Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Witam.

Po wcześniejszych, bardzo dobrych doświadczeniach z pendrive-ami ( https://www.sandisk.com/home/usb-flash/ultra-usb ) SanDisk Ultra usb 3.0 32 GB, na których za pomocą ( http://www.easyuefi.com/wintousb/ ) WinToUSB bez problemu postawiłem systemy, zarówno Windows 7 jak i Windows 10, postanowiłem zakupić dwa masywne, metalowe pendrive-y (też USB 3.0), które da się dołączyć do breloczka z kluczami.

Cena podyktowała wybór pendrive-a ( http://www.kingston.com/datasheets/DTSE9g2_en.pdf ) Kingston - DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB

Niestety pendrive-y firmy Kingston okazały się totalnym niewypałem.

System (za pomocą WinToUSB) instaluje się na tym pendrive (Kingston - DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB) kilka godzin. Również start systemu z tego pendrive-a to dobre kilkanaście minut (albo i więcej). W przypadku pendrive-ów SanDisk Ultra usb 3.0 32gb odczuwało się natomiast komfort jak przy pracy z dyskiem SSD. Zarówno podczas instalacji systemu, jak i jego uruchamiania, czy pracy na nim. Start systemu z tego pendrive-a (SanDisk Ultra usb 3.0 32gb) to kilka do kilkunastu sekund.

Oba pendrive-u posiadają interfejs USB3.0. Na obu istalowałem system za pomocą WinToUSB z poziomu Windows 10 na laptopie Lenovo G710 z użyciem portu w standardzie USB3.0.

Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje?

Transfery zmierzone przy użyciu Check Flash to odpowiednio:

a). 120 MB/s (odczyt) / 46 MB/s (zapis) dla SanDisk Ultra usb 3.0 32gb
b). 113 MB/s (odczyt) / 17 MB/s (zapis) dla Kingston DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB

Owszem zapis do flash jest o ponad połowę wolniejszy dla Kingston-a (na korzyść SanDisk-a)
Ale to nie tłumaczy / nie usprawiedliwia kilkanaście / kilkadziesiąt razy wolniejszego startu systemu.

Macie jakieś pomysły?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Taki właśnie najtańszy flasz, zobacz czy zapis jest ciągły czy z przerwami. Mam pendrive, który zapisuje 0.5s z prędkością 20MB a drugą połowę sekundy się jak by zawiesza. Traci na tym czas dostępu a to jest najważniejsze przy starcie systemu gdzie odczytywana jest duża ilość plików, najczęściej małych.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Poniżej pomiary dla: Kingston DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czasu dostępu dla zapisu nie mogę zmierzyć, bo HD Tune się wykrzacza...

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Hmm dziwne. Jak jeszcze bawiłem się w kopanie kryptowalut to pendrive Kingston przeżył mi najdłużej (prawie rok) jako dysk startowy do linuxa. Sandisk był drugi pod względem długości życia (miesiąc-dwa). U mnie była to wersja G3 16 GB. Mam wrażenie że zwyczajnie trafiłeś na jakąś wadliwą sztukę, która może mieć fabrycznie uwalony flash, stąd problemy z zapisem.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

zajadacz pisze:
Mam wrażenie że zwyczajnie trafiłeś na jakąś wadliwą sztukę, która może mieć fabrycznie uwalony flash, stąd problemy z zapisem.

Hmm. Transfery niby się zgadzają:

113 MB/s (odczyt) / 17 MB/s (zapis) dla Kingston DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB

Ale dlaczego system startuje na tym pół godziny, i jeszcze otwarcie później jakiegokolwiek okna / przycisku start trwa po kilka - kilkanaście sekund ?

Podczas gdy na pendrivie SanDisk Ultra usb 3.0 32 GB z transferami: 120 MB/s (odczyt) / 46 MB/s (zapis) mam pełen komfort pracy (jak podczas pracy z dyskiem SSD) ?

W obu przypadkach transfery mierzone m. in. aplikacją Check Flash.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Poszła wiadomość do Kingstone-a.

Zobaczymy co odpowiedzą...

Cytuj:
Hello. Not sure if I can use Polish, so...

I found a really huge hardware issue for Kingston - DataTraveler SE9 G2 USB 3.0 32 GB (I bought 2 pieces).

This is USB3.0 32 GB but this is not possible to install any Operating System on it (works very, very slow - a few hours to install Windows on it while for equivalent from Sandisk it takes not more than 15 minutes !!! on the same laptop with USB3.0).

I described this here:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3300430.html
viewtopic.php?f=19&t=54311

We are trying to find a solution.
Please help us.

It looks really poor for Kingston device. For Sandisk it looks great... :-/

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Dobra, jest odpowiedź.

Cytuj:
Having checked the revision number you provided, I am happy to confirm that the product you have is indeed one of our genuine Datatraveler DTSE9G2/32GB.

As far as launching an investigation as to why it does not work with WinToUSB, I can only reiterate and expand on what I advised you in my previous communication.

Kingston Technology, as a manufacturer of quality USB flash storage devices, is aware that it is certainly possible to boot from a USB Flash drive.

Following the right instructions a standard USB drive can be converted into bootable drive.

This may work for some drives, for others it may not, due to the variety of component builds available to manufacture such USB storage devices.

There are a number of dependancies that apply.

The first thing to point out is that a USB drive needs to be set as a fixed drive which requires a tweak in the firmware, commonly refereed to as "flipping the RMB". Not every firmware is suitable for such an operation and since we use different flash controller providers to meet the supply and demand for our products, we cannot check the suitability of every firmware to be altered to accomodate booting from USB.

Furthermore a standard USB drive is designed for sequential read and writes, rather than random read and write speeds.

Booting from the USB will be very slow and will be a detriment to the product, affectively its longevity.

Therefore we cannot guarantee the longevity and reliability of the drive within the warranty period, and could offer no further support in case of a drive failure.

This is the reason why we at Kingston do not support the bootability of our commodity USB products.

If you purchased the DTSE9G2/32GB to be used specifically for this purpose, we can only recommend that you return it to your supplier for a refund and we apologise for any inconvenience this may cause.

Kind regards

Wynika z tego, że pamięć DTSE9G2/32GB zupełnie nie nadaje się do zastosowań typu Boot, co z pewnością mocno zawęża obszar ich zastosowania. Z doświadczenia wiem, że do takieco celu świetnie nadają się pamięci takie jak SanDisk Ultra USB 3.0 32GB lub SanDisk Extreme USB 3.0 64GB. Świetnie radzi sobie również wiele innych pamięci, nawet na interfejscie USB2.0.

Niestety akurat produkt Kingstona: DTSE9G2/32GB zupełnie się do tego nie nadaje. Ciekawe jak jest z innymi wyrobami tego producenta (Kingston). Ja pozostanę tu bardzo ostrożny, i od dziś skłaniam się raczej ku produktom SanDisk-a.

W sumie zawsze można z odpowiedzią od KingStone-a zwrócić się do SanDiska z prośbą, co sądzą o rozwiązaniach swojej konkurencji ;-)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie