Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Cześć,

Parę lat temu miałem ambitne plany na stworzenie małej sieci na wsi. Lata mijają, technologie się zmieniają, kable IdM leżą (i gniją…), a internet nadal słaby. Aktualnie jedynie pomarańcza sięga tu z LTE, ale przy ich zapchanym nadajniku mam d10/u20 Mbit co najwyżej w nocy. Plus niby też sięga, ale ich LTE można by pomylić z 2G.
Tak więc, tym razem trochę bardziej doedukowany (z niewielkim bagażem doświadczenia w sieciach LAN i linuksie) postanowiłem wymyślić biznesplan korzystając z wiedzy mądrzejszych.

1. Dosył internetu do wsi:
Jedyna opcja jaką aktualnie widzę to radiolinia do miasta (15,5km w linii prostej).
Na etapie planowania przyjmijmy, że i ksiądz i konserwator zabytków nie będą mieli żadnych problemów z umiejscowieniem anteny (fioletowy punkt).
http://i.imgur.com/clUZlcE.jpg
Z tego punktu zestawiamy radiolinię z lokalnym operatorem umiejscowioną na jakimś wyższym punkcie, np blok. Oprócz sieci światłowodowej w mieście mają też w niektórych częściach internet bezprzewodowy, więc z umiejscowieniem masztu na wysokości w mieście nie powinno być problemu. Z widocznością obu punktów na całej linii prawdopodobnie również, las nie jest pagórkowaty.

Dlaczego radiolinia?
Jakieś trzy lata temu położyli u mnie światłowód z projektu Internet dla Mazowsza. Jednakże, wszyscy lokalni operatorzy których pytałem mówią, że FTTx w moim miejscu zamieszkania jest całkowicie nieopłacalną inwestycją. Nikt nie garnie się do inwestycji na tym terenie. Tym bardziej Orange nie będzie, gdy pokrywają ten teren swoim LTE.
Z tego co mi wiadomo, podłączyć można się tylko w węźle szkieletowym (chyba, że się mylę), od którego musiałbym ciągnąć co najmniej 6km światłowodu. Ogólnie biznes z kbto to strasznie wielkie koszty, które przy skali przedsięwzięcia od razu je przekreślają.

Zielona kropka - węzeł szkieletowy B
Zielony "znaczek" - węzeł dystrybucyjny B
Pomarańczowa linia - trasa światłowodu
Fioletowa kropka - w/w kościół, najwyższe miejsce w okolicy

http://i.imgur.com/Ln5DtKL.png

2. Dosył do domów, point-to-multipoint
Dwie lub trzy stacje umiejscowione w tym samym punkcie co radiolinia. Dzięki temu umiejscowieniu dałoby radę zapewnić widoczność accesspointom ze stacją nawet w czterech wsiach, co znacząco zwiększa rentowność przedsięwzięcia.
Wybierając sprzęt fajnie by było, gdyby klienci (np. w godzinach nocnych) mogli pobierać z wyższą prędkością niż za dnia. Niewątpliwy bonus.

3. Kwestie prawne
Zarejestruję działalność gospodarczą jeśli sieć będzie miała sens.

Moje pytania:
1. Jaką prędkość transferu potrzebowałbym, by "wykarmić" 30-40 klientów? Żeby być konkurencyjnym muszę zapewnić 50Mbit, niekoniecznie stałe. Przyjmując overselling.
2. Co wybrać do stworzenia radiolinii między wsią a miastem?
3. Projekt Internet dla Mazowsza: jeśli można podłączyć się gdzieś indziej niż tylko w węźle szkieletowym, to gdzie i w jaki sposób?
4. Czym dosył do domów? 5GHz wydaje mi się odpowiedniejsze, bo 2,4GHz jest/będzie w każdym domu.
4a. Jaki sprzęt do odbioru w domu?
5. 5GHz. Do jakiej mocy nie potrzebuję pozwolenia (1000mW?) i jaki zapewni mi to zasięg?
6. O czym zapomniałem?

Rzeczy takie jak pozwolenie na umiejscowienie anteny na razie celowo pomijam, bo chcę się doinformować. Jeśli pomysł będzie zaorany już na tym etapie, to nie ma po co chodzić, pytać i prosić.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

15,5km w jednym linku w paśmie bez licencji (czyli de facto tylko 24GHz) odpada. Bardziej 3x5km a to już 6szt AF24.
Jeden zestaw w paśmie licencjonowanym z dużą licencja na starcie zje twój zysk.
Główny dosył na 15km w 5GHz to porażka i nawet nie próbuj.
Nie wiem jak u was ale u nas na kasie z anten rękę kładzie kuria i tam trzeba to dogadać.
Ale jak masz na start min. 50k PLN to działaj.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

bobas69 pisze:
To mówisz, że AF 5x taki słaby i nawet nie próbować?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

zajadacz pisze:
bobas69 pisze:
To mówisz, że AF 5x taki słaby i nawet nie próbować?

Myślałem raczej o N lub AC ale pasmo jak sami nie raz pisaliście nie jest z gumy. A to nadal 5GHz co nie?
Dosył na 5GHZ, nadajniki 5GHz, będzie chciał iść dalej z wieży Kościoła też 5GHz itd. 8(
Autor nie podał co znalazł/widzi w eterze.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy alchemik
trzepakowy alchemik

autor z tego co pisze nie ma żadnych sieci do wyboru, więc raczej upchnie gdzieś kilka mhz, skoro w mieście się da..

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Od strony technicznej wszystko ogarniesz w N/5GHz/2.4GHz i te rozważania sobie zostaw na koniec.

Jednak nie wiem jaki sens ma zakładanie działalności gospodarczej dla 30-40 klientów, i to jeszcze sąsiadów.
ZUS,księgowość,UKE,sprawozdawczość.

Nie obraź się ale więcej tu naszej męskiej ambicji niż chłodnej kalkulacji. A tu chodzi o Twój czas, czas dla rodziny i na pracę - bo pewnie taką masz.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

bobas69 pisze:
15,5km w jednym linku w paśmie bez licencji (czyli de facto tylko 24GHz) odpada. Bardziej 3x5km a to już 6szt AF24.
Jeden zestaw w paśmie licencjonowanym z dużą licencja na starcie zje twój zysk.

Czemu nie wyższe częstotliwości w paśmie licencjonowanym? Z tego co wyczytałem, to niedawno wyższe pasma potaniały. Aczkolwiek początek radiolinii byłby w mieście na prawach powiatu...

bobas69 pisze:
Autor nie podał co znalazł/widzi w eterze.

Jedyne o czym mi wiadomo to radiolinia plusa na 12GHz. I mała sieć po 2,4GHz 5km dalej, za lasem.
Dookoła są lasy (https://i.imgur.com/yr9ec9Y.jpg) więc niewiele radiem tu w ogóle dociera.

cserf pisze:
Jednak nie wiem jaki sens ma zakładanie działalności gospodarczej dla 30-40 klientów, i to jeszcze sąsiadów.
ZUS,księgowość,UKE,sprawozdawczość.

Aż tyle papierologii? A co w sytuacji, gdy ktoś zrobił coś nielegalnego na tym łączu? Jak wskazać winnego?
Jeśli już to byłoby to dopisanie do mojej działalności, bo w tym roku przechodzę na b2b w obecnej firmie, ew. można to rozwiązać poprzez działające we wsi stowarzyszenie non-profit.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Nasedo pisze:
...co w sytuacji, gdy ktoś zrobił coś nielegalnego na tym łączu?...

viewtopic.php?f=5&t=30175

viewtopic.php?f=12&t=42511

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Nasedo pisze:

Parę lat temu miałem ambitne plany na stworzenie małej sieci na wsi. Lata mijają, technologie się zmieniają, kable IdM leżą (i gniją…), a internet nadal słaby. Aktualnie jedynie pomarańcza sięga tu z LTE, ale przy ich zapchanym nadajniku mam d10/u20 Mbit co najwyżej w nocy. Plus niby też sięga, ale ich LTE można by pomylić z 2G.
Tak więc, tym razem trochę bardziej doedukowany (z niewielkim bagażem doświadczenia w sieciach LAN i linuksie) postanowiłem wymyślić biznesplan korzystając z wiedzy mądrzejszych.

1. Dosył internetu do wsi:
Jedyna opcja jaką aktualnie widzę to radiolinia do miasta (15,5km w linii prostej).
Na etapie planowania przyjmijmy, że i ksiądz i konserwator zabytków nie będą mieli żadnych problemów z umiejscowieniem anteny (fioletowy punkt).
http://i.imgur.com/clUZlcE.jpg
Z tego punktu zestawiamy radiolinię z lokalnym operatorem umiejscowioną na jakimś wyższym punkcie, np blok. Oprócz sieci światłowodowej w mieście mają też w niektórych częściach internet bezprzewodowy, więc z umiejscowieniem masztu na wysokości w mieście nie powinno być problemu. Z widocznością obu punktów na całej linii prawdopodobnie również, las nie jest pagórkowaty.

Dlaczego radiolinia?
Jakieś trzy lata temu położyli u mnie światłowód z projektu Internet dla Mazowsza. Jednakże, wszyscy lokalni operatorzy których pytałem mówią, że FTTx w moim miejscu zamieszkania jest całkowicie nieopłacalną inwestycją. Nikt nie garnie się do inwestycji na tym terenie. Tym bardziej Orange nie będzie, gdy pokrywają ten teren swoim LTE.
Z tego co mi wiadomo, podłączyć można się tylko w węźle szkieletowym (chyba, że się mylę), od którego musiałbym ciągnąć co najmniej 6km światłowodu. Ogólnie biznes z kbto to strasznie wielkie koszty, które przy skali przedsięwzięcia od razu je przekreślają.

Zielona kropka - węzeł szkieletowy B
Zielony "znaczek" - węzeł dystrybucyjny B
Pomarańczowa linia - trasa światłowodu
Fioletowa kropka - w/w kościół, najwyższe miejsce w okolicy

http://i.imgur.com/Ln5DtKL.png

2. Dosył do domów, point-to-multipoint
Dwie lub trzy stacje umiejscowione w tym samym punkcie co radiolinia. Dzięki temu umiejscowieniu dałoby radę zapewnić widoczność accesspointom ze stacją nawet w czterech wsiach, co znacząco zwiększa rentowność przedsięwzięcia.
Wybierając sprzęt fajnie by było, gdyby klienci (np. w godzinach nocnych) mogli pobierać z wyższą prędkością niż za dnia. Niewątpliwy bonus.

3. Kwestie prawne
Zarejestruję działalność gospodarczą jeśli sieć będzie miała sens.

Moje pytania:
1. Jaką prędkość transferu potrzebowałbym, by "wykarmić" 30-40 klientów? Żeby być konkurencyjnym muszę zapewnić 50Mbit, niekoniecznie stałe. Przyjmując overselling.
2. Co wybrać do stworzenia radiolinii między wsią a miastem?
3. Projekt Internet dla Mazowsza: jeśli można podłączyć się gdzieś indziej niż tylko w węźle szkieletowym, to gdzie i w jaki sposób?
4. Czym dosył do domów? 5GHz wydaje mi się odpowiedniejsze, bo 2,4GHz jest/będzie w każdym domu.
4a. Jaki sprzęt do odbioru w domu?
5. 5GHz. Do jakiej mocy nie potrzebuję pozwolenia (1000mW?) i jaki zapewni mi to zasięg?
6. O czym zapomniałem?

Rzeczy takie jak pozwolenie na umiejscowienie anteny na razie celowo pomijam, bo chcę się doinformować. Jeśli pomysł będzie zaorany już na tym etapie, to nie ma po co chodzić, pytać i prosić.

Powiem szczerze że po przeczytaniu tego streszczenia "włosy mi się zjeżyły mi się na głowie". Z punktu widzenia biznesowego szansa powodzenia komercyjnego tego przedsięwzięcia =0, więcej to jest czyn podobny do mitologicznego Ikara. Co ciekawe że racjonalnie Cię odwodzi od tego tylko @cserf, gdyby Twoje szanse były chociaż 50/50 to byłby tu lamentos, pier..., a tak typowo Polskie "a niech delikatnie mówiąc Gościu wyrzuci kasę"... Jeżeli masz kasę do stracenia, to zainteresuj się sprzętem i techniczną stroną usługi. Jeżeli ma to mieć rację bytu nawet sponsorowanego, to wymyśl jakiś projekt w ramach ochrony fauny i flory z dostępem do sieci... Byle był sponsor, może być EU, Gre... Na początek zrób "badanie rynku" i sprawdź ile osób będzie chciało kupić od Ciebie ten net w cenie 30zł/m-c, 40zł/m-c, 50zł/m-c, 60zł/m-c (bo stawki Twojej konkurencji na miejscu to 30zł/m-c).

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Jareczku, ile firm ISP posiadasz i prowadzisz, że się wypowiadasz?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Ze Stowarzyszeniem kolego lipa..
Nasza władza tak zmieniła prawo że teraz to strzał w kolano.
Przeczytaj Prawo o Stowarzyszeniach rozdz. 6 .. tam masz o non profitach. Zainteresuj się pkt 1b :)
Wiem bo mam i powoli się przekształcam (na szczęście trochę czasu na to dali)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Pod nosem, w dużym mieście o którym kolega wspomina, jest kilku profi operatorów. Każdy z nich z pocałowaniem ręki obsłuży taką lokalizację (chyba że się mylę). Jeżeli ma to działać i ludzie mają być happy, postawił bym na kogos kto już się w okolicy tym zajmuje. Zaczynać w tej chwili z własną działalnością telko, sądzę że już za późno...

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

czolo pisze:
Pod nosem, w dużym mieście o którym kolega wspomina, jest kilku profi operatorów. Każdy z nich z pocałowaniem ręki obsłuży taką lokalizację (chyba że się mylę).

Jakich operatorów masz na myśli?
Orange mówi, że pokrywa ten obszar LTE, więc jest już na tym terenie, a jeden spory operator lokalny na zapytanie o światłowód odpowiedział, że to absolutnie nieopłacalne. O radio jeszcze go nie pytałem.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Sam próbujesz radio, a operatora pytasz tylko o światło ;). Światło w wielu przypadkach jest nie opłacalne, ale radiem praktycznie do każdej dziury się opłaca,

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Pytanie o światło wyszło wcześniej przypadkiem na spotkaniu miejskiej grupy userów linuksa, zaraz po położeniu kabli projektu Internet dla Mazowsza; nie było związane z tym projektem.

I trochę wyjaśnię co mam na myśli mówiąc 20-30 klientów:
We wrześniu 2009 roku orange przyszło do mojej wsi oferując CDMA. Oczywiście, żeby oferta była osiągalna dla ludzi, trzeba było wziąć umowę na dwa lata (inaczej modem axesstela kosztował bodajże 500zł). Umowę podpisało wtedy jakieś 50 osób. 2017 jest wielokrotnością przedłużenia tych umów.
Oczywiście część osób w międzyczasie odeszła do innych operatorów, ale spora część została w tej sieci, jedynie zmieniając technologię na 3G/LTE.
Do 30 klientów udało by mi się przekonać na starcie, jeśli działało by to przyzwoicie to reszta sama by przyszła pod koniec ich umów. Jeśli zasięg pokrywałby również okoliczne wsie, to może nawet byłoby to dochodowe. Stu klientów myślę, że byłoby realne.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Przy 100 userach wyjdziesz na zero.
Przy 200 userach na zero jesli bedziesz mial dodatkowo radiolke w pasmie licencjonowanym bo sama radiola to okolo 13k netto + jeszcze oplaty.

Jak wchodzic w B2B dla obecnego pracodawcy to nie masz ulgi na ZUS tylko na wysoki wskakujesz. Kiedys to olewali ale teraz to sprawdzaja

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Szczotek pisze:
Jak wchodzic w B2B dla obecnego pracodawcy to nie masz ulgi na ZUS tylko na wysoki wskakujesz. Kiedys to olewali ale teraz to sprawdzaja
Obecny pracodawca może zawsze mieć inną spółkę.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent
Awatar użytkownika

zajadacz pisze:
Szczotek pisze:
Obecny pracodawca może zawsze mieć inną spółkę.

Zawsze mozna byc ISP i pracowac w innej firmie :P wiec tylko 260 a od stycznia bajecznie niski ZUS :P

I to nie jest tak, jak piszecie, ze sie nie oplaca itd. wszystko zalezy jacy dostawcy sa dookola, wystarczy tylko wleciec z dobrym sprzetem i poprzejmowac wszystkich od obecnego operatora... No sorry, skoro on zaniedbuje klientow to jest okazja czyz nie? :P

Ja na jego miejscu na 15km wrzucilbym DynaDisha, powinien ze 100-200 przepchnac spokojnie jesli syf maly w miescie w jego strone... Bedzie mial 5 niezachodzacych kanalow wiec Dyna moze przecisnac w 5500 a reszte ponizej obstawiac, jesli bedzie mial lub ma odpowiedni papier to sorry, ale dookola wszyscy nie maja zadnych szans nawet w 2,4GHz i nie jest powiedziane, ze w dzisiejszych czasach w 2,4GHz to kupa, bo to chodzi jak bajka, jest zdecydowanie lepsze anizeli zapchane 5GHz i swietnie radzi sobie z krzakami, lisciami i przeszkodami :D

A ciagle slysze, ze 2,4GHz to porazka, niestety kto tak mowi jest w zupelnym bledzie :D

Takze Nasedo bez problemu mozesz wejsc w ten biznes nawet jesli wielu dostawcow jest dookola ciebie i zaden dupy nie chce ruszyc, za rok obudzi sie z reka w nocniku i bedzie zalowac, ze sie tym nie zajal, jesli zabraknie ci pasma to napisz do mnie, powiem ci jak pieknie lata 5GHz i 2,4GHz, jedynie co to musisz cos miec konkretnego, nie pisze teraz o sprzecie tylko o odpowiednim papierze i nawet nie trzeba miec pasma licencjonowanego :D

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Ten bajecznie niski ZUS dalej tyle samo będzie wynosić. Słowo klucz to przychód a nie dochód.
Małe firemki co świadczą tylko usługi skorzystaja

Nowy temat  Odpowiedz w temacie