Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Witam po 5-10 latach nieobecności na forum ;)

Dużo przez ten czas się zmieniło od kiedy nie jestem już ISP więc potrzebuję pomocy w doborze sprzętu do mieszkania 50-100m kw.

Co posiadam?
- Ubiquiti EdgeRotuer X
- łącze 60/3 (w niedalekiej przyszłości 1-2 lata będzie upgrade do światłowodu coś w okolicy 300/30 lub 600/60)
- Raspberry Pi pełniące rolę NAS
- AP TP-Linka w standardzie N 300Mb/s
- 2 telefony komórkowe (do wymiany w przeciągu roku)
- 2 laptopy (do wymiany w przeciągu roku)

Co potrzebuję?
Wymienić WiFi aby działało stabilnie i wyrabiało się z przepustowością po zmianie na szybsze łącze.

W grę wchodzą tylko urządzenia Ubiquiti gdyż chcę mieć jeden standard w domowej sieci.
Obecne mieszkanie to 50mkw gdzie AP stoi w pokoju w którym pracujemy. Czasami jeden z laptopów i telefony pracują też w pokoju za ścianą działową (chyba z cegły o grubość 10-20 cm)

Po przeprowadzce do większego mieszkania (max 100mkw) planuję postawić 2 AP o jednym SSID aby nie było problemu z przełączaniem się urządzeń między nimi.

AP DO SIECI BĘDĄ PODPIĘTE KABLEM i będą zasilane przez PoE

Które z urządzeń:
- UAP-AC-LITE
- UAP-AC-LR
- UAP-AC-M
wg Waszego doświadczenia sprawdzi się najlepiej?

LITE jest niewiele tańsze od LR i M które są w podobnej cenie.
W LR przykręcił bym moc bo jestem świadom tego, że oddalone urządzenia klienckie nie dokrzyczą się do LR mimo, że je usłyszą (choć w mieszkaniu taka sytuacja nie powinna mieć miejsca).

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Poszperałem w necie i wybór wstępnie pada na UAP-AC-LR ale mam do Was pytanie.

UAP-AC-LR ma 3x3 MIMO w a UAP-AC-LITE ma 2x2 MIMO (na 2,4 GHz).

Czy dołożenie kilkudziesięciu złotych do 3x3 (LR) zamiast 2x2 (LITE) ma sens?
Jak to przekłada się na wydajność gdy z AP korzysta 4-5 urządzeń?

Załącznik:
ubnt-ac-comparision.png
ubnt-ac-comparision.png [ 81.06 KiB | Przejrzano 942 razy ]

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Biorąc pod uwagę to że w przyszłości będziesz miał szybkie łącze (600Mb/s) to jeżeli korzystasz ze sprzętów które mają karty 3x3 (niektóre laptopy mają), kupiłbym access pointa który też obsługuje 3x3.
U siebie w domu na AP 3x3 AC wyciągam realnie właśnie te 600Mb/s.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Dzięki za odpowiedź.

Analizowałem temat przez ostatni tydzień i padło na AP-AC-LITE (w poniedziałek będę go instalował).

Póki co moje sprzęty nie obsługują 3x3 i zanim tego doczekają to jednak trochę minie. A jak już nastąpi ten moment to LITE też wymienię na coś nowszego, co będzie obsługiwało min 3x3 ;)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Cześć,
ja idąc twoim tropem również zakupiłem AC-LITE, jednego już zamontowałem, drugi czeka na podłączenie.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

I jak to pierwsze się sprawuje? Czy jest różnica miedzy LITE a AP które miałeś poprzednio? Z jakim routerem to połączyłeś?

Może masz jakieś podpowiedzi co do konfiguracji UAP-AC-LITE w połączeniu z ER-X ?

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Sugerowałbym zastanowić się nad uap nanohd.
On ma 4x4, mu-mimo, beamforming oraz możliwośc kożystania z 160Mhz.
http://www.sieci-wifi.pl/wifi/index.php/technologia-wifi/157-architektura-mu-mimo
https://m.pclab.pl/pr51890.html

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

bielen2k pisze:
I jak to pierwsze się sprawuje? Czy jest różnica miedzy LITE a AP które miałeś poprzednio? Z jakim routerem to połączyłeś?

Może masz jakieś podpowiedzi co do konfiguracji UAP-AC-LITE w połączeniu z ER-X ?

1) oczywiście, że jest różnica - UniFi sprawuje się świetnie. podłączyłem i zapomniałem, że go mam. WiFi ma działać w domu no i działa.
poprzednio miałem AP wbudowanego w MikroTiku, model z AC - dokładnie nie pamiętam. czasem zawieszał się Mikrotik, czasem gubił sieć. na UniFi nie zaobserwowałem takiego przypadku.
po to też to zainstalowałem, aby działało non stop a nie żebym się wkurzał co jakiś czas ...
2) z routerem - RB2011-RM - w szafie rackowej, do tego konwerter VDSL.
3) pod UniFi postawiłem sobie VMkę na serwerze i zainstalowałem kontroler UniFi Controller. tam dodałem urządzenia. serwer to HP Microserver gen8
4) nie mam podpowiedzi co do konfiguracji ... każdy wg. własnych potrzeb, metodą prób i błędów.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

DZKiller pisze:
Sugerowałbym zastanowić się nad uap nanohd.
On ma 4x4, mu-mimo, beamforming oraz możliwośc kożystania z 160Mhz.

Dzięki za sugestię.
Szalał bym gdyby finanse nie miały znaczenia. Poza tym komputery i laptopy które obecnie posiadam nie wykorzystają potencjału tej nowości od Ubiquiti.

almemento pisze:
1) oczywiście, że jest różnica - UniFi sprawuje się świetnie. podłączyłem i zapomniałem, że go mam. WiFi ma działać w domu no i działa.
poprzednio miałem AP wbudowanego w MikroTiku, model z AC - dokładnie nie pamiętam. czasem zawieszał się Mikrotik, czasem gubił sieć. na UniFi nie zaobserwowałem takiego przypadku.
po to też to zainstalowałem, aby działało non stop a nie żebym się wkurzał co jakiś czas ...
2) z routerem - RB2011-RM - w szafie rackowej, do tego konwerter VDSL.
3) pod UniFi postawiłem sobie VMkę na serwerze i zainstalowałem kontroler UniFi Controller. tam dodałem urządzenia. serwer to HP Microserver gen8
4) nie mam podpowiedzi co do konfiguracji ... każdy wg. własnych potrzeb, metodą prób i błędów.

Ad. 1.
Liczę na to. Podłączyłem wczoraj, skonfigurowałem i mam nadzieję, że skończy się problem nie do końca zawsze dobrego i stabilnego połączenia przez WiFi.\

Ad. 2.
U mnie natomiast sieć obsługuje EdgeRouter X. Szkoda, że EdgeRouter i UniFi to dwie różne rodziny. Cieszyło by mnie to, gdybym i jednym i drugim mógł zarządzać z jednego panelu.

Ad. 3.
Ja natomiast UniFi Controller postawiłem na Raspberry Pi 3. Od 17 godzin działa bardzo ładnie ;)

Ad. 4.
Hmm, to może jest coś, czego lepiej nie włączać?

Sieci na 5 GHz i na 2.4 GHz masz pod jednym SSID czy pod dwoma różnymi i czy warto jest Twoim zdaniem włączyć preferowanie 5G w Band Steering?

z góry dzięki za info!

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

5. 2.4 i 5 GHz mam pod 1 SSID, urządzenia w większości mam na 5 GHz i one bez problemu na tej częstotliwości się podłączają, natomiast mam 1 urządzenie na 2.4GHz (kamerka, niania) i obecny uptime połączenia to 23 dni i kilka godzin ...
w resztę ustawień "nie bawiłem się", nie widzę potrzeby. ma działać. działa :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Panowie... Jaki kraj wybrać, aby były nasze kanały, i nie było ograniczenia do 200mW? Bo nawet na 5ghz takie się ustawia ;/

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

??? :okularnik:

Nowy temat  Odpowiedz w temacie