Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Witam.
Jestem początkującym administratorem (no troszkę przesadzam :) ale mam to wziąść w kupę.
Mamy Frame Relay 1mbit/s. Wygląda to tak że Router (żadnych blokad :( switch i wszystkie kompy wpięte. Każdy sobie administratorem :).
Chciałbym żeby ktoś mi pomógł w jakiś sensowny sposób to zorganizować. Chodzi mi głównie o rozwiązania programowe bo na sprzęt już nas nie stać :(. Jak podzielić łącze jak monitorować ruch w sieci. Próbowałem Bandwindth controller ale to chyba tylko działa na serwerze. Jak to wszystko ogarnąć :).
Jeśli ktoś tak miły i uczynny to bozia zapłać ale dużo później.

Pozdrawiam i liczę na Was :) - Marcin.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

praktycznie na wszystkie pytanie znajdziesz odpowiedzi na tym formu

ja ci tylko nakresle co i jak
1. router programowy czyli serwerek z linuxem czyli jakis komp w granicach 300-400 MHz 128-256 MB RAM hd 10 GB-wzwyz i reszte pierdul
2. postawic na linuxie firewall, serwer proxy (np. squid), jakies sterowanie przeplywem w stylu HTB czy Shaperd

no i reszta w twoich rekach

Tytuł: No tia:)
Odpowiedz z cytatem
Ale jeszcze jedno pytanie - wezmę się za to wszystko - ale można zrobic to jakoś tak że np. coś się schrzani a ja odpinam tego kompa (serwerek) i dalej jest wszysstko w pożądku ? Od tego kompa dalej leci wszystko po sieci lokalnej jeśli on pada wszystko pada tak ? Jeśli byłbyś tak dobry to jaką dystrybucję Linux`a najlepiej wybrać - chodzi mi o to żeby była w miarę prosta i zawierała wszystkie te mechanizmy o których pisałeś.
A tak wogóle to dzięki za odpowiedź - czytam całe forum - bardzo mi się podoba :).
Pozdrawiam.

Tytuł: I jeszcze jedno:)
Odpowiedz z cytatem
Czy ktoś wie gdzie w necie można znaleść jakieś dobre publikacje na temat linuxa - (wersje którą miałbym postawić). Czy może jakieś dobre książki - tak żeby było w niej to co dotyczy poruszonego tematu a nie dużo bzdetów teoretycznych - do tego się dojdzie z czasem :).
Pozdrówka jeszcze raz.

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
na trzepaku w działe linux, www.linux.com.pl (wejdź w forum dyskusyjne), poszukaj poprez google żłobek dla administratorów, i jeszcze raz google rc.htb.

A tak wogóle to google

Odpowiem ci też na inne twoje pytanie "czy jak się skopie mi się coś skopie to mogę wypiąć router i będę miał neta?"

Tak samo będziesz mial jak się skopie w telekomunie (nie będziesz miał), tylko jak postawisz serwerek (routerek) na linuxie i będzie to działać, to się nie skopie chyba że sam coś namieszasz lub źle zabezpieczysz serwer i ktoś ci namiesza. No ale to już taki los admina, że trzeba się non stop douczać. :P

Tytuł:
Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

jesli chodzi o ewentualne przestoje podczas awarii serwerka (przedzej ze wzgledu na sprzet niz program) to ja mam w szafie stare 386 z dyskietka z frreso skonfigurowana, wiec lesli by cos nawalilo to stawiam go w ciagu 10 min i siec leci dalej a ja spokojnie moge zabrac sie za naprawe serwera
jeszcze nie mialem takiego przypadku ale czasami jak chce dobrze namieszac w konfiguracji lub cos dluzej potestowac to stawiam tego 386 z freesco na jeden dzien a ja w domu sobie spokojnie pracuje na serwerze, resetujem testuje, instaluje itd i nikt nie ma problemu z netem, jasne ze troche gorzej chodzi ale przez ten jeden dzien nikt nie narzeka
zreszta jak by co to zawsze mozna zwalic na TPsa ze to cos u nich :)

Nazywam się Darek i pracuję na win xp i lin MDK 10, AMD 64 3200+ (939) ram 512, HD SATA 160, Radeon x700 i tyle

Nowy temat  Odpowiedz w temacie