Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

W sieci router Draytek 2960 (firmware 1.41),serwer W2012 jako kontroler AD oraz NAS QNAP, który udostępnia udziały dla stacji klienckich (wszystkie na W10P, większość pracuje w domenie). QNAP połączony z kontrolerem AD - użytkownicy na QNAPie do udostępnionych zasobów pobierani są z kontrolera AD na W2012. Od kilku dni użytkownicy zgłaszają, że nie mają dostępu do udostępnionych zasobów na QNAPie. Pomaga restart QNAPA. W międzyczasie zauważyłem jednak, że coś dzieje się z rozpoznawaniem nazw w sieci np. wywołuje połączenie VNC do komputer o nazwie Komputer1, a łączy mnie z innym komputerem w sieci.
Co ustaliłem:
- jak już wspomniałem - restart QNAPa rozwiązuje na jakiś czas problem (kilka godzin)
- restart routera (QNAP chodzi sobie dalej bez restartu) - problem dalej występuje
- użytkownicy nie zgłaszają żadnych problemów z logowaniem do domeny
- drukarki sieciowe (po IP) śmigają bez problemu
- w sieci jest DNS na routerze oraz komputery podłączone do domeny mają ustawiony adres serwera DNS na W2012 oraz drugi na router
- internet działa bez problemów
Czy ktoś miał podobny problem i go rozwiązał?

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

A klienckie kompy jakie mają systemy?

Jak Windows 10 to zerknij tu: https://ithardware.pl/aktualnosci/windo ... -7796.html

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

simonking pisze:
- w sieci jest DNS na routerze oraz komputery podłączone do domeny mają ustawiony adres serwera DNS na W2012 oraz drugi na router

To nie jest problem a zła konfiguracja:
- po pierwsze komputery podłączone do AD mają mieć w DNS-ie ustawiony tylko adresy wewnętrznych serwerów DNS zazwyczaj kontrolera domeny,
- po drugie na serwerze DNS jeśli jest on jednocześnie kontrolerem domeny w konfiguracji ip w sekcji dns należy wpisać jedynie adres 127.0.0.1 czyli localhost-a aby wskazywał sam na siebie natomiast adresy zewnętrzne serwerów dns ustawia się w konfiguracji samego DNS jako Forwarders.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuję, zweryfikuję. Wcześnie przejrzałem konfiguracje DNS na serwerze - były jakieś zdublowane wpisy - wyczyściłem je, dodałem wpis na QNAPIE zgodnie z sugestią producenta (jako drugi dns miałem ustawić 0.0.0.1 w Control Panel > Privilege > Domain Security > Edit Redundant Domain Controller). Na razie spokój.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie