Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 145 46 47 48 49
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Ciekawe :)

FCZ JBS Janovice jeśli to te Janovice koło Frydek Mistek to blisko mnie :D nie skanowałeś na 6 GHz? Bo moze byś widział moje ssidy na kominach 150 m.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

berni pisze:
co to za aplikacja?

MTscan: https://github.com/kkonradpl/mtscan

Program jest mojego autorstwa ;) Kiedyś próbowałem kompilować pod Windowsa i zdaje się, że nawet to jakoś działało. Jak chcecie to mogę w wolnej chwili to ogarnąć i wystawić gotową binarkę z bibliotekami.

mixerDW pisze:
Ciekawe :)

FCZ JBS Janovice jeśli to te Janovice koło Frydek Mistek to blisko mnie :D nie skanowałeś na 6 GHz? Bo moze byś widział moje ssidy na kominach 150 m.

Na to wygląda. Azymut odbioru się zgadza. Niestety w Wigle nie ma tej sieci więc nie mam bezpośredniego potwierdzenia lokalizacji. Pasmo >6GHz już dawno sobie odpuściłem, bo nigdy tam się nic nie pojawiło... Później podeślę log odbioru - może jednak coś będzie nieco niżej? :)

---

Jesień zaskoczyła nas nadzwyczajną pogodą, a co więcej miało to też konsekwencje w postaci niesamowitej propagacji troposferycznej. Od wieczora 17 października prawie do rana 19 października trwała największa propagacja na mikrofalach jaką dotychczas obserwowałem. Jest to pewnie też w jakimś stopniu zasługa nowej anteny i masztu, który planowałem od ponad 2 lat.

W sumie pojawiło się ponad 3300 sieci. Propagacja przetrwała całą środę ze względu na symboliczny wiatr. Zwykle tropo kończy się rano lub przed południem, gdy po nocy wzmagają się porywy i warstwa inwersji jest rozmywana. Tym razem tak się nie stało. W programie już dawno temu zrobiłem tryb "radaru" - tzn. antena kręci się sama pomiędzy dwoma wyznaczonymi azymutami i w taki oto sposób z północnego-zachodu pojawiły się setki sieci. Wieczorem dodatkowo pojawiła się inwersja radiacyjna tuż nad ziemią i równolegle do dalekich sygnałów (100 - 200+ km) zaczęły rosnąć bliskie sygnały (30-50+ km).

Na 5GHz zrobił się ogromny kocioł - w jednym ustawieniu anteny pojawiało się prawie 100 sieci. Z tego powodu już niestety nie ogarniałem co łapię… Antena na 5GHz kręciła się sama, a ja wychwytywałem sygnały z północnych Niemiec na UKF, gdzie także pojawiły się rekordowe sygnały.

Gdy kładłem się spać późnym wieczorem przejrzałem jeszcze listę widocznych sieci WiFi. Lokalne sygnały siadły ze względu na większe porywy wiatru (do 5m/s). Na azymucie około 290° zauważyłem "samotną" sieć o nazwie IPECQRT na 5180 MHz. Po wklepaniu adresu MAC do bazy Wigle przeżyłem niezły szok. Dokładnie ta sieć została zidentyfikowana jako… Police. Do punktu wyznaczonego przez Wigle mam 364 km, ale to nie jest dokładna pozycja sieci. W okolicy widać dużo kominów, więc może to tam…

Sieć IPECQRT była widoczna już dużo wcześniej, od godz. 20:40, a ja zidentyfikowałem ją dopiero po 1:30... W tym samym czasie w paśmie UKF odnotowałem ekstremalne poziomy sygnału ze Szczecina (dukt z północnych Niemiec na UKF już nieco się skracał).

Sygnał IPECQRT powoli pływał od -80 do -90 i niżej, ale był prawie cały czas. Maksymalna wartość odczytana podczas skanowania to aż -78 dBm. Link zestawiał się bezproblemowo (MT na dynamic ACK ustawiał losową wartość około 50 km - teraz się tak zastanawiam i pewnie w trakcie retransmisji dostawał dopiero odpowiedź na dużo wcześniejszy pakiet :D chyba nie przewidzieli, że ktoś będzie zestawiał linki na więcej niż kilkadziesiąt km). Maksymalny sygnał jaki zanotowałem po wpięciu do sieci to -79dBm (suma na obu polaryzacjach).

Ze względu na brak dostępu do tej sieci, nie miałem jak puścic żadnego testu szybkości itp. Ale komunikacja się odbywała, ponieważ odległa końcówka raportowała mój sygnał w czasie rzeczywistym.

Ostatni sygnał sieci odebrałem o godz. 3:18. Zostawiłem skanowanie na noc dokładnie na tym kierunku, ale sygnał już nie wrócił.

Obrazek

Mam też dużo nagrań, na których widać jak sygnał zmieniał się w czasie.

Teraz jak przeglądam logi i sprawdam sieci w Wigle to widzę więcej sieci z okolic Szczecina…

Obrazek

Obrazek

Ostatnio zmieniony wt, 24 paź 2017 20:13:22 przez kkonrad, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Dziś wieczorem miałem chwilę aby rozejrzeć się za lokalizacją sieci IPECQRT. Wigle wskazywało na okolice kominów z Azotów, ale skrót "PEC" w nazwie nie dawał mi spokoju... Zrobiłem więc skrypt i wygenerowałem mapkę z wszystkimi próbkami sygnału z Wigle.

Obrazek

Próbki sygnału w bazie Wigle wskazują więc jednoznacznie na kominy Azotów w Policach, a widać ich tam całkiem sporo na Street View. Odległość wynosi 365 lub 366 km. Komin PEC, który jest połozony bardziej na południe, jest w tym miejscu niewidoczny, więc całkowicie odpada. Druga część nazwy "QRT" może wskazywać na antenę RouterBoard QRT 5.

Teraz pozostają dwa pytania - który to komin i na jakiej wysokości wisi antena. Mógłbym wtedy obliczyć dokładną odległość i przy okazji machnąć profil terenu :) Niestety ja nie dam rady tego sprawdzić, bo to prawie 900 km w obie strony...

Wrzuciłem dwa filmiki z połączenia. Pierwszy zaczyna się od szczytu sygnału podczas skanowania (-78 dBm), ale opada szybko w dół. Około pierwszej minuty jest kolejna górka -80 dBm, po trzeciej minucie link wzrasta na -79 dBm. Widać dobrze jak sygnał zmieniał się w czasie: https://www.youtube.com/watch?v=gdRmuocniyU

Drugi filmik był nagrany ok. 30 minut wcześniej i oprócz statusu linku zawiera również pełny skan pasma 87,5 - 108 MHz, które było zalane głównie przez niemieckie sygnały. Ciekawe czy są w Niemczech ISP, którzy używają Wi-Fi? Przejrzałem sieci, które odebrałem, ale nie widzę tam żadnych niemieckich nazw. Sygnał IPECQRT był tutaj niższy: https://www.youtube.com/watch?v=Gwrqr4_ZAJQ

Jak widać, link wpadał chwilami nawet na 28.8Mbps (QPSK 1/2, 2S, 20 MHz), ale odrazu leciał w dół... To zapewne wina złego ACK timeout, ale na niego po drugiej stronie i tak nie miałem wpływu.

Wygenerowałem również stronę z listą sieci, które odebrałem:
https://wifi.fmdx.pl/scans/201710tropo (aby wyświetlić także superchannel trzeba dopisać /full na koniec linku)

EDIT: Wygląda na to, że początkowo źle dzieliłem nazwę I-PEC-QRT. To będzie jednak IP-EC-QRT, czyli lokalny ISP "IPartner", a EC = komin elektrociepłowni...

Ostatnio zmieniony wt, 07 lis 2017 21:49:19 przez kkonrad, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Jestem pod wrażeniem ;) Ostatnio montowaliśmy bazę w Jaszkowej Górnej za Kłodzkiem... i złapałem z kościoła czeską sieć spod... Snieżki na poziomie -78dBm - odległość lekko licząc 80km. Podejrzewam, że gdyby nasłuchiwać z wyższej góry typu Śnieżnik lub Czarna Góra to w stronę północy to byłbym w stanie słuchać SSIDy spod Gorzowa Wielkopolskiego. Kiedyś będąc w Sokolcu na przełęczy bez problemu łapałem DVB-T spod Gorzowa Wielkopolskiego. Jestem ciekaw jakby to wyglądało gdyby twoją antenę wsadzić np. na Pradziada w Czechach.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Przygotowałem podsumowanie ostatniej propagacji: https://fmdx.pl/2017/11/october-2017-5g ... c-ducting/
W komentarzu dostałem informację od czeskiego ISP na temat lokalizacji dwóch sieci (odpowiednio 352 i 343 km).

broken pisze:
Jestem pod wrażeniem ;) Ostatnio montowaliśmy bazę w Jaszkowej Górnej za Kłodzkiem... i złapałem z kościoła czeską sieć spod... Snieżki na poziomie -78dBm - odległość lekko licząc 80km. Podejrzewam, że gdyby nasłuchiwać z wyższej góry typu Śnieżnik lub Czarna Góra to w stronę północy to byłbym w stanie słuchać SSIDy spod Gorzowa Wielkopolskiego. Kiedyś będąc w Sokolcu na przełęczy bez problemu łapałem DVB-T spod Gorzowa Wielkopolskiego.

Przy takiej widoczności to 80 km można zrobić na względnie małych antenach... Byłem w wakacje w górach z panelem QRT (~30x30 cm, mieści się ładnie do plecaka) i zrobiłem skan na Szyndzielni. W sumie wyszło ponad 2000 sieci na całym paśmie. To było oczywiście bez podwyższonych warunków propagacyjnych.
https://wifi.fmdx.pl/scans/szyndzielnia (aby wyświetlić superchannel trzeba dopisać /full na koniec linku)

Byłem też na Górze Żar, ale to dłuższa historia. Podczas mojego wyjazdu była znakomita pogoda (był to przełom sierpnia oraz września) i podczas jednej nocy pojawiła się silna propagacja na mikrofalach. Miałem włączone zdalne skanowanie z automatycznym obrotem anteny u mnie pod Płockiem (jeszcze bez RocketDisha, ale udało się już wtedy postawić prowizorycznie ten 18 metrowy maszt z drugim panelem QRT i rotorem) i sieci z m.in. okolic Radomska sięgały nawet -76 dBm. To był praktycznie idealnie azymut na Górę Żar, więc szybko się zebrałem na górę z statywem i resztą zabawek :D Niestety, albo dukt był za krótki, albo anteny za słabe (a raczej to i to), więc nie pojawił się nawet ślad mojego sygnału. Mam skan pasma, głównie z północy. Może być w nim trochę sieci spoza horyzontu radiowego, ale nie sprawdzałem tego dokładniej.
https://wifi.fmdx.pl/scans/zar (superchannel jak wyżej, dopisek /full do linku)

Kilka zdjęć:
https://wifi.fmdx.pl/foto/IMG_20170831_050148.jpg
https://wifi.fmdx.pl/foto/IMG_20170831_062856.jpg
https://wifi.fmdx.pl/foto/IMG_20170831_063200.jpg
https://wifi.fmdx.pl/foto/IMG_20170831_070931.jpg
https://wifi.fmdx.pl/foto/IMG_20170831_072332.jpg

broken pisze:
Jestem ciekaw jakby to wyglądało gdyby twoją antenę wsadzić np. na Pradziada w Czechach.

Ta antena to w sumie nic nadzwyczajnego. Raczej nie jest warta swojej ceny - wykonanie to chińszczyzna (niesymetryczny daszek na przodzie czaszy i tym samym krzywo wklejona osłona z logiem UBNT, promiennik cały porysowany i z jakimiś plamami - już zacząłem się zastanawiać czy to nie jest jakaś podróbka, ale SWR w paśmie pracy wyszedł znośnie do 1.7), szerokopasmowość o wiele gorsza niż w zwykłym RocketDishu, na dole pasma o wiele niższy zysk niż w specyfikacji, separacja polaryzacji też słabo (muszę kiedyś zrobić dokładniejsze testy w terenie). Jedyny plus to kierunkowość (tył i boki pod kątem prostym). Kupiłem ją tylko dlatego, że jest lekka (całość 7,6 kg, jest odrazu z osłoną) i przy tym nie było innej alternatywy.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Dziś rano wystąpiły znakomite warunki na paśmie 5 GHz. Najciekawszy kierunek to Jawor (300 km) i okolice - ogromne sygnały, np. Kuz-Wwiel -69 dBm, Godzi_Miko -74 dBm, skynetmedia.pl SNOW01_JWR003 -75 dBm…

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oprócz tego także Świdnica, Świebodzice, Żary (330 km), Zielona Góra (300 km), Czechy (ponownie websoftsmermik, 300 km)… i pewnie dużo, dużo więcej. Sprawdzałem jedynie wyrywkowo. Nadal utrzymują się sygnały z Jawora, ale już dużo słabsze.

Lista sieci: https://wifi.fmdx.pl/logs/20180508tropo
W wolnej chwili wygeneruję mapke odbioru na podstawie bazy Wigle. W logu mam prawie 1200 sieci, więc zejdzie z tym przynajmniej 2-3 dni (limit 500 zapytań na dzień).

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent
Awatar użytkownika

Przypomnij mi skąd to łapiesz?:)

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Sam jestem ciekaw skąd nadajesz a raczej nasłuchujesz :)

Bo widzę swój jeden sektor na -83 skierowany tak bym powiedział w Olsztyn/Kluczbork ;)
wisi na około 26 metrach nad gruntem na kominie :)
i dookólną 6 metrów wyżej :D

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Lokalizacja to okolice Płocka. Antena to RocketDish 5G31-AC (link - zdjęcia i filmik ze stawiania masztu) na wysokości 18 m n.p.t wraz z RB912UAG-5HPnD. Wcześniej miałem grida na poziomie 8 m, ale pobliskie drzewa bardzo mocno zasłaniały horyzont na prawie wszystkich kierunkach.

Odkąd mam nowy maszt, czyli od przełomu zeszłego lata i jesieni, to różnica w odbiorze jest nie do opisania. Wzrost sygnałów typowo kilka-kilkanaście dB, a nawet 20-30 dB i więcej w niektórych kierunkach (wcześniej nic tam się nie pojawiało). Jedynie na dolnym paśmie 5 GHz wzrost jest trochę mniejszy, ze względu na znacznie spadający zysk RocketDisha.
Od listopada do marca raczej nic ciekawego się nie działo, ale to oczywiście kwestia pogody. Od kwietnia propagacje na mikrofalach ruszyły na dobre. Teraz mamy wiosenny wyż z prawdziwego zdarzenia, no i wyniki są takie jak widać.

Demogorgon91 pisze:
Bo widzę swój jeden sektor na -83 skierowany tak bym powiedział w Olsztyn/Kluczbork ;)
wisi na około 26 metrach nad gruntem na kominie :)
i dookólną 6 metrów wyżej :D

Jeżeli chodzi o Wrześnię, to mam "tylko" 150 km. Zdaje się, że już miałem kilka razy w tym roku te okolice. Możesz podrzucić SSID-y to pogrepuję logi. ;)
Jak chcecie szukać swoich nadajników, to proponuję zajrzeć od razu do pełnej listy odebranych sieci (2015-2018): https://wifi.fmdx.pl/

BTW, pogoda nadal sprzyja. Dziś głównie kierunki na linii zachód-wschód (typowo ze względu na ułożenie izobarów). W tej chwili widać np. Lubostroń (130 km):
Obrazek

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Tak wracajac do tematu to wkoncu potwierdzono ten rekord?
Mieli lada dzien udostepnic dokumentacje technicz na jakich sygnalach polaczyli i z jaka modulacja.
Lata mijaja i jedyny dowod jaki mamy to polaczenie na skype z wykorzystaniem hotspotow z telefonow.
Tydzien temu to mialem ponad 600km ze slaska nad moze a rok temu nawet do UK :)

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

To jeszcze uzupełnienie dotyczące obiecanej mapki odbioru...

kkonrad pisze:
Lista sieci: https://wifi.fmdx.pl/logs/20180508tropo
W wolnej chwili wygeneruję mapke odbioru na podstawie bazy Wigle. W logu mam prawie 1200 sieci, więc zejdzie z tym przynajmniej 2-3 dni (limit 500 zapytań na dzień).

Obrazek
Po kliknięciu wersja interaktywna, najdalsza ścieżka to Żary (ok. 332 km).

To jednak nie koniec. Podczas ubiegłej nocy, za sprawą bardzo silnej inwersji, która powstała po nawalnych opadach deszczu, ponownie pojawiły się znakomite warunki na pasmach mikrofalowych. Tym razem wpadło ponad 2400 sieci (!). Zgierz dojechał aż do -53 dBm (bez powyższonych warunków propagacyjnych nie ma nawet śladu :D). Rano pojawiły się najdalsze odległości, w tym… Szyndzielnia (AJCMTSZYN15) na około 320 km. Od mojej wycieczki z zeszłego roku zmienił się BSSID tej sieci. Oprócz tego sporo Śląska - jakieś alfa-nety, dg-nety, itp.

Obrazek

Chyba nie ma się co tu rozdrabniać na poszczególne dni. Oto mapka kumulacyjna z wszystkimi logami.
Do jej generowania głównie wykorzystuję głównie ogólnodostępne bazy sieci (np. Wigle.net). Przygotowany skrypt porównuje zapisany azymut odbioru z wartością obliczoną dla otrzymanych współrzędnych, aby odrzucić jakieś błędne dopasowania. Ze względu na to, że kiedyś nie miałem jeszcze obsługi rotora w programie do skanowania (lub np. testowałem w zeszłym roku jakąś antenę bez rotora), to część logów nie ma zapisanego azymutu odbioru. Te są zaznaczone na niebiesko (patrząc na nazwy sieci to jednak większość z nich jest poprawna). Czerwone punkty to sieci, których azymut odbioru jest zapisany i zgadza się z dokładnością ±5° z otrzymanymi współrzędnymi. Pozostałe sieci są odrzucone. W tej chwili jest około 50% wszystkich odbiorów…

Obrazek

Po kliknięciu również dostępna wersja interaktywna, najdalsza ścieżka to nadal Police z zeszłej jesieni (EDIT: i tej wiosny - rano znowu wpadło IPECQRT gdy spałem).

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Dzisiejszej nocy nad Polskę nasunął się spory wyż. Miało to także swoje odzwierciedlenie w propagacji troposferycznej… w logach ponad 3200 sieci.

https://wifi.fmdx.pl/logs/20180520tropo

Z samego Trójmiasta i okolic poleciały setki sygnałów. Jedna z sieci o nazwie NBALTIC (WLA1) dobiła do -62 dBm. Jeżeli to Władysławowo, to będzie 260 km. Pojawiły się także sieci z Półwyspu Helskiego (np. "HBO GO nad morzem", różne Netrix i zapewne inne).

Obrazek

Nie zabrakło również rekordzisty z zeszłego roku - IPECQRT z Polic. Ponownie z sygnałem do -78 dBm w odległości ok. 365 km. Oprócz tego sieci z Maszewa koło Szczecina (330 km), Kołobrzegu (330 km), Koszalina (290 - 310 km), Gorzowa Wielkopolskiego (300 km).

Obrazek

Mam również pewne podejrzenia dotyczące odbioru… domowego routera poprzez tropo, dokładniej chodzi o sieć o nazwie "Random". MAC wskazuje na Compal (AC:22:05), a takie same OUI mają domowe sieci UPC. Może to z jakiegoś wieżowca w Gdańsku? Jeżeli to prawda, to byłby to pierwszy odbiór domowej sieci podczas propagacji troposferycznej... i to na ponad 200 km. Sygnał pojawiał się przez trzy godziny. Niestety sieć jest nie obecna w bazie Wigle.

Chwilowo wyczerpałem limit zapytań w Wigle, więc nie wiem co było więcej :) Za kilka dni zaktualizuję mapkę zalinkowaną wyżej.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Okolice Chojnic SXT nadający w ERIP zamontowany 10m nad ziemią -79 :) :)
W jaki sposób ustalasz współrzędne ssid i nanosisz na mapę?

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Czy autor nie dał już wcześniej odpowiedzi na to pytanie która brzmi: Wiggle? Moim zdaniem trochę ona przekłamuje bo lokalizuje większość sieci na drogach krajowych ale moim zdaniem to całkiem zrozumiałe bo dane o SSID zbierają komórki z włączonym WiFi u osób podróżujących samochodami.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

Obecnie do generowania mapy używam w sumie trzech źródeł:
- Wigle.net,
- geolokalizacja Google,
- własna baza

i na tę chwilę zidentyfikowanych jest ok. 54% sieci.

Najwięcej danych mam z Wigle. Dane w tej bazie to głównie skany sieci Wi-Fi z telefonów - mają nawet własną appke na Androida do tego celu. Z geolokalizacją Google jest podobnie... ale nie potrzeba do tego żadnej aplikacji ;) Wystarczy zaznaczyć zgodę na wykorzystywanie dodatkowych danych do przyspieszenia lub zwiększenia dokładności lokalizacji w urządzeniach z Androidem i wszystkie dane o sieciach wędrują na serwery Google. Niestety w drugą stronę nie jest to takie proste, ponieważ potrzebne są minimum dwie sieci (adresy BSSID) żeby otrzymać współrzędne z Geolocation API.

Zarówno w Wigle jak i w Google jest limit zapytań (mam odpowiednio 500 i 2500 zapytań dziennie). Chociaż 2500 może wydawać się sporą liczbą, to jednak potrzeba wysyłania zapytania z dwoma sieciami bardzo szybko ten limit zjada.

Niestety w przypadku sieci 5 GHz pojawia się jednak kilka problemów. Po pierwsze to pasmo jest znacznie mniej powszechne w tego typu urządzeniach jak telefony (aczkolwiek większość nowych ma już 5 GHz). Po drugie radio skanuje zarówno 2,4 jak i 5 GHz, co zabiera sporo czasu na jeden przebieg. No i oczywiście zasięg antenek w telefonie jest dość wątpliwy.
Oprócz powyższych problemów dochodzą jeszcze inne:
- całkowity brak sieci z niestandardowych kanałów (np. z krokiem 5 MHz),
- całkowity brak sieci nv2 (nie nadają standardowych beaconów/probe response),
- cześciowy brak sieci UBNT Airmax AC (nie ma jawnego pola SSID w beaconie).

Z tych oto powodów przy okazji jakichś wyjazdów buduję własną bazę sieci 5 GHz. Początkowo okazjonalnie używałem SXT SA5 i laptopa, ale to niezbyt wygodne rozwiązanie w samochodzie. Niedawno ogarnąłem zestaw składający się z OmniTika i Raspberry PI, ale trzeba jeszcze wiele rzeczy dopracować. Na porcie ethernet RPI zrobiłem PoE-out 10V (przetwornica step-up z 5V). Miałem "w szafce" jeszcze starą wersję RPI 3, więc musiałem rozlutować całe gniazdo, żeby dobrać się do pinów od PoE. Do określania pozycji sieci używam modemu LTE Sierra Wireless (dorwałem "za grosze" EM7305 z GPS i GLONASS), ponieważ z losowymi donglami GPS na USB miałem bardzo złe doświadczenia. Całość siedzi w aluminiowej obudowie (RPI, step-up TPS61088, wzmacniacz audio, głośnik z laptopa, RTC, EM7305 z adapterem USB-M.2). Zasięg mojej bazy jednak jest bardzo mały w skali całej Polski, głównie są to okolice Płocka ;)

---

Udało mi się poprzez geolokalizację Google wstępnie potwierdzić, że Compal (domowy router?), o którym pisałem już wcześniej w maju to Gdańsk i wychodzi ponad 200 km. (!) Z tego co się orientuję to UPC daje takie zabawki: https://fccid.io/UIDTG2492 - w testach FCC (dokument RF Exposure Info MPE) wychodzi moc ponad 500 mW i do tego antenki 6,7 dBi. A ja się w zimę dziwiłem, że domowe routerki na 6 km odbieram nawet -65 dBm :D Któregoś czerwca wpadła też jakaś domowa sieć z Włocławka - SatFilm1224-5G, a w tym czasie sieci ISP stamtąd dochodziły nawet do -56 dBm (normalnie brak sygnału). W logach widywałem również przemysłowe AP-eki Cisco. Większość z nich jest prawdopodobnie z hal pod Kutnem i Łodzią.

28 maja rano poprawiłem maksymalny dystans odbioru o kilka kilometrów. Obecnie moim rekordem jest APWEC-S1 z Wolina (odległość ok. 370 km). Ta sama sieć pojawiła sie również następnego dnia rano. Niestety zarówno pierwszego jak i drugiego dnia… spałem :) Jeżeli chodzi o rekord w ilości sieci, które się pojawiły przez jeden wieczór, noc i poranek to jest to 4690 sztuk (2018-06-03/04), z najciekawszych lokalizacji był wtedy Świeradów-Zdrój (prawie 360 km) i sporo sieci z Czech: websoftsmermik, websoftsmermik1, PtP_ChlumMik, Chlum_PtP_NVes, MK_Chlum_Sup, websoftsmermik3, websoftchpis (prawdopodobnie stąd http://www.jeseniky.net/rozhledna-zlaty-chlum) do -72 dBm. Dla porównania bez podwyższonych warunków widać u mnie tylko około 200 sieci.

Dziś znowu było naprawdę grubo, do rana temperatura spadła o ponad 16 stopni względem dnia. Pojawiło się wiele sieci z Wrocławia i Opola, a cały spektakl zakończył się po godz. 8, z rekordową liczbą czeskich sieci. Sporo z nich udało mi się zidentyfikować (są już na mapie). Oto sprawdzone i podejrzane SSID-y: N707-INSTALL-CPS, HBF_K, W AP.XV, fno_ner707_ap3, W AP.XIVx, POHOTOVOST, HOTEL, PARKOVISTE, podles1480_sec1, podles1480_sec3, vodo, DRAGUNOVA, NCO5VV2, JBT, albrnet.cz_BVS-Xm, cosworth, ANK-A, Raskovice.net-142, FCZ SD8, podnesli_sec1, inera.cz_Bez_vyhlidka->Sed_280, bukzovska, RW-FM-JPESINY116-APB, M502, RE-SK_SAR, inera.cz_vyhl_wc->170, minier, brouillon, AP_NetSys_UQ, hu-fojtik01, SKP-KUB, CESILKO, CEPECEK, kpskolni01, Asus Z, VRHD-R-200, RE_OB_N, RE_KU_S90, mixorp, 27_sN_AP_kob2.1, newtech_15730, P2P_StoSko, ospidp58G, RAMASA_OSP_5N_TESCO, RAMASA_OSP-5N_MESTO, StrediskoA2, StrediskoA3, StrediskoA5.

Z tego co udało się zidentyfikować to dzisiejsza najdalsza sieć to fno_ner707_ap3 z lokalizacji Frýdlant nad Ostravicí (~347 km, była już raz w czerwcu), a najsilniejszy sygnał z Czech to inera.cz_vyhl_wc->170 -75 dBm (nieznana lokalizacja, nv2, jednopolaryzacyjna antena, łapałem to już w 2015 na gridzie).

Obrazek

Ogólnie rzecz biorąc - duża amplituda temperatury, słaby wiatr i bezchmurne niebo w nocy to idealny przepis na świetną propagacje GHz. Moje wcześniejsze doświadczenia z lat 2015-2017 to ogólnie porażka. Antena była bardzo nisko i patrzyła prawie wszędzie w pobliskie drzewa. Teraz z masztem 18 m okazuje się, że odległości rzędu 300 km i więcej pojawiają się bardzo często, przy sprzyjającej pogodzie nawet co kilka dni albo… codziennie.

Linki do listy sieci i mapy bez zmian:
https://wifi.fmdx.pl/
https://wifi.fmdx.pl/maps/#dx

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

W ramach testów nowej anteny do działań "w terenie" wybrałem się na Dylewską Górę. Trafiliśmy na inwersję, więc sygnały ładnie wygięły się poza horyzont radiowy. Z najdalszych sieci wpadła Łódź i okolice, a także Bełchatów lub okolice. Oprócz tego silne sygnały z Trójmiasta (w tym domowy router UPC na ok. 141 km i jeszcze niezidentyfikowany Orange_Swiatlowod).
https://fmdx.pl/2018/08/poranek-na-dylewskiej-gorze/

Nieco wcześniej przygotowałem też podsumowanie wiosennych propagacji:
https://fmdx.pl/2018/07/wiosna-2018-now ... i-dx-5ghz/

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 145 46 47 48 49