Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1103 104 105 106 107
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

bmpte pisze:
Przykro mi, ale jeśli drzewa są wyższe i są lepszymi przewodnikami to bzdury gadasz.
Inaczej nie działałyby instalacje odgromowe które wystają poza obrys budynku (i nad budynek) jako "łapaczki" piorunów - a działają. Właśnie z tego powodu że są lepszymi przewodnikami.

No to przykro mi ale musisz wrócić do podstawówki. Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz. Piorunochron, w dużym uproszczeniu, ma chronić przed skutkami a nie ściągać. To, że wysokie drzewo czy maszt może zwiększyć prawdopodobieństwo strzału, nie oznacza, że tak będzie.

Nie martw się, ja się też wiele uczę. A jak czytam o tych przepięciówkach czy jak to się tam fachowo nazywa to mi włosy dęba stają. Czym więcej tego czytam to dochodzę do wniosku, że przy źle zrobionych odgromach, GSW, SPD i innych gównach (sorki za wyrażenie), zrobię sobie w razie W niewiele inną krzywdę jakby tego nie było.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

djrobson pisze:
Większych bzdur dawno nie słyszałem, żeby piorun coś "wybierał". Uważaj bo Twoją antenę LTE wybierze pierwszą :)

To jeszcze mało słyszałeś, moje anteny są bezpieczne, bo gdy je wieszam ponad obrys budynku zawsze podłączam do uziemienia, nawet gdy budynek nie ma instalacji odgromowej..., a te sarkazmy kolegi na nic się zdają, zamieszczane nawet tylko w tym wątku foty i przykłady tylko potwierdzają moje opinie (może niektórzy robią nieświadomie takie instalacje TV/SAT/WLAN, ale teraz jak kto tutaj już zajrzy taką nieświadomością nie może się tłumaczyć).
emigrant pisze:
Pioruny nie uderzają tam, gdzie my chcemy.

Po to właśnie wykonujemy instalacje odgromowe, a że to zjawisko jest w znacznym stopniu nieprzewidywalne tj. życie...
emigrant pisze:
Dość blisko rosły i rosną nadal duże drzewa liściaste, topole i dęby. Dwa razy większe od słupa/stojaka transformatora.

Przecież to tylko wszystko potwierdza ww, ładunek zostaje przyłożony z reguły do miejsca najefektywniejszego jego neutralizacji (uziemione żelastwo stacji trafo). A na takie koszta lite mogą sobie pozwolić obiekty przemysłowe z zamkniętą infrastrukturą zasilania 15kV/400V (bo nawet w firmie obracającej mln analizujemy przyczyny powtarzających się awarii). Przykład nadajników sieci komórkowej poza miastami jest ewidentny (w większości przypadków podłączone osobne stacje trafo), bo BTS zużywa 200kW/h?! Nie, stacja ma pracować 24h/24h i nawet burza nie powinna jej wyłączać. A do tego trzeba się odizolować od trefnych instalacji NN ZE.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

djrobson pisze:
No to przykro mi ale musisz wrócić do podstawówki.

Raczej nie muszę. Po to robi się instalacje zbierające (piony, poziomy) aby były skuteczne a nie loterią - jest wręcz odwrotnie niż mówisz - piorun czasem walnie w coś innego niż w zwody (np. w budynek), stąd niektórzy nawet kwestionują ich skuteczność w ogóle. Natomiast sama fizyka prądu (poczynając od baterii) pokazuje że prąd jest kierunkowy na poziomie cząstek i sam do tego dąży.

djrobson pisze:
Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz.

Fachowe i internet to się prawie wyklucza.

djrobson pisze:
A jak czytam o tych przepięciówkach czy jak to się tam fachowo nazywa to mi włosy dęba stają.

Fachowa wiedza z internetu nie dała rady ;p

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Jesteś miszczem Jarosławie:

- nie walnie bo uziemiony
- nie wiadomo czy walnie, nie wiemy gdzie
- jednak musi walnąć bo uziemiony, konkretnie tu

Humor dnia.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

bmpte pisze:
djrobson pisze:
Poczytaj sobie trochę fachowych publikacji w internecie i szybko zrozumiesz, że racji nie masz.

Fachowe i internet to się prawie wyklucza.

Tu przyznam rację, nie jest łatwo to znaleźć. Ale niby gdzie dzisiaj jak nie w internecie? Fakt, zanim człowiek przebije się przez niezliczone fora i znajdzie co potrzeba, trochę czasu mija. Pierwsze liniki z google to taki bełkot jak w niektórych ostatnich postach w tym wątku.

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Trochę lektury: http://www.dehn.pl/publikacje/artykuly.php

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Polecam to przeczytać: http://pe.org.pl/articles/2015/4/33.pdf

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

volatile.pc pisze:
Orin pisze:
Bez połączenia powstanie różnica potencjałów (czyli napięcie) między tymi dwoma instalacjami w momencie uderzenia pioruna.

Powiedziałbym, że nie ma nic złego w różnicy napięcia między tymi dwoma instalacjami. Im bardziej PE ma potencjał zera tym lepiej. Tak przynajmniej się wydaje.

Mogę tylko potwierdzić , że nie ma różnicy.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

TAKA CIEKAWOSTKA :)

mam przewieszkę miedzy blokami, średnio 2 razy w roku była spalona,

od momentu kiedy dołożyłem do niej kabel prądowy (zapas zasilania na blok) , od 6 lat ani jednej awarii lanu :)

W innych miejscach gdzie na dach idzie prąd 230 razem ze skrętką pod sam komin 0 awarii po burzowych

Wnioskiem tego u klientów u których często padały lany, zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )i awaryjność po burzowa spadła do 10% u tej grupy ludzi. (około 20 osób które miały średnio 2 awarie w roku, przede wszystkim ze względu na rozległa siec kablową w domu)

Takie ciekawe coś

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

venthyln pisze:

od momentu kiedy dołożyłem do niej kabel prądowy (zapas zasilania na blok) , od 6 lat ani jednej awarii lanu :)

W innych miejscach gdzie na dach idzie prąd 230 razem ze skrętką pod sam komin 0 awarii po burzowych

Wnioskiem tego u klientów u których często padały lany, zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )i awaryjność po burzowa spadła do 10% u tej grupy ludzi. (około 20 osób które miały średnio 2 awarie w roku, przede wszystkim ze względu na rozległa siec kablową w domu)

Na nieużywane pary w skrętce dokładasz 230V? Stary, za to jest milicja i prorok. Co wy tam palicie/bierzecie?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

djrobson pisze:
venthyln pisze:

Na nieużywane pary w skrętce dokładasz 230V? Stary, za to jest milicja i prorok. Co wy tam palicie/bierzecie?

Osobiście dostałem 230V po łapach przez takiego człowieka z brakiem wyobraźni.
Kto by się spodziewał w skrętce więcej jak 48V....
:sciana: :sciana: :sciana: :sciana:

Odpowiedz z cytatem
Fanatyczny prenumerator
Fanatyczny prenumerator

Cytuj:
zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )

Ja tam rozumiem, że wzdłuż skrętki leciał jakiś 3x1,5 aż do samego boxa zaterminowany niczym z jednej strony, a z drugim złapany w neutralny / PEN w gniazdku. Raczej pod napięciem go nie zostawiał, raczej na potencjale ziemi.
Wpinaj go moim zdaniem do uziomu/PEN, jeśli uważasz że jego obecność pomaga.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

mi w jednym miejscu ciągle paliło przewieszkę 100m (2 razy w roku) , niewiele pomagały netprotectory. dopiero uziemienie dziewiątej żyły - druta wewnątrz kabla który wzmacniał kabel rozwiązało problemy i od 2 lat spokój

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

piterus90 pisze:
Cytuj:
zaczęliśmy dokładać do skrętki kabel wpięty do sieci 230 ( do kabla na dach, na kablach po domu podłączali nieużywane pary do 0 )

Ja tam rozumiem, że wzdłuż skrętki leciał jakiś 3x1,5 aż do samego boxa zaterminowany niczym z jednej strony, a z drugim złapany w neutralny / PEN w gniazdku. Raczej pod napięciem go nie zostawiał, raczej na potencjale ziemi.
Wpinaj go moim zdaniem do uziomu/PEN, jeśli uważasz że jego obecność pomaga.

Tak 230 jest dokładane jako osobny kabel zakończony wtyczką i gniazdkiem - na kablu od zasilacza do anteny, gniazdko 230v zostaje na poddaszu

w instalacji ściennej/domowej , 4 nieużywane kable ze skrętki są podłączane do uziemienia.jak ktoś chce giga to kupuje sobie lan protektory.

Odpowiedz z cytatem
Obserwator
Obserwator

djrobson pisze:
venthyln pisze:

Ja też nie wiem co U was biorą/palą

U nas 230 jest dokładane jako osobny kabel zakończony wtyczką i gniazdkiem - na trasie od zasilacza do anteny, gniazdko 230v zostaje na poddaszu

w instalacji ściennej/domowej , 4 nieużywane kable ze skrętki są podłączane do uziemienia.jak ktoś chce giga to kupuje sobie lan protektory.

nikt by nie wpadł u mnie na pomysł na wkładanie 230v do skrętki.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Dzwoniła klientka, chyba dostała bezpośredni (jednorodzinny wieś). W domu nic nie świeci, w oborach chłodniach też, kable ponoć rozsypują się w ręku wyprute ze ścian. Jutro porobię zdjęć, sama antena ponoć na dachu jest nadal, nie wyparowała. Był też pożar z gniazdek ogień itd.

Więc pytanie, w komin czy w linie? Na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć? Kilka sąsiadów obok TV na śmietnik, chociaż informacje mam niejasne ale to moi klienci więc podejdę i zapytam. :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Jak to na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć?

Rób najbardziej efektowne :)

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

djrobson pisze:
Dzwoniła klientka, chyba dostała bezpośredni (jednorodzinny wieś). W domu nic nie świeci, w oborach chłodniach też, kable ponoć rozsypują się w ręku wyprute ze ścian. Jutro porobię zdjęć, sama antena ponoć na dachu jest nadal, nie wyparowała. Był też pożar z gniazdek ogień itd.

Więc pytanie, w komin czy w linie? Na co zwracać uwagę przy robieniu zdjęć? Kilka sąsiadów obok TV na śmietnik, chociaż informacje mam niejasne ale to moi klienci więc podejdę i zapytam. :)

Dawaj foty :)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1103 104 105 106 107