Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Czołem.

Mam dwie sieci Dom oraz Sklep, które są połączone bridgem z Nanostation M5, są one w dwóch różnych budynkach. Router w domu, oraz router w sklepie mają swoje łącza internetowe. Schemat tego wygląda mniej więcej tak Internet-->Router ADSL Sagecom -->Router Dom ASUS RT-AC1200G+ , analogicznie jest w sklepie, tylko że w sklepie głównym urządzeniem jest TP-Link TL-WR1043N/ND v2 z Gargulcem na pokładzie.
Chciałem tak zrobić, żeby ten bridge tyczył się tylko dostępu do urządzeń w LAN, głównie oglądanie monitoringu, często też zdalne podłączanie się do kas, czy też serwera. Na chwilę obecną mam włączone DHCP tylko w sklepie, gdyż tam różni przedstawiciele potrzebują dostępu do neta. Kiedy włączę DHCP w domu to urządzenia ze sklepu czasem przeskakują na router ten w domu i przestają działać terminale, oraz część stanowisk POS, dlatego w domu mam wyłączone DHCP. Zaczyna mi przybywać urządzeń w domu, a planuję rozbudowę sieci o 2 telewizory i parę innych urządzeń, a za każdym razem wklepywanie ręcznej konfiguracji jest zaczyna być męczące. Zacząłem się nad tym zastanawiać jak to zrobić i jedynym pomysłem jaki mi przyszedł do głowy to pod routery ADSL podpiąć bridga z Nano M5 i tam ustawić routing statyczny, ale czy to ma w ogóle sens? Czy będzie zagwarantowana wtedy widoczność oraz dostęp do wszystkich urządzeń? W przyszłości niedalekiej będę w domu zmieniał operatora łączą na lokalnego FTTH, przez to będę miał dwóch różnych i chciałbym wtedy zrobić przeskakiwanie między łączami w razie nagłej awarii jednego z dostawców, chyba żeby się nawet udało to agregację tych łączy, bowiem backup wrażliwych elementów trzymam na dedyku.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Wydaje mi się że nie masz dwóch sieci, tylko jedną sieć w dwóch lokalizacjach połączonych bridgem, co jest dużym błędem. Aby rozwiązać swój problem musisz stworzyć dwie różne sieci i mieć dostęp do hostów w każdej z nich poprzez routing. Dzięki temu niezależnie w każdej sieci będziesz mógł uruchomić osobny serwer DHCP, odizolować hosty dom-sklep w L2 i zagwarantować niezależność działania lokalizacji od siebie.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Chyba że w samym bridgu jest problem. Mam go ustawionego na Access Point WDS i Station WDS, a w zakładkach network Bridge.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Nie, to nie jest kwestia WDS. Jeśli masz komunikację między hostami to znaczy że most działa poprawnie i wg mnie nie ma czego się czepiać. Uwierz mi, źle to pokleiłeś, tak się nie robi i stąd wynikają Twoje problemy. Popatrz na to choćby ze strony prywatności i bezpieczeństwa zarówno dla domu jak i sklepu. Doczytaj na temat działania protokołu dhcp i potwierdzisz moje zdanie. Są mechanizmy aby zarządzać priorytem przydzielenia adresów przez właściwy serwer ale po pierwsze nie zrobisz tego na tym sprzęcie a po drugie aby działało to prawidłowo jest to bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje. Jedyne i słuszne rozwiązanie aby zachować Twoją topologię sieci to dwie różne podsieci, routing i ACL'ki. Inne rozwiązanie to rezygnacja z mostu i dostęp do lokalizacji poprzez VPN, który w zupełności powinien Ci wystarczyć od obsługi zdalnej urządzeń.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Powiem tak, mam 2 różne podsieci, nawet 2 różne klasy adresowania, ale mam wspólną maskę. A jakby wyglądała rezygnacja z mostu, jak wtedy przekonfigurować anteny? Ew. co w ACL'ach dać? zablokować ruch na router z drugiej sieci czy jak?

Sieć Dom
DHCP off
Router 192.168.3.1
Adresowanie 192.168.3.2 - 50
Maska 255.255.255.0
DNS z routera

Sieć sklep
DHCP włączone
Czas trwania dzierżawy 1h
Router 172.17.1.1
Adresowanie 172.17.1.2 - 100
Maska 255.255.255.0
DNS z routera

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

schemat

Załączniki:
sl.png
sl.png [ 36.82 KiB | Przejrzano 795 razy ]
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

noo mniej więcej tak jest, tylko że w sieci sklep mam jeszcze pasywny 24 portowy switch 10/100 do którego mam wsio podpięte, wraz z anteną UBNT

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Switch nie ma nic do rzeczy.
Miej więcej to są dwa palce w d.... :) (taki żarcik sytuacyjny). Jestem pewien że tak nie masz, ponieważ nie wynika to z Twojego konfiga i opisu sytuacji. Na routerze w domu musisz utworzyć dwie podsieci a na routerze w sklepie dopisać trasę statyczną. Tak masz???

Nowy temat  Odpowiedz w temacie