudziesięciu kilometrów). Działanie Nstreme w systemie MikroTik polega przede wszystkim na zastąpieniu protokołu rywalizacyjnego dostępu
do medium transmisyjnego (CSMA-CA) stosowanego w urządzeniach 802.11 poprzez "client polling" polegający na kolejnym "odpytywaniu" urządzeń pracujących w trybie multipoint, co umożliwia uzyskanie małych i deterministycznych czasów opóźnień nawet przy dużym obciążeniu łącza. Z kolei MikroTik Nstreme2 umożliwia jednoczesne wykorzystanie dwóch interfejsów radiowych w obrębie pojedynczego urządzenia w celu zapewnienia transmisji w trybie full duplex (jeden interfejs nadawczy, jeden - odbiorczy). W rezultacie możliwe jest znaczące zwiększenie wydajności łącza przy transmisji na duże odległości. Uzyskiwane przez użytkowników systemu MikroTik rzeczywiste prędkości transmisji w trybie Nstreme2 sięgają 35Mbps przy odległościach nawet rzędu 60km (teoria książkowa...)

Z
Zysk enetgetyczny - Teraz zajmiemy się bardzo ważną sprawą z teorii sieci WiFi (i generalnie pojętej radiokomunikacji). Mam na myśli tzw. zysk energrytczny. Jest to tak ważnę ponieważ większości początkujących użytkowników WiFi nie może przejść przez myśl że energią fal radiowych może być większa niż moc wyjściowa stopnia mocy w.cz. w karcie sieciowej. Dla mnie też to był duży problem, swego czasu, ponieważ na pierwszy rzut kłóci się to z logiką i zasadą zachowania energii która jest przykładnie wykładana w polskich liceach i technikach (w tym drugim przypadku jest o tyle lepiej że zysk energetyczny powinien być pojaśniony). Tocząc boje z organizacją Krzysztofa Kuklińskiego (ostatecznie chyba dałem sobie z tym spokój), używałem różnych definicji które miej więcej opierały się na zjawiskach dalej opisanych, jednakże musiałem posiłkować się stosowną literaturą jak i internetem. Na starcie powinieneś całkowicie zapomnieć o tym o czym jest mowa w szkole. Nie oznacza to w cale że jest to nieprawdą, a to że dla prądu stałego (stałego w czasie pod względem polaryzacji) tyczą się trochę inne prawa niż dla prądu przemiennego a takim jest prąd w.cz. Inaczej liczy się rezystancję (a właściwie impedancję, ale o tym może kiedy indziej...) i parę innych wartości. Dochodzą do tego różne niuanse z zakresu techniki antenowej. Zacznijmy więc :). Otóż po pierwsze jak już wcześniej to zostało napisane jednostką służąca do porównywania zysków jest decybel od zysku anteny izotropowej. W tym miejscu bardzo ważną sprawą z jej pracy jest to że jest ona wszech kierunkowa (aczkolwiek nie zapominaj że jest to tylko fikcyjny, teoretyczny model). Ma ona 1dBi zysku.... Mam nadzieje że po mału wyczuwasz intuicyjnie o co chodzi. Jednak gdyby tak nie było to idźmy dalej. Weźmy sobie za przykład antenę Interline Horizon mini i maxi. Pierwsza z nich ma zysk 7dBi a druga 12dBi. Przyjrzyj się uważnie czym różnią się ich opisy techniczne pod względem parametrów elektrycznych. Po pierwsze inny jest VSWR, ale nie o tym teraz mowa. Jeżeli dobrze się przyjrzałeś (no nie musiałeś się aż tak wysilać bo aż tyle tego tam nie ma :jezyk:) to pewnie widzisz że "większa" wersja (12dBi) ma mniejszy kąt promieniowania w pionie niż ta "mniejsza". I właśnie w tym tkwi pierwsze wyjaśnienie dla tego zjawiska. Antena o większym zysku energetycznym ma mniejsze kąty promieniowania, bądź w pionie, bądź w poziomie. Energia fal elektromagnetycznych jest większa dlatego że antena wypromieniowuje energię prądu w.cz na na mniejszą powierzchnie. Jeżeli mi nie wierzysz to porównaj inne typy anten innych producentów np. Sektor Dipola 19dBi i Sektor Dipola 23dBi.... Lub też CB yagi 12dBi z CB yagi 15dBi. Istnieje jeszcze jedno wytłumaczenie na to zjawisko, które jest bardziej do pojęcia i chyba intuicyjnie wyczuwałeś to od samego początku. Są to oczywiście straty na samej antenie (inaczej można powiedzieć, sprawność anteny). Zależy to od materiału z którego ta antena jest wykonana jak i od samej jakości montażu. Myślę że akurat to nie wymaga jakiś szczególnie długich wyjaśnień.... :)

Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony ndz, 01 mar 2009 11:56:01 przez prezes_3lo, łącznie zmieniany 10 razy.

Tytuł:
ZABLOKOWANY
Awatar użytkownika

ZAKŁADANIE WŁASNEJ SIECI WIFI
Jeżeli już masz pomysł na stworzenie własnej sieci WiFi, bez względu na to czy ma to polegać na pojedynczym AP-routerze ADSL do Neostrady czy na czymś więcej to powinieneś zawsze pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, o których się postaram dalej trochę więcej rozpisać. Warto też zwrócić uwagę na to że konfiguracja urządzeń powinna przebiegać w określonej kolejności aby wszystko działało jak powinno.

Przede szystkim jedna koronna zasada, którą powinieneś się zawsze, ale to zawsze kierować. Sprzęt kupuje się na samym końcu. Na samym początku musisz się zastanowić jak sieć ma wyglądać, opracować podstawowe założenia. Np. Gdzie powinien być zasięg, jakie urządzenia będą do tego podłączone i jakiego łącza będziesz używał do łączenia się do intenetu. Od tego zależy co kupisz i po jakiej cenie. A jeżeli mówimy o pieniądzach to oczywiście następną koronna sprawą jest określenie budżetu. W zależności od tego ile będziesz mieć pieniędzy na różne rzeczy możesz sobie pozwolić.

Zacznę oczywiście od omówienia głównego tematu tego tekstu czyli sieci opartej o WISP. Na początek załóżmy tak jak to zrobiłem we wstępie że jesteś już podłączony do jakiejś sieci. Posiadasz kartę sieciową i antenę. Zanim zaczniesz cokolwiek kupować to musisz sprawdzić jakiego szyfrowania używa twój dostawca internetu (czyli ISP). Aby to sprawdzić musisz zajrzeć w konfigurację karty WiFi, lub/i w dokumenty które otrzymałeś z umową (jeżeli takowa była podpisywana). Nie napiszę jak to zrobić bo w zależności od modelu urządzenia robi się to w różny sposób. Kiedy będziesz miał informację na temat szyfrowania (czyli np. WEP, WPA), należy sprawdzić następne możliwe zabezpieczenia, które mogły zostać użyte. Niekiedy jest stosowane ustawienie TTL na 1, kończy się to tym że pakiety zostają odrzucone przez każdy router (dlaczego tak sie stanie napisałem w innych miejscach tekstu, patrz wyżej). Sprawdzić czy mamy do czynienia z czymś takim można w bardzo łatwy sposób. Otwierasz konsolę i pingujesz jakikolwiek adres w internecie (np www.onet.pl. W wynikach będziesz mógł odczytać wartość TTL. Jeżeli będzie więcej niż 1 (np. 53) to wszystko jest OK. Natomiast jeżeli będzie 1 to jest mały problem. Ovislink 5460 nie zezwala na zmianę tego parametru (potrafi to zrobić tylko i wyłącznie w przypadku PPPoE). Będziesz musiał użyć najnowszego (najnowszego w momecie kiedy piszę te słowa :)) modelu tego producenta, czyli WL1600GL i to z alternatywnym oprogramowaniem. Nie będę tego opisywał gdyż na forum istnieje osobny temat o tym urządzeniu. Gdybyś miał jakieś pytania i wątpliwości to pytaj tam. Ja jeszcze się nie bawiłem się tym urządzeniem (raz brak kasy, a dwa to jest nowość :() więc nie mogę nic powiedzieć na temat szczegółów konfiguracji. Jeżeli chodzi o filtr adresów MAC to nie ma z tym najmniejszego problemu, jeżeli już przeczytałeś wszystko to co jest przed tymi słowami (dlatego między innymi piszę to na końcu) to wiesz że Ovislink ma coś takiego jak klonowanie MAC.

