Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
   Tytuł: Syslog-ng instalacja
Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Cześć na KVM mam postawionego Linuxa Ubuntu i chce na nim zainstalować sysloga-ng w necie są jakieś skomplikowane tutoriale a ja potrzebuje naprostrzego rozwiązania , mam 3 serwery chce aby z niech zbierał cały ruch tcp i wrzucał każdy serwer osobno, jakiś tutorial? najprostsza konfiguracja... na mikrotiku regułki już mam porobione.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Pisząc serwery masz na myśli mikrotiki?
Jak coś to u mnie znajdziesz wskazówki jak to zrobić https://kazuko.pl/page/logsMikrotikSyslogNG

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Tak, serwer w sensie mam na myśli mikrotik. Fajny tutorial u ciebie na stronie ale jak to wygląda w przypadku jak mam 3 serwery? Chciałbym aby z każdego mikrotika pakował do osobnych folderów.

Może doradzicie czy dobrze wgl myślę to zrobić, teraz logi zbierają mi sie na synology (ale średnio to działa) , kupiłem serwer DELL 6 rdzeni 16GB ram mam w nim SSD w raid 1 i HDD w raid 1 i myślę zrobić tak gospodarz Ubuntu i dwie maszyny wirtualne Ubuntu na jednej syslog (tu będe miał problem żeby podmontować tej dysk HDD do wirtualki) , na drugiej wirtualne Ubiquiti Aircontrol , jak to widzicie?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sprawa o tyle prosta że

Z MT wysyłasz wybrany typ logów na inny port sysloga, w samym syslog-ng.conf dublujesz wpisy i zmieniasz port na którym słucha i katalog do którego ma kierować logi.

to samo robisz z logrotate :)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

A czy dało by się zrobić tak aby syslog-ng przyjmował wszystkie logi które są na niego kierowane???
Jak miałem sysloga na NAS to on przyjmował wszystko co szło na jego adres IP
Mam kilka mikrotików w sieci (niektóre sa na adresach połączeniowych), zmieniają się... itd bez wskazywania w konfiguracji syslog'a adresu IP z jakiego ma przyjąć logi chciałbym aby pchał wszystko z pod adres z serwerem syslog-ng to ładowal tam wszystko

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Network5 pisze:
A czy dało by się zrobić tak aby syslog-ng przyjmował wszystkie logi które są na niego kierowane???
Jak miałem sysloga na NAS to on przyjmował wszystko co szło na jego adres IP
Mam kilka mikrotików w sieci (niektóre sa na adresach połączeniowych), zmieniają się... itd bez wskazywania w konfiguracji syslog'a adresu IP z jakiego ma przyjąć logi chciałbym aby pchał wszystko z pod adres z serwerem syslog-ng to ładowal tam wszystko

ależ w syslogu ustawiasz port nasłuchu, a na jaki ip kierujesz logi wskazujesz w MT

tylke że jest to bardzo zły pomysł, a dlaczego ? weź później znajdź interesujący wpis :)

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Tak na szybko to coś takiego:
Kod:
source s_net { udp (port(514)); };

destination d_mikrotik_1 { file("/var/log/logs_mikrotik_1_${YEAR}-${MONTH}-${DAY}.log"); };
destination d_mikrotik_2 { file("/var/log/logs_mikrotik_2_${YEAR}-${MONTH}-${DAY}.log"); };
destination d_mikrotik_3 { file("/var/log/logs_mikrotik_3_${YEAR}-${MONTH}-${DAY}.log"); };

filter f_mikrotik_1 { host( "1.1.1.1" ); };
filter f_mikrotik_2 { host( "2.2.2.2" ); };
filter f_mikrotik_3 { host( "3.3.3.3" ); };

log { source ( s_net ); filter( f_mikrotik_1 ); destination ( d_mikrotik_1 ); };
log { source ( s_net ); filter( f_mikrotik_2 ); destination ( d_mikrotik_2 ); };
log { source ( s_net ); filter( f_mikrotik_3 ); destination ( d_mikrotik_3 ); };

Dodatkowo dodaj do każdego filteru (tak, aby połacznia nie lądowały także np. w /var/log/syslog):
Kod:
and not host( "1.1.1.1" ) and not host( "2.2.2.2" ) and not host( "3.3.3.3" )

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Dzięki za gotowe rozwiązanie, zastosowałem, znalazłem między czasie ciekawy alternatywny program graylog2, z ciekawości przetestuję , chyba oferuje większe możliwości niż syslog-ng

Nowy temat  Odpowiedz w temacie