Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam wszystkich. Od dłuższego czasu szukam informacji na temat odbioru wifi z dużej odległości i doszedłem do wniosku, że powinienem celować w te dwa urządzenia. Tutaj pytanie do Was, co będzie sprawowało się lepiej GrooveGA 52HPacn czy Bullet M2 HP? (do tego oczywiście jakaś antena kierunkowa). Zdaje sobie sprawę, że odpowiedź pewnie brzmi "to zależy", ale chciałbym poznać Wasze doświadczenia z tymi urządzeniami.

Z tego co udało mi się znaleźć, to na korzyść GrooveGA przemawia:
-praca w 2,4/5GHz (z tego co widzę, alternatywą jest Bullet AC)
-lepszy procesor (Atheros AR9342 600MHz vs Atheros MIPS 24KC 400MHz)
-więcej RAM (128 MB vs 32MB)

Do tego Bullet posiada 8 MB pamięci flash, co podobno jest sporym problemem, gdy chce się korzystać z OpenWRT, natomiast GrooveGA ma jej 16 MB.

Bullet wydaje mi się lepszy od Groove w mocy nadawczej, wynoszącej 28 dBm (Groove 26 dBm w paśmie 5 GHz i 24 dBm w paśmie 2,4 GHz). Czytałem również, że Bullet lepiej sobie radzi z wyszukiwaniem sieci w mocno zaszumionym otoczeniu. Czy rzeczywiście ma on lepszy zasięg?

Od niedawna interesuję się tym tematem, to też przepraszam za ewentualne błędy, i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Jakie anteny, jaka odległość, jaka widoczność optyczna.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Chciałem się dowiedzieć które urządzenie ma większy zasięg, biorąc pod uwagę wszystkie zmienne. Czy w ogóle istnieje możliwość połączenia się z routerem, będącym w oddalonym budynku w paśmie 2,4 GHz (uwzględniając wszelkie zakłócenia)? Jeżeli chodzi o antenę, to na początku myślałem o TetraAnt WLAN 14dB lub 18dB.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Ping pewnie przejdzie, na więcej powiedzieć się nie da bo to loteria.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Rozumiem. Jednak wracając do mojego głównego pytania. Które urządzenie jest zwyczajnie lepsze? GrooveA jest sporo tańszy od Bullet'a, oferując przy tym (teoretycznie) znacznie więcej. Na jednym z zagranicznych forum znalazłem informację, że Groove jest bardziej awaryjny i ogólnie "miewa humory".

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

kolego, nie podałeś wystarczających informacji. Nie da się określić na podstawie twojej wypowiedzi co będzie działać (czy wogóle)
Rozumiem że chcesz się połączyć do zwykłego rutera domowego znajdującego się wewnątrz budynków (hotspot?). Generalnmie podstawowe zagadnienia: jaki ruter 'nadaje' internet, za iloma ścianami, i jaka odległość, ale raczej marne szanse na stabilne połączenie. Rutery domowe są projektowane na zasięg do 100m w terenie otwartym.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuję za odpowiedź. Właściwie spodziewałem się, że odbieranie sygnału nadawanego przez zwykły hotspot z oddalonego budynku nie będzie miało większego sensu. Jednak to pytanie było zadane mimochodem, i nie chcę aby stało się głównym tematem dalszych rozważań. Tym samym proszę Was o opisanie swoich doświadczeń związanych z używaniem czy to GrooveGA czy Bullet'a, lub też określenie, które urządzenie wypada lepiej w testach "na sucho".

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

może cię zdziwimy, ale nieprzeprowadzamy takich testów na sucho. Nie mamy czasu na takie hobby, a robienie czegoś takiego u klienta, to uryna.
Nadal nie podałeś jaka odległość -bardzo tajemniczo.. No to jedynie można ci odpisać -będzie działać lub nie.
A tak abstrahując.. nie patrz na samą moc, a raczej na zysk anteny, ponieważ jak na ciulatej antenie dasz na elektronice moc na maxa, to byćmoże dolecisz do tamtego rutera, i on cię usłyszy, natomiast ty jego już niebardzo..
Myślę że urządzeniem które miałoby większą szansę się sprawdzić w takich warunkach jest np. airgrid m2 hp, natomiast doświadczenia w takiej materii nie mam.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Jeżeli chodzi o antenę, to na początek była by to raczej TetraAnt 14dB. Zostawmy już temat tego routera. Domyślam się, że każdy się do niego odnosi bo ciężko opisać czy coś będzie działać dobrze, bez uwzględnienia docelowego zastosowania. Może w takim razie zapytam tak. Ja, jako osoba posiadająca na razie dość małą wiedzę i zero doświadczenia, widzę dwa urządzenia. Jedno, zgodnie z jego specyfikacją, wydaje się być znacznie lepsze (GrooveGA) od drugiego (Bullet M2 HP, czy też nawet Bullet AC), przy czym te pierwsze jest sporo tańsze. A więc pytam, z czego wynika ta różnica w cenach? Czy Ubiquiti ma po prostu lepszą renomę, czy może urządzenie Mikrotik'a faktycznie jest w pewnych okolicznościach bardziej zawodne, lub też jest wykonane z tańszych komponentów. Wydaje mi się, że wszystko jasno opisałem w pierwszym poście, a jeśli ktoś miał nadal wątpliwości o co mi chodzi, to teraz powinien już wiedzieć. Jeżeli ktoś nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale miał styczność z tymi urządzeniami to proszę o odpowiedź typu: Tak miałem i wszystko działało jak należy (bądź też nie). Po prostu najbardziej zależy mi na opiniach użytkowników tych dwóch urządzeń, a z tego co udało mi się znaleźć na forum, to tych tutaj nie brakuje.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Jeżeli chodzi o takie zabawy/naukę to polecę groove'a, dostaniesz prawdopodobnie w lepszej cenie, mikrotikowy routeros daje więcej możliwości od airosa. Koniecznie do tego tetraant 23dbi, to kosztuje grosze a to naprawdę porządne sprzęty i nie do zdarcia.

Jak chcesz się gdzieś w hotspota wpiąć to antena będzie ważniejsza od mocy, tj. kolega wyżej wspominał.
Moje doświadczenia z bulletami i groove'ami do najprzyjemniejszych nie należą, ale miałem z nimi do czynienia w kupionej sieci, gdzie przepracowały już kilka dobrych lat, z jednymi i drugimi działy się cuda. Nowe mosty do 3 lat działały nam bez zarzutu.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Z całym szacunkiem do poprzednich użytkowników, ale widzę że pojawiła się wreszcie pierwsza konkretna odpowiedź. :)
Co do samego oprogramowania, to tak jak wcześniej wspominałem chcę zainstalować OpenWrt (nie wiem czy jest to rozsądne posunięcie), więc nie przykładam do tego domyślnego zbyt dużej uwagi. Pozwolę sobie jeszcze raz napisać. Jeżeli ktoś miał styczność z jednym bądź drugim urządzeniem, to bardzo proszę o udzielenie się w tym temacie, na przykład wymieniając kilka wad i zalet lub też pisząc jedno, dwa zdania na jego temat.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Nie instaluj na tym openwrt. Ten sprzęt ma większe możliwości na RouterOS.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

grove+grid 28 dBi i będzie zaiwaniało

Nowy temat  Odpowiedz w temacie