Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Witam

Co myślicie o panelach fotowoltaicznych ? produkcji prądu na własny użytek i nadmariu odsprzedawaniu do energetyki ?

przykładowa aukcja http://allegro.pl/10-4-kw-panele-fotowo ... 31146.html

aktualnie jest dotacja w moim województwie i ciekawi mnie strona praktyczna ? czy można na tym coś "zarobić" ?? czy lepiej założyc mniejszą np: 3KW

http://allegro.pl/panele-fotowoltaiczne ... 59271.html

i zużywać prąd na własny użytek

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Mam 3 kW, nadmiar idzie do sieci. Czy da się zarobić? Ciężko powiedzieć. Za rok będę wiedział więcej. Jak będę miał roczne rozliczenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Mam 3,6Kw na trackerach i 3,6Kw na dachu.

Według mnie się opłaca, jeśli wszystko na fakturę.
Akurat tą dachową z samych używek poskładałem, to wyszło bardzo tanio i po 3 latach wychodził zwrot

Teraz była dotacja przez gminę ogłaszana, to też zgłosiłem się na kolejne 3Kw, kosztowo wychodzi praktycznie to samo co sam robiłem. (jak dotacja, to zaraz ceny z kosmosu)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

@Karas

piszesz o fakturze na firmę, jak to się do elektrowni na osobę fizyczną ?? wiem że wszystko się da.... ale przy dotacjach chyba będzie problem ??

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Oczywiście dotacji na firmę nie da się, bynajmniej tych obecnych 40%

a co do tego co mam, to elektrownia nie chce faktur za zakup, więc nic ich nie obchodzi, że zakup był na firmę. A dla us jest to zasilanie serwerowni w off-grid.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Masz przykładowe ilość KWh wyprodukowany przez np: okres roku czasu z takiej 3kW ??? wiem że to zależy o wielu czynników ale jestem ciekaw

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Niestety nie, dane dopiero zbieram od niedawna. Przyjmuje się, że skierowana na południe wytworzy ok 3MWh rocznie.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Produkcja i zużycie jest bilansowane w ujęciu rocznym według poniższego przelicznika:

energia zużyta na własne potrzeby [kWh] jest bilansowana z 0,8 x energia oddana do sieci[kWh].

Zasada obowiązuje przez 15 lat od uruchomienia instalacji (założenia programu PROSUMENT - w myśl ustawy OZE, chyba z lipca 2016r.).

Dość ciekawie temat został rozpisany w Muratorze 01/2017, gdzie pan redaktor bardzo skrupulatnie przeprowadził obliczenia.

:polacmu:

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Mamy już od kilku lat taką instalcje. Co jakiś czas się rozrasta. W słonecznym okresie jest całkiem OK, około 1kW energii w dzien dostepne non stop. Od pazdziernika do marca produkcja baardzo spada, tak ze czasami jest kilkanascie W. W sumie mamy okolo 4kW paneli. Calosc dziala z falownikiem online, tak ze brakujaca energie dobiera z sieci. W wakacje mocno obniza to rachunki za prad (klima). Produkcja dosc skomplikowana, bo Umowe na odbior trzeba miec i kierunkowy licznik (zeby nie popiescic technikow z elektrowni jak maja awarie na linii). Liczac $ jakie mozna zyskac - poki co darowalismy sobie temat odsprzedazy energii.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

To teraz może w drugą stronę...

Jeśli DZIENNIE zużywam około 15 kWh czy to coś kiedykolwiek mi się może zwrócić?

Mam 100m2 dachu centralnie na południe. Część jest zasłonięta przez kukułkę.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

glitzy pisze:

Jeśli DZIENNIE zużywam około 15 kWh czy to coś kiedykolwiek mi się może zwrócić?

Tak

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

glitzy pisze:

Przytoczę to co napisano właśnie we wspomnianym Muratorze:

Podobno w Polsce mamy sumarycznie 1000 godzin słońca w roku. (http://planetaoze.blog.pl/2014/08/15/en ... -w-polsce/)

Jeżeli mamy instalację 2,4kWp, to wychodzi nam,iż w trakcie roku wyprodukuje ona 2500 kWh.

Przyjmijmy cenę energii z opłatami dystrybucyjnymi 0,65zł - daje nam to 1625zł oszczędności na rachunku.

Teraz już wszystko zależny od ceny instalacji. Jeśli przyjmiemy cenę instalacji 15tys brutto, to jej koszt wyzeruje się po 9,23 roku.

Kredyty na instalacje nam to pogorszą (odsetki podwyższają cenę instalacji), a wszelkie dotacje jak najbardziej pomagają i skracają okres zwrotu.

:)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Warto dodać jeszcze, że przy instalacji łatwiej przejść na 2 taryfę. Obecnie tak zrobiłem. W dzień mam drogą taryfę, ale w lato nadrabiam sobie na zapas. Więc za 1 taryfę nic nie płacę, i do opłacenia zostaje mi 2 tania taryfa, po ok 20gr kw/h.
Jakbym miał instalację 10kW, to bym płacił tylko koszty stałe na rachunkach za prąd.

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Karas pisze:
Warto dodać jeszcze, że przy instalacji łatwiej przejść na 2 taryfę. Obecnie tak zrobiłem. W dzień mam drogą taryfę, ale w lato nadrabiam sobie na zapas. Więc za 1 taryfę nic nie płacę, i do opłacenia zostaje mi 2 tania taryfa, po ok 20gr kw/h.
Jakbym miał instalację 10kW, to bym płacił tylko koszty stałe na rachunkach za prąd.

dobry motyw.... :polacmu:

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

aBaZ pisze:
glitzy pisze:

Przytoczę to co napisano właśnie we wspomnianym Muratorze:

Podobno w Polsce mamy sumarycznie 1000 godzin słońca w roku. (http://planetaoze.blog.pl/2014/08/15/en ... -w-polsce/)

Jeżeli mamy instalację 2,4kWp, to wychodzi nam,iż w trakcie roku wyprodukuje ona 2500 kWh.

Przyjmijmy cenę energii z opłatami dystrybucyjnymi 0,65zł - daje nam to 1625zł oszczędności na rachunku.

Teraz już wszystko zależny od ceny instalacji. Jeśli przyjmiemy cenę instalacji 15tys brutto, to jej koszt wyzeruje się po 9,23 roku.

Kredyty na instalacje nam to pogorszą (odsetki podwyższają cenę instalacji), a wszelkie dotacje jak najbardziej pomagają i skracają okres zwrotu.

:)

I to przy założeniu że mamy zużycie na poziomie produkcji bo w sytuacji braku odsprzedaży a nie wykorzystaniu całej energii oszczędność będzie mniejsza co wydłuży czas zwrotu z inwestycji. Dodatkowo przy tego typu kalkulacjach wszyscy skrzętnie pomijają zużycie instalacji lub możliwość wystąpienia uszkodzenia co przy 10 letnim okresie zwrotu jest więcej niż prawdopodobne a naprawy często niestety na tyle drogie że przesuwają czas zwrotu o kolejne kilka lat. Przykładowo znajmy i jego solary w piątym roku użytkowania usterka koszt naprawy 7600 zł :) A taki był zadowolony z tych solarów a przez te 5 lat "zaoszczędził" może 5000 zł choć pewnie jak by dobrze policzyć to znacznie mniej gdyż do CO solary słabo się nadają bo okres efektywnego dostarczania ciepłej wody do CO w naszym klimacie krótki, a z drugiej strony przy podgrzewaniu wody do celów gospodarczych to efektywny okres w którym solary zapewniają pełne zapotrzebowanie jest okresem w którym zapotrzebowanie jest tak naprawdę najmniejsze bo raz w ciepłe dni raczej nie lejemy sobie wrzątkiem na głowę a dwa wydatek energetyczny na podgrzanie wody w okresie letnim jest znacznie mniejsze bo wyjściowa temperatura wody dostarczanej z wodociągów jest wyższa. W związku z tym wszelkie kalkulacje efektywności tego typu eko rozwiązań można śmiało pomnożyć razy 2 co często da okres nawet 20 lat a nawet najprostsza lokata pozwoli w tym okresie prawie podwoić wkład, więc lepiej zamiast inwestować 20 k w jakieś eko rozwiązania oszczędnościowe gdzie po 20 latach wyjdziemy na zero, po prostu włożyć to na lokatę i po 20 latach odzyskać 20k i jeszcze mieć ze 13 k w odsetkach :) Nop chyba że być EKo jest dla danej osoby ważne wtedy to już korzyści niewymierne i nie da się togo przeliczyć na pieniądze, no i czasy niespokojne kto wie własne źródło energii może być w pewnych sytuacjach skarbem najwyższym

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

@kamikaze - dobrze rzeczesz... :)

Kalkulacja została przeprowadzona przy założeniu, że instalacja cały czas posiada deklarowane parametry.

Sami producenci paneli mówią, iż teoretycznie, każdego roku 250W panel traci 1W. Zaznaczam teoretycznie.

Są osoby, które twierdzą, że strata sięga nawet ponad 2W rocznie.

A dodatkowo panele narażone są na gradobicie, a inwerter na wyładowania budziowe ... ;)

Każdy producent inaczej podchodzi do takich uszkodzeń, a większość osób(w Polsce...) doradza - jeśli już wchodzimy w to... lepiej nie kupować instalacji o większej mocy niż taka, która swą produkcją pokryje nasze roczne zużycie.

Ostatnio zmieniony pn, 30 sty 2017 19:34:00 przez aBaZ, łącznie zmieniany 3 razy.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Wyżej piszesz o instalacji wodnej, nie wiem co tam za tyle mogło nawalić, ale jak to robiła jakaś firma, to wszystko możliwe, że na tyle sobie fakturę wystawili. Tam najdroższe są rury i instalacja. Reszta to kolektory, które po jakimś czasie mogą się rozszczelnić, albo pompka obiegowa za 300zł.

Tutaj piszemy o panelach fotowoltaicznych na prąd. Akurat w naszej branży każdy bez problemu może zrobić sam instalację oszczędzając jeden z wyższych kosztów - robociznę.

Panele same z siebie nie padną, mogą najwyżej w nich polecieć diody, ale to grosze.

Inwerter już może nawalić po jakimś czasie, ale liczę, że do tej pory każdy elektronik sobie z tym poradzi. Kondensatory, mosfety, elektronika jak elektronika.

Zabezpieczanie przed burzą, takie samie jak elektroniki do wifi :)

3,6kW, które postawiłem 2 lata temu, to w kosztach było 15 paneli po 240W po jakieś 450zł + inwerter eaton 5000W za 1400zł.
Instalacja zrobiona samemu.

Jak ktoś chce dać na gotowo zrobić to firmie, to chyba jednak lepsza będzie lokata na 2%.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Karas pisze:
Wyżej piszesz o instalacji wodnej, nie wiem co tam za tyle mogło nawalić, ale jak to robiła jakaś firma, to wszystko możliwe, że na tyle sobie fakturę wystawili. Tam najdroższe są rury i instalacja. Reszta to kolektory, które po jakimś czasie mogą się rozszczelnić, albo pompka obiegowa za 300zł.

Tutaj piszemy o panelach fotowoltaicznych na prąd. Akurat w naszej branży każdy bez problemu może zrobić sam instalację oszczędzając jeden z wyższych kosztów - robociznę.

Panele same z siebie nie padną, mogą najwyżej w nich polecieć diody, ale to grosze.

Inwerter już może nawalić po jakimś czasie, ale liczę, że do tej pory każdy elektronik sobie z tym poradzi. Kondensatory, mosfety, elektronika jak elektronika.

Zabezpieczanie przed burzą, takie samie jak elektroniki do wifi :)

3,6kW, które postawiłem 2 lata temu, to w kosztach było 15 paneli po 240W po jakieś 450zł + inwerter eaton 5000W za 1400zł.
Instalacja zrobiona samemu.

Jak ktoś chce dać na gotowo zrobić to firmie, to chyba jednak lepsza będzie lokata na 2%.

Pisałem o instalacji do podgrzewania wody bo takie są u nas obecnie najpopularniejsze, co tam się zepsuło nie wiem coś się rozszczelniło ale szczegółów nie znam naprawa była droga i tyle. Mój post miał za zadanie trochę uwrażliwić ludzi na to że te kalkulacje można sobie o kant dup... rozbić bo ich uproszczenie jest jawnym oszukiwaniem zainteresowanych
. Co do instalacji fotowoltaicznych, ich największa efektywność także przypada w Polsce na okres najmniejszego zapotrzebowania a bez systemu gromadzenia energii jest ona najnormalniej marnowana więc efektywnie można zaoszczędzić rocznie jakieś 700 zł maks co przy Twojej wersji budowy własnymi siłami instalacji budżetowej da zwrot po 9 latach i to przy założeniu że sprzęt się nie uszkodzi nie zestarzeje a jego efektywność w każdym roku będzie podchodziła pod ten maks, czyli realnie moim zdaniem będzie to bliżej 15 lat i dopiero po tym okresie zaczniemy oszczędzać gdzie na lokacie już zarobilibyśmy jakieś 2,5k.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz

Oj - spokojnie mozesz grzac pradem wode, nie ma tu wylacznosci dla kolektorow. Plus jest taki, ze prad latwiej przeslac w inne miejsce niz ukladac instalacje do kolektorow.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Nie chce bić Piany że tego typu instalacji są z grunty nieekonomiczne,bo w pewnych sytuacjach (np: serwerownia w piwnicy) pewnie by są w stanie były zbilansować lub nawet na siebie zarobić, ale statystycznie to są pieniądze w błoto ;)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Teraz masz system bilansowania, nic nie przepada
Instalacja kosztowała mnie ok 7tyś netto. Teraz z dotacją można za nie wiele więcej dostać podobne.

3600W, niech wyprodukuje 3500kWh rocznie. 60% zużywamy, tj 2100.
2100 x 60gr = 1260zł.

80% z 1400 odbieramy sobie
1400 x 80% x 60gr = 672zł

oszczędność roczna 1932zł

Gdzie te 15 lat zwrotu? Każdy sobie liczy sobie sam, dla mnie się opłaca i w tym roku jeszcze 3kW dołożę i fajrant. Powyżej 10kW jest odbiór już 70% wprowadzonej energii. Zaznaczam, że bilansuję 1 drogą taryfę, drugiej po 20gr nie opłaca się.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Ja mam prawie 10KW (9,75) na dwóch falownikach trójfazowa online, od czerwca 2016
uzysk od tego czasu sumaryczny 3550 KWh
latem 50KWh/doba czasem jak słoneczko
zimą do 0,00 do 15KWh /doba
dofinansowanie z BOŚ prosument
przejście przez mękę - instalacja oddana zgodnie z umową w czerwcu
załatwienia odbioru papierów i wypłaty dla wykonawcy trwało do listopada sami nie wiedzieli jakich papierów chcą

PGE umowa to pikuś - sprawdzenie warunków - zgoda - podpisanie umowy- wymiana licznika na dwukierunkowy ( ok 1,5mc)
Rozliczenie na zasadzie KWh tj
wyprodukowane mnożnik 0,8 albo 0,9 jak dobrze pamiętam
pobrane mnożnik 1,0
Pamiętajcie że rozliczne są tylko KWh energii bez przesyłu więc za pobrane płacisz np sumarycznie 0,65pln a sprzedawane 0,4pln

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Cytuj:
Pamiętajcie że rozliczne są tylko KWh energii bez przesyłu więc za pobrane płacisz np sumarycznie 0,65pln a sprzedawane 0,4pln

Jeśli zakładamy to na prywatnym liczniku to nic nie sprzedajemy. Za wprowadzony 1kW do sieci odbieramy bez żadnych opłat, w tym dystrybucji 0,8kW

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Karas pisze:
Teraz masz system bilansowania, nic nie przepada
Instalacja kosztowała mnie ok 7tyś netto. Teraz z dotacją można za nie wiele więcej dostać podobne.

3600W, niech wyprodukuje 3500kWh rocznie. 60% zużywamy, tj 2100.
2100 x 60gr = 1260zł.

80% z 1400 odbieramy sobie
1400 x 80% x 60gr = 672zł

oszczędność roczna 1932zł

Gdzie te 15 lat zwrotu? Każdy sobie liczy sobie sam, dla mnie się opłaca i w tym roku jeszcze 3kW dołożę i fajrant. Powyżej 10kW jest odbiór już 70% wprowadzonej energii. Zaznaczam, że bilansuję 1 drogą taryfę, drugiej po 20gr nie opłaca się.

Mam domek 160 m2 roczne zużycie energii około 1400 zł (taryfa płaska) z czego większość przypada na miesiące jesieno-zimowe i montując ogniwa chcesz mi powiedzieć że 10 miesięcy w roku nie wydam ani złotówki na energie elektryczną? Mnie nie interesuje ile tam tej energii moja instalacja wyprodukuje tylko ile z tej energii faktycznie zużyje a za ile będę musiał zapłacić do Energetyki moja oszczędność to Roczna opłata do Taurona zanim założyłem ogniwa minus roczna opłata po założeniu Ogniw. I nie będzie to więcej jak 700 zł tj połowa obecnych opłat bo przez connajmniej pół roku te ogniwa nie zaspokoją moich potrzeb a tak się nieszczęśliwie składa że właśnie te pół roku kiedy te ogniwa są mało efektywne to ja tej energii potrzebuje najwięcej

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

1400zł / 60gr = 2300kWh?
Masz tak małe zużycie prądu?
Jeśli tak to instalacja 2,5kW pokryje praktycznie 100% twojego zużycia. Zrozum, że Ciebie nie obchodzi, że tego prądu nie zużyjesz. Możesz nawet 1kWh nie zużyć. Wyprodukuj 120% swojego zużycia i za energię czynną i dystrybucje nie zapłacisz nic.

U mnie trochę gorzej wyglądało, bo rachunki miesięczne za prąd osiągały nawet 440zł

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę 1 2 3 4 5 Następna