W dalszej części naszych działań trzeba określić jak połączysz Acces Point w trybie WISP z komputerami. Jeżeli będą to komputery stacjonarne to najlepszym wyjściem będzie tutaj posłużenie się Ethernetem, czyli zwykłym kablem sieciowym z wtyczkami RJ-45 (przypominają wtyczki telefoniczne lecz jest większe). No chyba że nie masz możliwości pociągnięcia kabli to wtedy korzystasz z WiFi oczywiście. Nie jest krytyczną sprawą jakiego urządzenia użyjesz jako tego który będzie pracował w trybie Access Point (o czym również wyżej pisałem), jeżeli będziesz chociażby miał możliwość odkupienia za nie dużą sumę pieniędzy jakieś używki to nie ma problemu (no chyba że to będzie jakiś bardzo stary Planet pracujący w trybie b i oferujący tylko WEP 64bit)

Co tyczy się poprzedniego akapitu musisz też ustalić czy w przypadku gdybyś decydował się na połączenie komputerów przez WiFi ściany i stropy nie zatrzymają sygnału. Tutaj oczywiście najlepiej było by sobie pożyczyć jakiegokolwiek AP (praktycznie wszystkie urządzenia mają moc wyjściową która oscyluje miej więcej na tym samym poziomie). Jednak jeżeli nie miałbyś takiej możliwości to można całkiem śmiało założyć że jeżeli budynek jest murowany z cegły to praktycznie na całej powierzchni średniej wielkości domku zasięg będzie. W razie czego zawsze można wymienić antenę na taką o większym zysku lub przenieść AP wysoko na ścianę. Jeżeli chodzi natomiast o blok z płyty, bardzo częsty widok w naszych miastach to również nie powinno być problemu. Normalne M4 czy M5 mimo wszystko jest zbyt małe żeby miały wystąpić jakiekolwiek problemy. Inna zaleta jest taka że przynajmniej sąsiedzi będą mieli pod górkę jeżeli chodzi o próby kombinowania (co oczywiście i tak nie zwalnia z konfiguracji zabezpieczeń).

Kiedy już wiesz jakie urządzenia i w jakiej ilości musisz kupić, pora na zakupy. Oczywiście zawsze lepiej jest kupować w normalnym sklepie, chociażby z tego względu że łatwiej jest później załatwić ew naprawę gwarancyjną. W przypadku sieci WiFi lepiej będzie jednak skorzystać ze sklepów on-line (co nie równa się allegro.pl). Jest kilka powodów ku temu ale raz wyjdzie taniej oraz szybciej. Jeżeli chodzi o mnie to ja w swoich zakładkach w katalogu sklepy Wifi mam coś takiego :D:
Wirelesslan
Bestpartner
Interprojekt
Wisp.pl
Plus to co wymieniłem na samej górze.

Jeżeli jesteś już po etapie wydawania pieniędzy i wszystko masz na swoim biurku (zakładając że są to 2x AirLive 5460 bo przecież cały czas mówimy o sieci WISP+AP), pora na złożenie tego wszystkiego. Na początek zapisz sobie wszystko co będzie potrzebne na kartcę żebyś miał do tego łatwy dostęp offline. Następnie wyłączamy kartę WiFi, w przypadku urządzeń TP-Linka robi się to tak:
Obrazek
.
Podłączasz do AP który ma pracować jako WISP kabel koncentryczny od anteny WiFi. Dalej podłączamy tego Access Pointa to portu Ethernet na karcie sieciowej i ustawiamy jej adres IP tak jak to wyżej w tekscie jest opisane. Pierwsze co musisz zrobić to zmienić adres Ovislinka na jakiś inny. Możesz to zrobić wg. własnego uznania. Ja np mam tak że wszystko pracuje w podsieci 172.16.0.0. Takie urządzenia jak AP i serwery mają adresy od 172.16.0.1 do 172.16.0.9. Pula DHCP jest ustawiona od 172.16.0.10 do 172.16.0.100. Gdy ten etap jest załatwiony i jesteś w stanie dostać się na panel konfiguracyjny urządzenia to przestaw tryb pracy na WISP i włącz serwer DHCP i ustaw jego pulę. Dobrze jest gdy ta usługa jest uruchomiona na tym AP który pracuje jako WISP. Dobrym powodem jest to że nie koniecznie będziesz potrzebował aby drugi punkt dostępowy był podłączony do zasilania (gdy stacnojarka będzie podłączona przez Ethernet) i tak unikniesz kłopotów. Po tej operacji ustaw właściwości karty sieciowej w Windowsie tak aby pobierała adres automatycznie, jeżeli po naciśnięciu OK dostaniesz IP to możesz się cieszyć, narazie nie ma problemu :). Idąc dalej ustawimy tryb WISP, który został zostawiony sam sobie. Radził bym zrobić to trochę niecodziennie, mianowicie najpierw wejdź w "Wan Port" i wpisz adres MAC swojej karty WiFi której używałeś do tej pory do łączenia z ISP (tą wartość powinieneś sobie zapisać na kartce wcześniej). Jeżeli jesteś już w tym miejscu to ustaw tutaj adresy IP, jak to zrobić możesz przeczytać w reszcie tekstu. Gdy i to będziesz miał załatwione to wejdź w "Security" i ustaw szyfrowanie jeżeli takowe w ogóle jest używane. Jeżeli nie lub jeżeli podałeś to co powinieneś, zatwierdziłeś to (Apply) i uruchomiłeś ponownie AP (dla spokoju warto to robić po poszczególnych sekcjach. Czyli jak zrobisz to co trzeba w "Wan Port" to restart, po "Security" restart etc...) to w głównym okienku trybu WISP używając przycisku Site Survey wybierz swoją sieć i kliknij Connect. Jeżeli wszystko ustawiłeś jak trzeba to ujrzysz napis "Connection Succesful". W tym momencie po kablu powinien "pojawić" się internet... Teraz pora na to żeby ustawić drugie urządzenie żeby działało jako baza dla Twoich urządzeń bezprzewodowych.

Wobec tego przepinasz kabel ethernet z pierwszego ovislinka (WISP) i podłączasz do tego drugiego. Podobnie jak robiłeś to wcześniej zmieniasz mu adres IP na własny (ale inny niż poprzednio), nie włączasz serwera DHCP, gdyż w jednej sieci nie może pracować więcej niż jedna usługa tego typu. Dalej wchodzisz w ustawienia trybu AP (jest on domyślnie włączony) i wpisujesz własne SSID. Włączasz szyfrowanie jakie tobie pasuje oraz podajesz klucz który będzie wymagany do połączenia. Z dodatkowych rzeczy możesz użyć ACL i ograniczyć komputery które będą się mogły połączyć..

Jeżeli chodzi o sieć WISP to by było na tyle. Łączysz jeden AP z drugim i komputerem i działa :D. Jeżeli zależy tobie aby zasięgiem twojej sieci został objęty parter domu (gdy wszystko zostało zamontowane na piętrze), a w niektórych miejscach jest z tym problem (schodź nie powinno być takiej sytuacji) to możesz spróbować przechylić antenkę patykową w AP. Ustawienie jej pod kątem spowoduję że energia w.cz. będzie promieniowana pod pewnym kątem w dół (schodź myślę że nie muszę tego pisać, bo jest to dość łatwe do wymyślenia).

Na razie w tym dziale było by tego tyle. Podstawę tego FAQ omówiłem, wydaje mi się że dość dobrze. Mimo wszystko w przyszłości planuję to rozbudować.

Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony wt, 24 lut 2009 18:58:36 przez prezes_3lo, łącznie zmieniany 5 razy.

Tytuł:
ZABLOKOWANY
Awatar użytkownika

CHANGELOG
04/11/2008 (0.9.1). Zmieniłem definicję WDS Repeater bo stara jakoś nie bardzo mi pasowała
06/11/2008 (0.9.2). Uzupełniłem opis konfiguracji szyfrowania
08/11/2008 (0.9.3). Dlasza rozbudowa tekstu. Dodałem opis Advanced Settings
11/11/2008 (0.9.4). Rozbudowa Advanced Settings
12/11/2008 (0.9.5). Puściłem wodze fantazji i napisałem co nieco o takich zjawiskach jak przesterowanie, odbiór na superheterodyne, modulację cyfrowe itp :D. A tak serio to dalej ciągnąlem temat advanced settings.
15/11/2008 (0.9.6). Wymęczyłem do końca Advanced Settings
21/11/2008 (0.9.7). Zabrałem się za opis WAN Settings
27/11/2008 (0.9.8). Praktycznie skończyłem WAN Settings. Nie będę narazie opisywał VPNów bo i w zasadzie po co skoro mało kto z tego korzysta, w dodatku zaktualizowałem firmware w moim testowym ovisie to najnowszej wersji, dlatego niektórzy mogą wychwycić miejsce od którego zaczałem opisywać nowe funkcje. Postaram się pododawać wcześniej to czego brakuje.
27/11/2008 (0.9.9). Dodałem opis menu Virtual Serwers
02/12/2008 (0.9.10). Zmieniłem definicje DMZu, stara była wprawdzie dobra ale jak się okazało w Ovisie działa to na trochę innej zasadzie
08/12/2008 (0.9.11). Małe uzupełnienie opisu trybu Bridge
12/12/2008 (0.9.12). Nareszcie wymęczyłem QoS. To co wg. mnie najbardziej hamowało rozwój tego tekstu
14/12/2008 (0.9.13). Zacząłem opisywać tryb AP
18/12/2008 (0.9.14). Zabrałem się za opisywanie zabezpieczeń sieci WiFi.
20/12/2008 (1). Zakończyłem opracowywanie działu na temat bezpieczeństwa WiFi, oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle że FAQ osiągnęło wersję 1.0
20/12/2008 (1.0.1). Około północy załatwiłem Status
23/12/2008. Rozpocząłem poradnik na temat poleceń związanych z siecią
24/12/2008 (1.0.2). Dalszy rozwój
27/12/2008 (1.1). Ponieważ opis poszczególnych protokołów zabezpieczania sieci (WPA zwłaszcza) był mówiąc w prost żałosny (sam sie zastanawiam dlaczego jeszcze nikt się nie przyczepił), po sięgnięciu do źródeł takich jak poradniki na stronie cyberbajtu oraz anglo i polsko języczna wikipedia, gruntownie go poprawiłem. W związku z tym wersja przeskakuję na 1.1
30/12/2008 (1.1.1). Dodałem listingi z iwlist dla poszczególnych szyfrowań
31/12/2008 (1.1.2). Dodałem opis całego menu TCP/IP i reboot
1/1/2009 (1.1.3). Praktycznie zakończyłem opis całego menu mydelniczki pozostało tylko opisać Other -> NTP no i przede wszystkim poprawić to co już jest
13/1/2009 (1.2). Dodałem jak sądzie wyczerpujące informację na temat trybu Mostu bezprzewodowego
15/1/2009 (1.2.1). Kosmetyczna poprawka, chodzi o to skąd wziąść adres MAC drugiej strony mostu w trybie Bridge
16/1/2009 (1.2.2). Rozpocząłem tworzenie mini-słowniczka (pewnie i tak zrobią się z niego pokaźne tomisze :D)
17/1/2009 (1.2.3). Drobne poprawki kosmetyczne, poprzenosiłem parę rzeczy do osobnych postów żeby zachować czytelność i przejrzystość całości. Jak widać znikł też opis poleceń w linuksie, powróci kiedy będzie gotowy
24/1/2009 (1.2.4). Aktualizacja słowniczka
26/1/2009 (1.2.5). j/w
31/1/2009 (1.2.6). Dodałem małą dygresję na koniec Advanced Settings. Rozpocząłem też pracę nad kolejnym ważnym punktem czyli opisem krok po kroku jak uruchomić domową sieć WISP (co sprawdzić przed zakupami, w jakiej kolejności konfigurować sprzęt etc.), narazie jedynym tego objawiem jest "Still in Development", ale na dniach pojawi się przynajmniej zalążek
1/2/2009 (1.2.7). Jak obiecałem napisałem co nie co...
3/2/2009 (1.2.8). Dalsza kontynuacja i drobne poprawki w "zakładanie własnej sieci WiFi"
15/2/2009 (1.2.9). Uzupełniłem słowniczek o kilka pojęć. Najważniejszy z nich to EIRP
18/2/2009 (1.2.10). Dlasza kontynuacja "ZAKŁADANIE WŁASNEJ SIECI WIFI". Idę bardziej w stronę jak krok po kroku odpalić całą sieć. Co w jakiej kolejności z czym robić. Zresztą przeczytajcie to będziecie wiedzieć...
24/2/2009 (1.2.11). Zakończyłem "ZAKŁADANIE WŁASNEJ SIECI WIFI". Puki co planuje zająć się słowniczkiem...
27/2/2009 (1.3). Pojawiła się definicja zysku energetycznego w słowniczku, będzie ona najpewniej odrobinę przerobiona na dniach. Osobiście uważam że jest to bardzo ważny etap rozwoju całego projektu. Nie mniej istotnym faktem jest to że ekipa WISP Faq liczy teraz nie jedną, lecz dwie osoby. Dołączył do mnie nethorse
28/2/2009 (1.3.1). Dodałem kolejne hasła do słownika od Nethorse. Zmieniłem też trochę definicje UPnP i kartkę z pamiętnika wardrivera
1/3/2009 (1.3.2). Dodałem następne hasła do słownika przysłane przez Nethorse. Następna wersja będzie najpewniej ostatnią rozwojową z gałęzi 1.x. Po dodaniu całej reszty, zamrożę tekst i nie będę dodawał niczego nowego, tylko poprawiał to co już jest. Po tym etapie FAQ przeskoczy na wersję 2.x
25/3/2009 (1.4). Pierwsza wersja zamrożona. Od teraz nie będę dodawał niczego nowego, tylko poprawiać to co jest. Po tym etapie wersja przeskoczy na stabilną czyli na 2.x. Jedyne co dodałem to oświadczenie na samej górze.
27/3/2009 (1.4.1). Dtobne poprawki zauważonych przezemnie w tekscie błędów. Pierwszy mały kroczek do wersji 2.x. Narazie co widać moja praca polega na tym że jej nie ma. Powód jest prosty. Za miesiąc czeka mnie matura
30/3/2009 (1.4.2). Dodałem notkę na swój temat na początku FAQ. Postanowiłem to zmienić, ponieważ dziwnie do brzmiało. Pod hasłem Autor było Under Cinstruction. Jak bym siebie samego tworzył :D. Tak czy inaczej zapraszam do lektury, oraz do wizyty na moim profilu na nk (nie mam żadnej stronki żeby podpiąc pod profil zamiast tego)

Obrazek

Obrazek

Forum zablokowane  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.