Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Na jednym z forum widziałem pomysł żeby w komputerze mieć tylko SSD a wszelkie dane i gry trzymać na iSCSI z NAS. Żeby uruchamiać gry czy bardziej wymagające programy przepustowość LAN musi być na poziomie SATA2 lub 3. Tu pojawia się pomysł żeby na NASie użyć bondingu (bo to linux) a w windowsie tzw. NIC Teamingu przy pomocy kart z chipsetem intela.

Czy ktoś próbował takiego rozwiązania w praktyce? Bo słyszałem że to sprawdza się raczej w przypadku wielu różnych połączeń do jednego urządzenia a nie bardzo wysokich transferów od jednego urządzenia do drugiego. Chyba że sterownik intela działa bardziej inteligentnie.

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

Przerost formy nad treścią będzie trochę, bo narzut na protokół Ci mocno da w kość... Karty 10G może miałby jeszcze sens, ale koszt nie będzie niski i do tego wydajność nadal będzie gorsza niż jakbyś miał te dyski lokalnie w kompie. Za cene tego to sobie wstawisz do kompa ssdki o pojemności hdd w nasie ;)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Próbowałem, nie ma sensu :) ogólnie działa, ale zdarzają się czkawki, lepsze efekty daje ssd+hdd

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

@jo_gurt
Ale próbowałeś z SFP czy NIC Teaming z rj45?

Znalazłem 2 filmiki.
1. Miał pomysł z rj45 ale skończyło się na SFP (10gbit)
https://www.youtube.com/watch?v=YJdopedfh9E

2. Tym razem ziścił pomysł z teamingiem rj45 (tylko nie z iscsi ale na sambie 3). Ale też były przeszkody - losowość kompatybilności sprzętowej oraz wymaganie wielu rdzeni.
https://www.youtube.com/watch?v=K4VnWQPW-f4

Tylko zastanawia mnie czy teaming odbywał się na poziomie sterownika karty czy na poziomie SMB 3?

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Nie, teamingu nie robiłem. Pojedynczy ethernet + iSCSI. No i przez sieć lokalną, nie dedykowaną.

Na pewno przy nakładach finansowych dałoby się wycisnąć sporo więcej (bonding, switch z jumbo frame pod SAN, 10Gb, coś lepszego na storage niż qnap na arm). Ale cenowo robi się to absolutnie bez sensu do zastosowań domowych.

Na dane samba jest ok, na gry lepiej już HDD. A za cenę całego tego SANa kupisz sobie po prostu większy SSD. I to będzie najprostsze i najlepsze.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik

Tu nie chodzi o mnie. Zacytuję jegomościa:
Cytuj:
Witam serdecznie planuje postawić nas, mam jakąś stara budę, b85 i 4gb ram przełożę z obecnego PC. do tego kupie jakiś uzywany zasilacz i bylejaki procesor
do tego bedzie podpięte 6 dysków, początkowo bez raid bo dyski o róznych rozmiarach, kontroler tez swoje kosztuje
celem nasa jest wyciszenie komputera, sam serwer bedzie na strychu i chce się łączyc kablem dla najlepszych zysków Mbps,
na nasie bedzie siedzieć praktycznie wszystko - gry steam, zdjecia itd zalezy mi na wysokich transferach rzędu 2Gbps to wymaga 2 mocnych kart sieciowych, z tego co próbowałem znaleźć w sieci to takie karty (10Gbps) kosztują po 300 zł a wtedy to już lepiej mi przerobić dyski na backup a do pc kupić jeden max cichy.
jaka jest najtańsza karta sieciowa pozwalająca na transfery 2Gbps? Mogą to być używane produkty - karty są mało awaryjne afaik.
Dziekuje za pomoc:)

Ja mu też odradzałem, też radziłem żeby na gry zostawił sobie jeden dysk, ale odkąd zobaczyłem że na windowsie da się zrobić odpowiednik bondingu z linuksa o którym wiedziałem już od dawna, to zacząłem szukać w sieci. Nie widzę żeby ktoś to próbował robić i ogromnie chciałbym zobaczyć jakieś testy. Choćby ze względu na to żeby się przekonać czy w ogóle da się tanio zwiększyć przepustowość łączy na tyle żeby doścignąć SATA. W moim przypadku ciekawość popychana nie jest przez gry ale przez dziedzinę którą zajmowałem się w poprzedniej firmie

https://forum.qnap.net.pl/threads/diy-b ... dies.7118/

Nowy temat  Odpowiedz w temacie