Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Witam
Przymierzam się do budowy prostego systemu Fotowoltaicznego.
Zamierzam zbudować układ zasilania bezpośrednio z Paneli z użyciem Przetwornicy z pominięciem akumulatorów, czyli coś w stylu - jak świeci słońce to napięcie pobierane jest z paneli, a jak nie świeci to z sieci. Układ chciałbym aby działał bez użycia akumulatorów (pomijam czasy przełączania itp. bo dalej w układzie jest siłownia 48V)
Zużycie ciągłe testowanej instalacji to 350W/24h.

Planuję zakup:
przetwornica:
Cytuj:
https://multienergo.com/pl/p/sinusPRO-3000S-48V-3000VA-SOLAR-3SPS300048/2321

panele:
Cytuj:
http://allegro.pl/panele-fotowoltaiczne-saronic-poli-280w-i7089260415.html

Pytania:
- Czy to dobry wybór?
- Czy muszę stosować jakieś specjalne kable podłączeniowe miedzy panelami a przetwornicą?
- czy rozwiązanie ma sens?

Może macie jakieś inne propozycje budowy takiego zestawu.

Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Prawdopodobnie o to ci chodzi

http://www.pspower.pl/pspower/Produkty.html

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Temat juz byl poruszany ja jako uzytkownik paneli amorficznych musze cie zmartwic. Jak nie ma slonca to nie ma pradu czyli w zimie te panele beda staly tylko jako sztuka ogrodowa. W lecie musisz liczyc sobie 10 takich paneli zeby ciagle miec te 280W bo zasada jest ta sama jak nie ma slonca to nie ma pradu, w lecie jest o tyle lepiej ze ten prad bedzie ale moze z 10% z mocy nominalnej panelu. Pelna moc jest uzyskiwana tylko w pelnym sloncu w zimie czyli jak panel jest zimny.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Mam 24szt paneli mono 265W czyli w sumie 6360W, latem w pełnym słońcu czyli i w wysokiej temperaturze widziałem max 4500-5000W na falowniku.
Zimą w słońcu i mrozie zdarzało się widzieć 6000W ale to przez chwilę, zima właściwie jest martwym okresem jeśli chodzi o produkcję.
Jak już jest słońce zimą to zanim wyjdzie na tyle wysoko , że panele zostaną oświetlone to zaraz zaczyna opadać i dzień się kończy.

Moim skromnym zdaniem panele mają sens tylko w systemie prosumenta czyli z "magazynowaniem" kWh w sieci.Wtedy jest szansa "nazbierać" kWh na zimę.
Mam 6360W paneli i w 2017 wyprodukowały 5500kWh, jest to poniżej normy w której przyjmuje się, że powinny dać około 1100kWh z 1kW paneli.
Oczywiście należy wziąć pod uwagę specyfikę roku 2017 w którym nie padało tylko przez bodajże 34 dni.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

agrolan pisze:
Mam 24szt paneli mono 265W czyli w sumie 6360W, latem w pełnym słońcu czyli i w wysokiej temperaturze widziałem max 4500-5000W na falowniku.
Zimą w słońcu i mrozie zdarzało się widzieć 6000W ale to przez chwilę, zima właściwie jest martwym okresem jeśli chodzi o produkcję.
Jak już jest słońce zimą to zanim wyjdzie na tyle wysoko , że panele zostaną oświetlone to zaraz zaczyna opadać i dzień się kończy.

Moim skromnym zdaniem panele mają sens tylko w systemie prosumenta czyli z "magazynowaniem" kWh w sieci.Wtedy jest szansa "nazbierać" kWh na zimę.
Mam 6360W paneli i w 2017 wyprodukowały 5500kWh, jest to poniżej normy w której przyjmuje się, że powinny dać około 1100kWh z 1kW paneli.
Oczywiście należy wziąć pod uwagę specyfikę roku 2017 w którym nie padało tylko przez bodajże 34 dni.

To faktycznie nie brzmi to różowo.
Jeśli z wydatku ~ 25 000 wyciągnę rocznie 5500kWh czyli jakieś 3800 zł to średnio opłacalne. Ty jeszcze piszesz o opcji systemu prosument którego nie wciągnę w użytek jako firma.

A jak wygląda temat z budowaniem takiego systemu na używanych podzespołach (chodzi mi głównie o panele )

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Panele opłacają się puki co tylko w systemie Prosument i dodatkowo koniecznie z dotacjami minimum 50%, wtedy jest szansa zwrotu w akceptowalnym terminie rzędu 5-7 lat

Aha no i opłacają się jeśli robi się z nich grzanie wody użytkowej bez konwersji na inne napięcia, odpowiednia grzałka i bezpośrednie podpięcia dopasowanej ilości paneli, wtedy latem woda grzeje się rewelacyjnie a koszty to w zasadzie tylko koszt paneli i grzałki

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

Z uzywanych oplaca sie w naszej szerokosci raczej amorficzne mozna kupic naprawde tanio ale do tego musisz trakery postawic wtedy ma to sens. Do tego dolicz koszt akumulatorow i tutaj raczej kwasiaki ktore co 3-4 lata bedziesz musial wymienic. Oplaca sie toto tylko jesli nie masz innego zrodla pradu. Fakt istnieje grupa Jeleni ktora wpakowala sie w dotacje i oni mowia ze to sie oplaca oczywiscie to sa bajki. Jak masz troche nadmiarowej kasiory to wtedy ma to sens ale tylko uzywane amorficzne do tego trakery i uzywany inwerter nie wspomne o tym ze najtaniej zmontowac samemu wtedy ma to jakis tam ekonomiczny sens w innym wypadku zanim te ogniwa sie zwroca okaze sie ze juz sa zuzyte i nic na nich nie zarabiasz to taki bitcoin dla jeleni.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

misztal pisze:
Witam
Przymierzam się do budowy prostego systemu Fotowoltaicznego.
Zamierzam zbudować układ zasilania bezpośrednio z Paneli z użyciem Przetwornicy z pominięciem akumulatorów, czyli coś w stylu - jak świeci słońce to napięcie pobierane jest z paneli, a jak nie świeci to z sieci. Układ chciałbym aby działał bez użycia akumulatorów (pomijam czasy przełączania itp. bo dalej w układzie jest siłownia 48V)
Zużycie ciągłe testowanej instalacji to 350W/24h.

Napiszę jak rozwiązałem podobny temat tylko na 24V.
Kupiłem 3 panele 130W z napięciem z punkcie mocy 27V, ustawiłem po kolei na wschód południe i zachód.
Wszystkie połączone są równolegle. Na wyjściu zasilacza dałem diodę i do tego panele. Zasilacz ustawiony na 24V jeżeli tylko jest cokolwiek słońca to panele są obciążone poniżej mocy maksymalnej resztę dokłada zasilacz. Jeżeli słońce świeci lepiej to wystarcza na 100% obciążenia. Podłączone MT i Ubi biorą u mnie ok.100W także jak dobrze świeci to napięcie w układzie rośnie do 32V i nic się nie dzieje.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie