Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzień dobry,

Kilka dni temu zmieniłem dotychczasowe połączenie od ISP (100/30) na (650/150). Obecnie posiadam router który ISP udostępnił mi do testów D-Link DIR-853. Ten router myślę, że spełnia swoje podstawowe założenia, lecz nie miałem wystarczająco czasu by zagłębić się w jego konfigurację dlatego moja ocena może nie być obiektywna. Wracając do tematu routera, ISP życzy sobie za niego 250 zł co nie ukrywam jest dużo jak na takie urządzenie. Szczególnie kiedy przytoczę fakt, że posiada on możliwość np. podłączenia routera LTE z którego z pewnością nigdy nie skorzystam bo nawet takowego nie posiadam. Wszystko idzie poprzez FTTH do GPON-u a z GPON-u idzie skrętka do routera.

Przedstawiłem po krótce historię i teraz chciałbym zadać. Poszukuję porad dotyczących wyboru routera.

Obecnie urządzenia które są podłączone do sieci:

- LAN - Telewizor (narzeczona uwielbia sobie puścić Netflix w wysokiej rozdzielczości)
- LAN - PS4 (uruchamiane rzadko, lecz jest połączone)
Reszta urzadzeń na Wi-Fi
- Laptop
- 2x Telefony
- mój komputer służbowy

Z pewnoscią zostanie zadane pytanie na czym mi najbardziej zależy:

- myślę, że obecnie na urządzeniu które bezproblemowo będzie działać cały czas,
- pozwoli wykorzystać pełny zakres prędkości który dostarcza mi ISP
- da możliwość odpowiedniego ustawienia kanałów i innych ustawień które pomogą mi rozwiązać problem z zatłoczonym "eterem" (jest to wieżowiec)
- cena: myślę, że okolice 200 zł za jakieś dobre rozwiązania jest okej

Plan pomieszczeń wklejam w ząłączniku.

Załączniki:
Rozklad_pomieszczenia.png
Rozklad_pomieszczenia.png [ 7.46 KiB | Przejrzano 389 razy ]

Ostatnio zmieniony pt, 19 lut 2021 13:34:01 przez Kidlero, łącznie zmieniany 1 raz.
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Może by tak MikroTik hAP ac2, a w przyszłości jeśli będziesz nie zadowolony z zasięgu wi-fi to dokupisz UAP-AC-LR

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Jeśli zakładasz że w 200 zł zmieścisz się z z rozwiązaniem pozwalającym "wykorzystać pełny zakres prędkości który dostarcza mi ISP" we wszystkich pomieszczeniach przy takim rozkładzie lokalu to - nie ma takiej możliwości (pomijam że dodatkowo to blok gdzie zaszumienie jest znaczne z natury)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

hub_lan pisze:
Jeśli zakładasz że w 200 zł zmieścisz się z z rozwiązaniem pozwalającym "wykorzystać pełny zakres prędkości który dostarcza mi ISP" we wszystkich pomieszczeniach przy takim rozkładzie lokalu to - nie ma takiej możliwości (pomijam że dodatkowo to blok gdzie zaszumienie jest znaczne z natury)

to "wykorzystać pełny zakres prędkości który dostarcza mi ISP" to raczej chodzi o 20Mbit które będzie ciągnął na wifi oglądając youtuba lub wifi. no w razie czego jak bedzie pobierał gre na PS4. 650 to on chce mieć na wifi po to żeby ładnie wyglądało..

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

br004d pisze:
hub_lan pisze:

to "wykorzystać pełny zakres prędkości który dostarcza mi ISP" to raczej chodzi o 20Mbit które będzie ciągnął na wifi oglądając youtuba lub wifi. no w razie czego jak bedzie pobierał gre na PS4. 650 to on chce mieć na wifi po to żeby ładnie wyglądało..

realnie pewnie tak, ale mam wrażenie że autorowi chodzi o to żeby w każdym miejscu w lokalu mógł zrobić speedtest na ful prędkość łącza...

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

hub_lan pisze:
br004d pisze:
hub_lan pisze:

realnie pewnie tak, ale mam wrażenie że autorowi chodzi o to żeby w każdym miejscu w lokalu mógł zrobić speedtest na ful prędkość łącza...

no tak,

@Kidlero za 200zł to bajki nie kupisz. jak wyłożysz jeszcze 3 razy tyle to kupisz 2x UAP dasz w 2 częściach mieszkania to będziesz miał dużą część swojego pasma na speedte(ście)st

btw.
nazwa tematu jest dosyć myląca. powinno być coś w stylu "wi-fi w mieszkaniu"

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

@Jeśli chodzi o cenę to nie jest ograniczenie, lecz płacenie za rzeczy z których nie będę korzystać jak LTE.. no można tylko po co ?

Jeśli chodzi o wątek speedtestu to mało mnie interesuje ponieważ to nie gra ten aspekt pierwszych skrzypiec (choć nie ukrywajmy - każdy lubi widzieć ładne cyferki)

Myślę, że nie będę szukał na siłę w głowie jakiś sytuacji które mnie denerwowały, lecz jedną z najbardziej interesujących rzeczy jest uzyskanie:

- niskie latency podczas tego, gdy wszystkie urządzenia działają (router powinien dawać fajne możliwości zarządzania QoS czy innym rozwiązaniem by zarządzać ruchem)

Przykład którego za wszelką cenę chcę uniknąć:
- W przypadku kiedy router wychwyci, że jest ruch z Citrixa, TeamViewera, Teamsa to ogranicza TV + telefony by zapewnić idealne połączenie. To jest zmora kiedy łączę się do kilku sesji CTX + Teamviewer, posiadam sesję poprzez Teams. W tym momencie moja narzeczona chce sobie odpalić coś na YT / Netflix podczas swojej pracy (lubi jak coś leci w tle) i następuje problem. Wszystko było fajnie, prosta sprawa ustaw ograniczenie na TV i problem z głowy, lecz jeśli chce obejrzeć sobie coś w 4K jak mam chwilę wolnego to dlaczego mam być ograniczony lub muszę wchodzić i odblokowywać skoro ruch jest wolny ? :)

Może odrobinę zawile, lecz idea jest proste. Ma to działać i mi pomagać a nie wkurzać. Jeśli chodzi o konfiguracje to konsola nie jest problemem. Ważne by to zawsze działało :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Kidlero pisze:
@Jeśli chodzi o cenę to nie jest ograniczenie, lecz płacenie za rzeczy z których nie będę korzystać jak LTE.. no można tylko po co ?

Jeśli chodzi o wątek speedtestu to mało mnie interesuje ponieważ to nie gra ten aspekt pierwszych skrzypiec (choć nie ukrywajmy - każdy lubi widzieć ładne cyferki)

Myślę, że nie będę szukał na siłę w głowie jakiś sytuacji które mnie denerwowały, lecz jedną z najbardziej interesujących rzeczy jest uzyskanie:

- niskie latency podczas tego, gdy wszystkie urządzenia działają (router powinien dawać fajne możliwości zarządzania QoS czy innym rozwiązaniem by zarządzać ruchem)

Przykład którego za wszelką cenę chcę uniknąć:
- W przypadku kiedy router wychwyci, że jest ruch z Citrixa, TeamViewera, Teamsa to ogranicza TV + telefony by zapewnić idealne połączenie. To jest zmora kiedy łączę się do kilku sesji CTX + Teamviewer, posiadam sesję poprzez Teams. W tym momencie moja narzeczona chce sobie odpalić coś na YT / Netflix podczas swojej pracy (lubi jak coś leci w tle) i następuje problem. Wszystko było fajnie, prosta sprawa ustaw ograniczenie na TV i problem z głowy, lecz jeśli chce obejrzeć sobie coś w 4K jak mam chwilę wolnego to dlaczego mam być ograniczony lub muszę wchodzić i odblokowywać skoro ruch jest wolny ? :)

Może odrobinę zawile, lecz idea jest proste. Ma to działać i mi pomagać a nie wkurzać. Jeśli chodzi o konfiguracje to konsola nie jest problemem. Ważne by to zawsze działało :)

stawiasz wymogi jak na kabel to użyj kabla a nie wifi - uwaga generalna wifi to dodatek a nie podstawa połączeń i tak zawsze pozostanie więc jesli masz takie wymogi to zawczasu wybuduj sobie sensowne okablowanie i rozmieść gniazda w mieszkaniu bo liczenie w takiej sytuacji na wifi ZAWSZE będzie skazane na porażkę

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Kidlero pisze:
... D-Link DIR-853...

https://deviwiki.com/wiki/D-Link_DIR-853_rev_A1
http://en.techinfodepot.shoutwiki.com/w ... 853_rev_A1
Do obsługi łącza 650 Mb raczej należy wydać 650 zł. Bo jak znam D-Linka to nie będzie chciał pracować na 40/80 MHz i z tej prędkości po WiFi wyjdzie Ci 1/3. Zasięgu też raczej dużego on nie ma.
Przewód przewodem, ale nie dalej jak wczoraj byłem u Klienta którego TV ma kartę LAN 100 Mbps, a na WiFi zrobiliśmy 250. Takich kastrowanych sprzętów jest mnóstwo.
Po pierwsze primo zrobić certyfikowany test za ONTkiem: https://pro.speedtest.pl/
Po drugie primo zrobić certyfikowany speedtest za D-Linkiem wcześniej podłączając go do ONTka dobrej jakości skrętką. Żeby oszczędzić sobie cyrków możesz przewód podłączyć najpierw do laptopa i zobaczyć czy na pewno link rate zestawia się na 1 Gb/s. Jesli nie to przewód opisać 100 Mb/s i szukać inny (czytaj: taki który zestawi połączenie na 1 Gb/s).
Przedstawisz tu speedtesty i się zobaczy czy ten D-Link przepycha tyle na LAN co powinien. I jesli to robi z lekkością to przystąpisz do testów WiFi.
A dopiero potem się zajmiesz WiFi i, np. screenami z WiFi Analyzera z ilością sieci w otoczeniu i siłą sygnałów w poszczególnych pomieszczeniach.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

dziś ma tv z kartą 100 a jutro normalnie

jak tv będzie doił 25M po wifi to o tyle mniej będzie miał mniej do wykorzystania dla innych sprzętów

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

hub_lan pisze:
dziś ma tv z kartą 100 a jutro normalnie

jak tv będzie doił 25M po wifi to o tyle mniej będzie miał mniej do wykorzystania dla innych sprzętów

Nawet jesli coś na TV obciążałoby 100M to jeśli zrobi po kablu to o tyle odciąży wifi. Skoro router jest gdzieś koło TV i pewnie konsoli to logiczne, że najlepiej podłączyć po kablu. Wtedy nagły skok ruchu nie będzie miał wpływu na latency.
PS: Układ tego mieszkania to najgorsze co może być dla wifi.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie