Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wstępną wersję wytycznych Strategii 5G dla Polski. Lektura długa i nużąca, dlatego też postaramy się przekazać wam tylko najważniejsze informacje w niej zawarte. Najistotniejszy wydaje się być harmonogram wdrożeniowy. Ministerstwo zakłada, że dzięki sprzyjającym warunkom do inwestycji, pierwsi Polacy będą mogli już korzystać z dobrodziejstw sieci 5G już w 2020 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji obrało sobie za cel, tu wiernie cytuję dokument: przyspieszenie i usprawnienie procesu inwestycyjnego, obniżenie kosztów utrzymania wybudowanej infrastruktury, terminowe udostępnienie widma radiowego a także aktywne uczestnictwo na arenie międzynarodowej w zakresie wdrożenia sieci 5G oraz przegląd obowiązujących rozwiązań regulacyjnych w zakresie telekomunikacji w celu zapewnienia, że są one przystosowane do nadchodzących potrzeb związanych z rozwojem technologii mobilnych.

Strategia 5G dla Polski: pierwsze miasto w sieci 5G już w 2020 r. Większość miast w 2025 r.

Strategia 5G dla Polski zakłada, że w 2020 r. sieć 5G ma być dostępna co najmniej w jednym dużym ośrodku miejskim. Co ciekawe, rekomendowanym miastem pokazowym ma nie być stolica, a Łódź. Główne szlaki komunikacyjne i pozostałe duże miasta mają być objęte zasięgiem sieci 5G już w 2025 r.

Już w tym roku Ministerstwo chce pod względem legislacyjnym przygotować grunt pod przyszłe inwestycje. Prezentowanych planów w dokumencie jest wiele. Tym kontrowersyjnym może być zakaz powielania infrastruktury telekomunikacyjnej przez instytucje publiczne z uwagi na potencjalny konflikt z unijnym rozporządzeniem WiFi4EU, motywującym te instytucje do zapewniania nieodpłatnego bezprzewodowego lokalnego dostępu do Internetu w miejscach publicznych.

Problemów z jakimi będzie musiało się zmierzyć Ministerstwo Cyfryzacji jest wiele. Należą do nich polskie normy promieniowania elektromagnetycznego, które ograniczają możliwości rozbudowy sieciowej infrastruktury, oraz prawo budowlane, z powodu którego dostęp do publicznej infrastruktury – w tym komunalnej – jest dla operatorów utrudniony lub kosztowny.

Częstotliwości, jakie mają być wykorzystane, to zakresy 700 MHz. 3,4-3,8 GHz i 26 GHz.

5G to rewolucja. Ale nie taka jak myślisz.

...

https://www.spidersweb.pl/2018/01/strat ... tml?full=1

https://www.gov.pl/cyfryzacja/strategia-5g-dla-polski

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Trochę momentami mnie dziwi ten wyścig do 5G i całej rozbudowy infrastruktury bezprzewodowej. Wydaje mi się że większy sens miały by inwestycje w telekomy które zapewnią infrastrukturę pod przyłącza stacjonarne. W mojej opinii problemem nie jest LTE samo w sobie, bo te teoretyczne 300Mb/s pomimo iż realnie wychodzi znacznie mniej spokojnie wystarczy pod warunkiem iż każdy będzie miał możliwość podłączenia w miarę sensownego połączenia stacjonarnego. Postawienie nadajnika 5G czy kolejnych technologii w regionie gdzie można mieć internet na poziomie kilku czy kilkunastu Mb/s (To już luksus) w momencie spowoduje iż wszyscy się na niego przerzucą tak jak obecnie sprawa wygląda na LTE i zysk z całego przedsięwzięcia będzie znikomy.

Jak miasto czy gmina zapewni mieszkańcom dostęp do infrastruktury stacjonarnej z łączami powiedzmy 50Mb/s nikt nie będzie zawracał sobie głowy z antenami, FUPami, limitami tylko będzie używał łącza stacjonarnego. Jeżeli razem z tym przestaniemy promować łącza mobilne jako internet stacjonarny zmniejszy się ilość ludzi na nadajnikach i komfortowo będzie można przeglądać internet w podróży czy generalnie poza domem.

Niestety żadna z firm zbytnio nie ma ochoty na jakiekolwiek zmiany argumentując że średnio z światłowodu korzysta jedno mieszkanie na sto dostępnych w zasięgu. Tylko że nikt tutaj nie wspomina iż podłącza się blokowiska w których są dostępni inni operatorzy, a ludzi którzy będą mieli realną potrzebę przeskoczenia z łącza 100Mb/s czy 200Mb/s na łącze 600Mb/s z zobowiązaniem na 2 lata - faktycznie może być mało (Być może ten 1%).

Jakby do mnie przyszedł człowiek z Orange czy Netii z propozycją światłowodu nawet przy sporej opłacie instalacyjnej biorę od razu - bez względu na koszty i miesięczny abonament czy nawet oba jednocześnie. Problem jest w tym że nikt tego nie zrobi, choćbym przeznaczył na to nawet sporą sumę. Do dyspozycji mam netię 16Mb/s i lokalne FTTH zerowej jakości.

Bardzo podobał mi się pomysł Google'a, gdzie za instalację płaciło się podajże około 350$ aczkolwiek w ramach tej kwoty dostawało się internet 5Mb/s bez opłat dożywotnio (podajże 5 lat). Taka opcja umożliwiała przetestowanie jakości łącza i jednocześnie dotrwania do końca umowy u bieżącego ISP.

Jeżeli ja dzisiaj przy łączu 50Mb/s i normalnym używaniu sieci miesięcznie dobijam 800 - 1000GB danych, co będzie za dwa lata? Jeżeli będę miał możliwość wykupienia szybszego internetu na pewno to zrobię z tym że nie może to być kolejny "internet z wiaderka".

Migracja z LTE na 5G tak na prawdę nic nie polepszy jedynie wyrówna poziom do tego znanego z lat kiedy wprowadzano LTE. Wtedy łącza 20 - 30Mb/s były czymś niesamowitym, w 2020 niesamowite będzie 100 - 200Mb/s po sieci mobilnej (realnie).

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

seb235 pisze:
Migracja z LTE na 5G tak na prawdę nic nie polepszy jedynie wyrówna poziom do tego znanego z lat kiedy wprowadzano LTE. Wtedy łącza 20 - 30Mb/s były czymś niesamowitym, w 2020 niesamowite będzie 100 - 200Mb/s po sieci mobilnej (realnie).

Sieć 4G w Polsce ma się bardzo dobrze- oto jak działa wspólne pasmo LTE1800 Orange/T-Mobile
Obrazek
,
Kod:
  CSQ:29 RSSI:-55 dBm MCC MNC:260 03 LAC:FFFE (65534) CID:4749F01 (74751745) TAC:E6F2 (59122) RSCP:- dBm Ec/IO:- dB RSRP:-83 dBm SINR:- dB RSRQ:-11 dB   Urządzenie:Huawei Technologies Co., Ltd. E398 
, prędkości 100-200Mbps są jak najbardziej już dziś osiągalne w 4G-LTE-A, niestety ilości danych mogą być szybko ograniczane, sieć 5G pozwoli na zwolnienie tych ograniczeń. :ok:

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik
Awatar użytkownika

W centrum Łodzi na Orange/NJU uzyskuje 60-70Mbps down i 30-40Mbps upload. A było by więcej ale nie mam agregacji pasma. U kolegi na Galaxy S8 leci nawet 160-180Mbps.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

jarek7714 pisze:
Sieć 4G w Polsce ma się bardzo dobrze- oto jak działa wspólne pasmo LTE1800 Orange/T-Mobile

Ja nie piszę że problemem jest LTE, tylko brak infrastruktury powoduje iż ludzie "zażynają" nadajniki torrentami lub innymi usługami wymagającymi dużych przepływności. Ostatecznie efekt jest taki że piosenka z Spotify nie chce płynnie lecieć pomimo dobrego zasięgu.

Ja robiąc test na telefonie będąc w zasięgu LTE od Play jeden BTS jakieś 70m od budynku, kolejny kilometr od budynku uzyskuje całe 4 - 5 Mb/s pobierania i 2 Mb/s wysyłania. Jakieś 2 lata temu wyniki były na poziomie 25 - 30Mb/s. Stąd moje wnioski iż rozwój powinien iść równomiernie bo inaczej efektu nie widać.

Tak samo wspominane darmowe hotspoty - super pomysł, ale to musi być mądrze wykonane i przemyślane. Jeżeli teraz postawisz darmowego hotspota w centrum miasta, który będzie miał porządny uplink i generalnie wszystko działa bez zarzutu. Po kilku miesiącach ludzie będą korzystać z darmochy rozwiązując swoje umowy na usługę dostępu do sieci. Pół roku później generalnie hotspot będzie martwy. Tutaj albo jakiś mechanizm zabezpieczający aby ktoś z hotspota nie korzystał 24/7 albo realne przywiązanie osoby do danego loginu i hasła. Tutaj bardzo dobry pomysł miała netia, opłacasz usługę i dzielisz łącze z innymi to możesz korzystać z łącza innych abonentów. Super pomysł szkoda tylko że realizacja opierała się tylko na urządzeniach abonentów które mieli w domu i sygnał poza budynkiem był już szczątkowy. Wprowadzenie takiego rozwiązania do hotspota który by był w centrum miasta rozwiązało by część problemów. Skoro mogę zarejestrować HBO GO wybierając swojego dostawcę telewizji i wprowadzając dane z umowy - hotspot może działać podobnie.

Na początku nie podobały mi się projekty iż to urząd miasta dostarczał ludziom internet, sporo miast podpisało umowy na budowę FTTH np z Orange. No bo przecież będzie brak konkurencji, monopol itd ... Ale ja pierwsze swoje stałe łącze o zawrotnej prędkości 128Kbit/s miałem w 3 gimnazjum, do dnia dzisiejszego w tej kwestii się nic nie zmieniło - poza kartami ADSL, ADSL2+ i VDSL2 (szczątkowy zasięg). Wydaje mi się iż ludzie siedzą na tyłkach i boją się odezwać, urzędy miasta dość często roztrwaniają kasę na dziwne rzeczy które może i też są potrzebne aczkolwiek na pewno w mniejszym stopniu. Pora aby się dogadali z jakąś firmą i zapewnili mieszkańcom dostęp do mediów. Mając odpowiednie łącze w domu odciąży się sieć mobilną i różnica będzie praktycznie od razu. Bo nikt mi nie powie że wszyscy ludzie w centrum miasta oglądają netflixa na telefonie w 4K robiąc zakupy i dlatego BTSy momentami nie wyrabiają.

Dlatego pisze że nawet nadajnik 5G postawiony w lokalizacji bez sensownego dostępu stacjonarnego zostanie dość szybko wysycony przez okolicznych mieszkańców ratujących się dostępem mobilnym.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

W mojej wsi wygląda to tak od 23.00 do 9.30 te całe LTE działa dość dobrze ale po za tymi godzinami nie zależnie od operatora jest kicha wszystko nadajniki są tak zawalone więc nawet jak te 5g wprowadzą to będzie tak samo światło to tylko tam gdzie INEA dostała dotację a poza dotacja 2 firmy co sprzedają radiowke ale max 15Mbps nie ma opcji na lepszego neta (chyba że zapłacisz abo 300zł na miesiąc to ci z łaską 25Mbps sprzedadzą) i to jest miasto 64 tys

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

banias pisze:
W mojej wsi wygląda to tak od 23.00 do 9.30 te całe LTE działa dość dobrze ale po za tymi godzinami nie zależnie od operatora jest kicha wszystko nadajniki są tak zawalone więc nawet jak te 5g wprowadzą to będzie tak samo światło to tylko tam gdzie INEA dostała dotację a poza dotacja 2 firmy co sprzedają radiowke ale max 15Mbps nie ma opcji na lepszego neta (chyba że zapłacisz abo 300zł na miesiąc to ci z łaską 25Mbps sprzedadzą) i to jest miasto 64 tys

My w Koninie walczymy z Ineą i dajemy aktualnie 40/6 za 59zł brutto w każdej wiosce w naszym zasięgu, pomimo że część wiosek zrobili światło za unijne $ to i tak klienci niespecjalnie odchodzą od nas.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

nic bardziej mylnego LTE nie może być tanie
u nas ludzie są w zasięgu sieci światłowodowej za 44 zł mogą mieć 30 MBit za 50 zł 100 Mbit ale biorą LTE bo handlowcy im wciskają że 150 Mbit leci i za 30 zł będą mieć.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

gumis pisze:
nic bardziej mylnego LTE nie może być tanie
u nas ludzie są w zasięgu sieci światłowodowej za 44 zł mogą mieć 30 MBit za 50 zł 100 Mbit ale biorą LTE bo handlowcy im wciskają że 150 Mbit leci i za 30 zł będą mieć.

I nie jest, problem w tym że sieć światłowodowa nie jest usługą powszechną a LTE tak, a w dodatku obrona przez wielu partaczy na rynku ISP doprowadziła do obecnego stanu.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie