Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

https://routerboard.com/RB951Ui-2nD

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam, jest to mój pierwszy post na tym forum, niedawno odkryłem trzepak.pl i wydaje się być duża skarbnica wiedzy :polacmu:

Chciałbym zapytać o router do mieszkania rodziców - Internet 15 Mb/s - wymagania:
- koszt: ok. 200 zł (max max 250 zł )
- będzie obsługiwał:
_____ > 4 x Telefon android
_____ > 4 x Laptop,
_____ > Stream z dekodera z Cyfrowego Polsatu (HBO GO), (po LAN)
_____ > NAS Synology DS216J (zawiera 1 x WD Green 1,5 TB 7200 obr) (po LAN)
_____ > TV Samsung LE46C650
- zasięg nie musi być jakiś ogromny (teraz TP-Link WR543G pokrywa mieszkanie bez problemu).

Wydaje się dużo ale tak naprawdę głównie używa się lapków i tel do przeglądania internetu wiec nie będzie to nadwyrężało routera.
Chciałbym żeby nie było problemu z oglądaniem filmów Full HD po Wi-Fi z NASa na min dwóch urządzeniach oraz podczas przeglądania internetu w tym czasie.

Chciałbym żeby router był tez gotowy na przyjecie światłowodów za rok czy dwa - dlatego wybierałem routery tylko gniazdami z 1Gb/s.

Szukałem głownie na stronie sklepu X-Kom, wybrałem router TP-Link Archer C1200 (249 zl). Poczałkowo planowałem wydać maksymalnie 200 zł ale nie znalazem routerow z minimum gniazdami 4 x 1Gb/s LAN.

Dodatkowe wymagania (poniższego już nie musicie czytać, no chyba że ktoś chce :) )

Od jakiegoś czasu interesuje się Sieciami, uczę się o nich i fajnie byloby przy okazji pouczyc sie na tym routerze.
Mam na myśli:
- super byłoby gdyby obsługiwał VPN, mógłbym pobawić sie w ustawianie dostepu sieci z zewnatrz i obserwowania ruchu pakietow.
- bardzo super byłoby gdyby obsługiwał OpenWRT lub jakis system tego pokroju (wgrać własny software i się bawić).

Dzięki za odpowiedzi

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Tytułem wyjaśnienia drugi post w tym wątku jest zadajacego pytanie a pierwszy jest odpowiedzią.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

@Jardo
Dzieki za wyjaśnienie bo dziwne rzeczy działy się na forum przez te kilka minut z moimi tematami i postami.
Dostaje również na skrzynkę maile które powinny iść do Cabany... nie wiem o co biega...

@Cabana
Odnośnie tematu, Cabana, dlaczego ten router ?
Nie posiada gniazd 1000, jest tylko w standardzie "n" a nie "ac".
Mógłbyś proszę wyjaśnić czemu akurat ten ?
Chcę zrozumiec zanim kupię...

Dzięki !

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

Było napisane "do nauki sieci". Na Mikrotiku działa wielu małych ISP, da się na nim zrobić prawie wszystko, tylko trzeba umieć. Sprzęt idealny do nauki sieci. Możesz zrobić VPN-a, postawić hostpot, odpalić VLAN-y, OSPF, radiusa, serwer PPPoE i wiele innych. Jak chcesz coś z AC to RB962UiGS 5HacT2HnT hAP AC, ewentualnie hAP ac Lite RB952Ui 5ac2nD.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Okay, rozumiem, dzięki za propozycje, a gdyby pominąć tą moją naukę i skupić się na początkowych wymaganiach to jaki router polecicie ? :)

Chciałbym żeby miał AC oraz LAN 1000, niestety MikroTiki z takimi możliwościami przekraczają budżet nietety ;/

Co myślicie o tym TP-Linku ?

///EDIT
Macie chyba rację, muszę odmówić tego TP-Linka z x-Komu :) Chyba wybiorę jakiegos Mikrotika z AC ale muszę was jeszcze o jedno zapytać:
Jak bedzie się zachowywał np. Mikrotik z wejściami 100 Po podłączeniu Internetu światłowodowego 100 Mb/s.

Teoretycznie będzie na styk, czy będą jakieś duże straty na tym połączeniu ? Tzn. Czy będę "tracił" internet z powodu routera ?

Dzieki!

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

jak już to hAP AC - RB962UIGS 5HACT2HNT
koszt: 499zł

raz wydasz pieniądze, ale zapomnisz, że używasz. mogę polecić. mam światło 300Mbps w użytku domowym (nie wiem po co aż tyle, ale mam :P)

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

@almemento, radio 2,4 z 5 GHz pracują jednocześnie? Jaka jest wydajność 2,4 oraz 5 GHz w N i 5 GHz w AC?

Da się go tak ustawić żeby pracował w pionie? Teraz mam 1043ND na poddaszu. Anteny leżą jak podłoga. Promieniują w kosmos i w dół, czyli na I piętro, parter i piwnicę.

Drugiego takiego mocnego szatana jeszcze na swojej drodze nie spotkałem.

A jeśli TP-Link z AC to wspierany przez OpenWRT czy DD-WRT:http://eko.one.pl/?p=openwrt-archerc57 https://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#TP-Link

Dopiero na alternatywnym sofcie można coś wyklikać.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie