Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam, chciałbym poszerzyć zasięg domowej sieci Wifi o kolejne pomieszczenia w domu i podwórze.

Dom jest stary, parterowy o kształcie prostokąta 25 x 10 metrów. W jego środkowym pomieszczeniu znajduje się już działający od kilku lat Unifi UAP LR bez kontrolera, zamocowany na suficie. Obecny zasięg sieci nie dociera do skrajnych pokoi, głównie z względu na grube podwójne ściany (miejscami nawet 1 metrowe). W samym domu chciałbym dać kolejne dwa urządzenia np. Unifi UAP na ściany boczne w skrajnych pomieszczeniach.

Dom z dwóch stron otacza podwórze 16x10m i 16x25m oraz ogródek 8x25m. Na zewnątrz chciałbym dać minimum kolejne 2 urządzenia, aby pokryć sygnałem całe podwórze. Dodatkowo może chciałbym zadbać też o dobry sygnał w ogródku. Niestety nie wiem jakie urządzenia wybrać.

Odbiornikiem sygnału wifi będzie głownie urządzenie mobilne o niskim poborze prądu z jedną wbudowaną małą anteną o niskim zysku energetycznym, np. RPi 3, RPi zero, Intel Edison itd. Obecnie sieć pracuje na standardzie Wi-Fi 2.4 GHz 802.11n HT20. Połączenie z światem uzyskuje za pomocą łącza VDSL o szybkości pobierania 50 Mbit/s i wysyłania 8 Mbit/s. Być morze w przyszłości doczekam się internetu światłowodowego od Orange lub lokalnego ISP.

Proszę o pomoc w wyborze nowych urządzeń. Chciałbym kupić coś z firmy Ubiquiti, ponieważ mam już jedne z ich AP i chciałbym zachować standard w swojej sieci. Jeśli jednak znacie jakieś tańsze lub lepsze urządzenia innych producentów, to też proszę o takie propozycje.

Pozdrawiam
Łukasz

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Możesz dodać jednego uap ac lr i przemiescić je na skraje domu. Dodatkowo możesz dodać uap outdoor na dach abyś na dworze miał dobry sygnał.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Na dach ? Chyba że spędza tam wolny czas.

U siebie mam na podobnej powierzchni zamontowany na zewnątrz, na tarasie UNIFI AP AC Mesh (ten królik). I spokojnie omiata cały ogród. Kup taki, sztuk jeden - tani więc możesz spróbować. Jak będzie za mało dołożysz drugi.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Wydaje mi się że 183m wystarczy w zupełności. Nawet jeśli to tylko teoretyczna odległość to podejżewqm że to nie jest 100m podwórko.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

a nie są to czasem 183m2?

Montowałem taki ostatnio na boisku, i zasięg tragedia.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

To są na 100% nie kwadratowe metry.
Którego montowałeś?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

tego dużego.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Działka ma ok. 1000 m2, a dom jest bez balkonu z poddaszem. Z boku przylega do ulicy, z przodu otacza go ogród, a z pozostałych dwóch stron jest podwórko.
Kupie 2 szt. UAP-AC-LR, które będą współpracowały z starym UAP-LR w domu.
Na dach - czytając inne wątki, chciałem montować horizon mini 7dBi + bullet M2 (- konkretnie na maszt antenowy dvb-t poniżej anteny tv), ale obawiam się że zasięg będzie słaby w okolicy domu, a mocny u sąsiadów.
UNIFI AP AC Mesh jest bardzo fajnym urządzeniem, szczególnie, że będę musiał chyba montować ich aż 2-3 sztuki wokół domu na wysokości poddasza. Jako alternatywę dla mesha znalazłem Ubiquiti NanoStation M2 Loco.
UAP outdoor - to chyba ideał, a cena jest do przełknięcia pod warunkiem, że jak zamontuje go na kominie czy maszcie antenowym to sięgnie na całą działkę.

Generalnie badając okolice smart fonem znalazłem oprócz mojej 3 sieci na 2,4GHz z sygnałem <-80dB i 4-5 sieci na 5GHz służące jako linki na masztach antenowych. Uważam, że mogę pozostać dalej na częstotliwości 2,4GHz. Opcji, które mogą się tu sprawdzić jest tak wiele, że chyba pozostaje mi przetestowanie poszczególnych urządzeń w praktyce.

Co myślicie o moich faworytach? Warto dopłacać do nowych urządzeń na 5GHz? Najbardziej działa na mnie marketing UAP-AC-LR, bo tam są aż 3 anteny na 2,4GHz, a nie jak w moim starym UAP-LR tylko dwie. UNIFI AP AC Mesh - ma fajny desing, ale został zaprojektowany do sieci Mesh, aby działać jako repeater, a to mnie od niego odstrasza. Generalnie boje się kupować w ciemno, bo uważam że ilość urządzeń nadawczych świadczy o zasięgu sieci, a nie ilość anten. Nigdy też nie używałem więcej niż 1 AP w domowej sieci Wifi i zastanawiam się czy starczy mi kanałów na 2,4GHz dla 6 urządzeń.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Zamiast bullet m2 lepiej nanostation m2 :ok:

Nowy temat  Odpowiedz w temacie