Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Witam.

Odgrzewam kotleta ale nie będe zakładał nowego tematu

Mam pytanie odnośnie automatycznych przełączania FAZ

Wystąpił mi już jeden problem że akumulatory w UPS-ie się uszkodziły i UPS dostał zwarcie i się uszkodził analogicznie musiałem jechać i przełączyć Serwer bezpośrednio z sieci

Załączam schemat jak bym chciał to zrobić Dodatkowo chciałbym zapytać czy jeśli przełączenie gołego serwera odbędzie się w 180ms na inną faze to czy sprzęt się nie uszkodzi ?

Załączniki:
serwer.jpg
serwer.jpg [ 81.11 KiB | Przejrzano 1501 razy ]
Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Pierwszy przełącznik jest tu bez sensu.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master
Awatar użytkownika

Przełącznik faz ma czas przełączenia na poziomie 2-3 sekund.

Odpowiedz z cytatem
Młodszy czytelnik
Młodszy czytelnik
Awatar użytkownika

Chyba też zależy jaki.

Od 6lat mam automatyczne przełączniki F&F PEF 431. Czas przełączanie producent podaje na 0,5-0,8 s. jednakże podczas przełączania się faz urządzenia działają ciągle, nie zawieszają się. Co do mocy przełączania, u nas dwa serwery na PC zasilacze 500W oraz dwa bufory pod MT - AD-155B Mean Well

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

djrobson pisze:
Pierwszy przełącznik jest tu bez sensu.

Hmm ale UPS mi się rozładuje do zera a wolał bym tego uniknąć

Jeśli faktycznie przełącznik przełączy a sprzęt będzie pracował ciągle to w zasadzie można zrezygnować z pierwszego

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Wystarczy jeden ale z fazą priorytetową. Pod jedną fazę podłączasz UPS a nawet trzy :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

piotrk pisze:
Chyba też zależy jaki.

Od 6lat mam automatyczne przełączniki F&F PEF 431. Czas przełączanie producent podaje na 0,5-0,8 s. jednakże podczas przełączania się faz urządzenia działają ciągle, nie zawieszają się. Co do mocy przełączania, u nas dwa serwery na PC zasilacze 500W oraz dwa bufory pod MT - AD-155B Mean Well

Też miałem ten przełącznik do jakichś pompek w kotłowni, działał i nie wyłączała się pompka:)

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Mam te przełączniki, wszystkie rodzaje od F&F, kilkanaście sztuk w terenie i w domu. Raz jeden wysiadł ale to po burzy. Ten bez fazy priorytetowej jest dosyć wolny, komputery powinny się wyłączyć.

Odpowiedz z cytatem
Starszy czytelnik
Starszy czytelnik

Nie bardzo rozumiem koncepcji z dwoma przełącznikami
Ja mam tak :
Przełącznik na wejściu (z fazą priorytetową)
za nim UPS
za UPS-em sprzęt
obecne obciążenie 2,5A
działa od ok 4 lat i jest git UPS się nie rozładowuje jak są krótkie zaniki fazy

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Ale czytaj co kolega chce osiągnąć. W twoim schemacie w przypadku uszkodzenia UPS sprzęt nie działa. Koledze wystarczy jeden przełącznik ale z fazą priorytetową, do której podłączy UPS, 2 kolejne fazy do sieci. W przypadku awarii UPS przełącznik wybierze po prostu inne źródło/fazę. Można i 3 wtedy UPSy podłączyć. UPSy oczywiście podłączane przed a nie za F&F

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

piotrk pisze:
Chyba też zależy jaki.

Ja dość szybko się wyleczyłem z firmy/marki F&F jak poczytałem na elektrodzie o jakości ich produktów i jakie ludzie mieli przygody. Niska jakość, tandeta. Nie bez przyczyny ich produkty są tansze niż konkurencji. Akurat tu głównie chodziło o przekaźniki kontroli i asymetrii faz. Wydaje mi się, że to rasowa chińszczyzna, brandowana polską marką.
Ja korzystam i przez wielu ludzi polecane przełączniki, czy przekaźniki od Novatek. To chyba ukraińska firma, ale na ich automatykę nikt nie narzeka.
Na dodatek ich przełącznik jest szybszy(150 ms) i zajmuje 2 moduły od F&F(300 ms)3 moduły http://novatek-electro.com/pl/oferta/pr ... f-305.html F&F ma wyższy próg zadziałania 195 V niż novatekowy 180 V.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

emigrant pisze:
piotrk pisze:
Chyba też zależy jaki.

Ja dość szybko się wyleczyłem z firmy/marki F&F jak poczytałem na elektrodzie o jakości ich produktów i jakie ludzie mieli przygody. Niska jakość, tandeta. Nie bez przyczyny ich produkty są tansze niż konkurencji. Akurat tu głównie chodziło o przekaźniki kontroli i asymetrii faz. Wydaje mi się, że to rasowa chińszczyzna, brandowana polską marką.
Ja korzystam i przez wielu ludzi polecane przełączniki, czy przekaźniki od Novatek. To chyba ukraińska firma, ale na ich automatykę nikt nie narzeka.
Na dodatek ich przełącznik jest szybszy(150 ms) i zajmuje 2 moduły od F&F(300 ms)3 moduły http://novatek-electro.com/pl/oferta/pr ... f-305.html F&F ma wyższy próg zadziałania 195 V niż novatekowy 180 V.

powiem to tak

może i novatec ma lepszą jakość wykonania ale jeśli ktoś na stronie produktowej napisał tak:

"W zależności od obecności i jakości napięcia na fazach PEF-305 automatycznie dokonuje wyboru fazy o najlepszych parametrach i przełącza na tą fazę obciążenie jednofazowe o dowolnej mocy"

http://novatek-electro.com/pl/oferta/pr ... f-305.html

to mam bardzo ograniczone zaufanie do firmy piszącej takie bzdury

używam różnych produktów F&F od paru ładnych lat (raczej znacznie ponad 10) i nigdy nie miałem żadnego problemu w którym mógłbym przypuszczać że powodem może być produkt tej firmy pod kilkoma warunkami

- przyjęcie zasady że podawane obciążenia podawane są dla urządzeń oporowych (bardzo mocno zaznaczone przez producenta) a nie dla urządzeń z zasilaczami impulsowymi, silników, transformatorów
- czasy przełączeń, łączeń i rozłączeń należy uważać za podane +/-15%
- czułości i histerezy też +/-15%
- nie obciążanie prądami wyższymi niż 70% maxa podanego przez producenta (nawet chwilowo)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Poczytaj manuale. Tam jest trochę błędów językowych. To są chyba tłumaczenia na polski pewnie z ukraińskiego. Tak mi się wydaje.

Cytuj:
Co do czujników zaniku i kolejności faz firmy F&F to zdecydowanie odradzam ich stosowanie. Są wykonane bardzo nie starannie i awaryjność ich jest porażająca. Na 10 szt. założonych 6 wywaliłem. Obecnie stosuję czujniki firmy Telemecanique i jak na razie mnie nie zawodzą.
Wracając do tych z F&F to w dwóch przypadkach przepaliła się ścieżka drukowana która była po prostu za wąska a u pozostałych zdarzały się sporadyczne wyłączenia bez widocznego powodu albo sygnalizacja wskazywała że wszystko jest OK a przekaźnik na wyjściu nie był załączony, po odłączeniu zasilania i ponownym włączeniu zaczynały działać. Wiem że za jednego z telemecanique można kupić 4-5 z F&F ale awaryjność tych z F&F jest nie do przyjęcia.

Cytuj:
CKF`y firmy f&f są może tanie ale jak to zwykle bywa nic za nic - średnia jakość materiałów. Miałem bardzo nieprzyjemne zdarzenie z takim aparatem - zaciski nie są oględnie mówiąc zbyt doskonałe - po zainstalowaniu nastapiło wewnętrzne zwarcie właśnie na zaciskach a aparat był włączony w rozdzielni zaraz za rozłącznikiem głównym, bez dobezpieczenia. Rozdzelnia zasilana YKY 4x25 wprost z trafostacji. Włącznik przekręciłem stojąc przed szafą (teraz już taki durny nie jestem) i trochę mi w oczy błyslo. Na szczęście zasilanie było pociągnięte LGy 1 to szybko wyparował i nic poważniejszego się nie stało (poza okopconą szafą). Od tego czasu, jeśli mogę, stosuję droższe ale pewniejsze aparaty np. Siemensa.

Cytuj:
Czujniki tej firmy są źle zaprojektowane, stąd problemy. Chociażby rezystory ograniczające prąd diod LED są zbyt małej mocy i się przegrzewają. Zdarzają się przypadki nadtopienia plastykowej obudowy podczas normalnej eksploatacji!

itd.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

emigrant pisze:
Poczytaj manuale. Tam jest trochę błędów językowych. To są chyba tłumaczenia na polski pewnie z ukraińskiego. Tak mi się wydaje.

Cytuj:
Co do czujników zaniku i kolejności faz firmy F&F to zdecydowanie odradzam ich stosowanie. Są wykonane bardzo nie starannie i awaryjność ich jest porażająca. Na 10 szt. założonych 6 wywaliłem. Obecnie stosuję czujniki firmy Telemecanique i jak na razie mnie nie zawodzą.
Wracając do tych z F&F to w dwóch przypadkach przepaliła się ścieżka drukowana która była po prostu za wąska a u pozostałych zdarzały się sporadyczne wyłączenia bez widocznego powodu albo sygnalizacja wskazywała że wszystko jest OK a przekaźnik na wyjściu nie był załączony, po odłączeniu zasilania i ponownym włączeniu zaczynały działać. Wiem że za jednego z telemecanique można kupić 4-5 z F&F ale awaryjność tych z F&F jest nie do przyjęcia.

Cytuj:
CKF`y firmy f&f są może tanie ale jak to zwykle bywa nic za nic - średnia jakość materiałów. Miałem bardzo nieprzyjemne zdarzenie z takim aparatem - zaciski nie są oględnie mówiąc zbyt doskonałe - po zainstalowaniu nastapiło wewnętrzne zwarcie właśnie na zaciskach a aparat był włączony w rozdzielni zaraz za rozłącznikiem głównym, bez dobezpieczenia. Rozdzelnia zasilana YKY 4x25 wprost z trafostacji. Włącznik przekręciłem stojąc przed szafą (teraz już taki durny nie jestem) i trochę mi w oczy błyslo. Na szczęście zasilanie było pociągnięte LGy 1 to szybko wyparował i nic poważniejszego się nie stało (poza okopconą szafą). Od tego czasu, jeśli mogę, stosuję droższe ale pewniejsze aparaty np. Siemensa.

Cytuj:
Czujniki tej firmy są źle zaprojektowane, stąd problemy. Chociażby rezystory ograniczające prąd diod LED są zbyt małej mocy i się przegrzewają. Zdarzają się przypadki nadtopienia plastykowej obudowy podczas normalnej eksploatacji!

itd.

na początku pewne wyjaśnienie to jest sprzęt do domu a nie do zastosowań przemysłowych stąd i różnica w cenach

przykład 1
cz 1
jestem się w stanie założyć że przyczyna to brak wiedzy co do prądu rozruchowego w stosunku do prądu nominalnego
no chyba że jakaś wada serii ale to powód do reklamacji a nie wylewania błota w necie
cz 2
bez schematu i kart katalogowych współpracujących urządzeń niewiele da się powiedzieć

przykład 2
- bez komentarza instalował samobójca i przyszły morderca, bez pojęcia i wiedzy z fizyki i matematyki na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej - obym nigdy nie trafił na jego dokonania

przykład 3
- jak w tablicy jest ciasno i nie ma możliwości odprowadzenia ciepła a przylegający element tez wytwarza go trochę to nic dziwnego

generalnie mam wątpliwości czy którykolwiek z wpisów został dokonany przez osobę mającą nieco większe pojęcie niż jak działa bezpiecznik (topikowy bo o nadmiarowo-prądowym nawet nie myślę)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Mam w rozdzielnicy woltomierz DMV-3 True RMS i raczej to jest ostatnia rzecz od F&F. Obejrzałem pudełko, instrukcję i nigdzie nie jest napisane, gdzie to zostało wyprodukowane. Ani Made in Poland ani Made in China/P.R.C. Polskie prawo dopuszcza o braku informacji, gdzie produkt został wyprodukowany?

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

hub_lan pisze:

na początku pewne wyjaśnienie to jest sprzęt do domu a nie do zastosowań przemysłowych stąd i różnica w cenach

przykład 1
cz 1
jestem się w stanie założyć że przyczyna to brak wiedzy co do prądu rozruchowego w stosunku do prądu nominalnego
no chyba że jakaś wada serii ale to powód do reklamacji a nie wylewania błota w necie
cz 2
bez schematu i kart katalogowych współpracujących urządzeń niewiele da się powiedzieć

przykład 2
- bez komentarza instalował samobójca i przyszły morderca, bez pojęcia i wiedzy z fizyki i matematyki na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej - obym nigdy nie trafił na jego dokonania

przykład 3
- jak w tablicy jest ciasno i nie ma możliwości odprowadzenia ciepła a przylegający element tez wytwarza go trochę to nic dziwnego

generalnie mam wątpliwości czy którykolwiek z wpisów został dokonany przez osobę mającą nieco większe pojęcie niż jak działa bezpiecznik (topikowy bo o nadmiarowo-prądowym nawet nie myślę)

Przekaźnik nie pracuje pod żadnym obciążeniem. Steruje tylko cewką stycznika. Jak każdy przekaźnik/czujnik powinien być zabezpieczony przeciwzwarciowo.
Cena nie tylko wynika, że coś jest tylko do zastosowań domowych. Wynika też z jakości. Te Twoje komentarze do tych przypadków trochę z dupy wzięte.

Przekaźnik kontroli i asymetrii faz F&F kosztuje 55 złotych, Hagera 320 złotych, Siemensa 300-400 złotych. Teraz, czym się różni silnik 4 kW w gospodarstwie domowym od silnika w zakładzie przemysłowym? Rozumiem, w domu w rozdzielnicy może wszystko się topić, palić, grzać bo to dom a nie zakład przemysłowy.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

co do samych cen to w markowych produktach 20% ceny to logo a reszta jakość

nie twierdzę że wszystko jest super hiper itp

napisałeś
Cytuj:
Jak każdy przekaźnik/czujnik powinien być zabezpieczony przeciwzwarciowo

oczywiście ale nie przez producenta tylko przez projektanta i wykonawcę rozwiązania/instalacji
to jest klocek z którego buduje się instalację a nie instalacja gotowa

co do zastosowań różnica przemysłowy domowy nie polega na tym czym się steruje tylko czy ma pracować okazjonalnie czy w trybie ciągłym jest też kwestia kosztu przestoju w domu nie załączenie z powodu błędu zadziałania pompy hydroforowej i będzitesz miał 10 min bez wody a w przemyśle taki błąd może kosztować setki tysięcy złotych

jeśli coś jest bardzo istotnym elementem to nie kupuje się do niego najtańszych rozwiązań tylko najstabilniejsze

co do przegrzewania
pokaż projekt i obliczenia termiczne rozdzielnicy w której był zamontowany ten czujnik któremu stopiła się obudowa to będziemy dalej rozmawiać

jak ktoś bez projektu, obliczeń itp upycha samodzielnie w tablicy co mu przyjdzie do głowy to równie dobrze może wykonać podłączenie do wspomnianego przez Ciebie silnika 4kW dwoma obok siebie ułożonymi kablami do lampki nocnej i będzie miał pretensje że kabel się upalił podczas rozruchu. - bo przecież kabel jest kabel i napisane jest na nim nawet 450V

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista
Awatar użytkownika

Ja to wszystko wiem, nie musisz mi tego tłumaczyć. Lekko zaczynasz zahaczać o absurdy. Teraz wszystko dyktuje cena, księgowy. Takie czasy. We wszystkich tak jest dziedzinach. Jak ktoś powie, że coś jest tanie i dobre to łże jak pies bo już od dość dawna takie zjawisko nie występuje. Sama marka jest mniej ważna. Bo ta sama marka, renomowana robi produkt dobry jakościowo i 2 metry dalej robi low-end. Kwestia kto za co jest w stanie zapłacić.
Dla mnie największa bezszczelność to jak jakaś firma reklamuje swój produkt jako polski a tak naprawdę produkcja jest w Chinach z chińskich części low-end. Jest kilka takich w Polsce. Prawo na to pozwala i "kilku" z tego korzysta. Najlepiej zrobił F&F, totalny brak informacji, gdzie produkt został wyprodukowany :rotfl:

Co do tego Novatek to może taki sam szmelc jak F&F, tylko podkreśliłem, że od nich automatyka jest chwalona a F&F ma trochę złych opinii. To tyle.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

emigrant pisze:
Co do tego Novatek to może taki sam szmelc jak F&F, tylko podkreśliłem, że od nich automatyka jest chwalona a F&F ma trochę złych opinii. To tyle.

A może F&F sprzedał się w większej ilości? To i opinii jest więcej, a rzadko się pisze na forum jakie to super i w ogóle kawę robi i dobrze.

Mam F&F w kilkudziesięciu lokalizacjach, przełączniki pracują dosyć intensywnie. Nie chodzi o to, że faworyzuję markę bo ja się i tak na elektryce mało znam. Jak się coś zepsuje to trudno, jak drugi raz to raczej wyklnę to gdzieś na forum :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

emigrant pisze:
Dla mnie największa bezszczelność to jak jakaś firma reklamuje swój produkt jako polski a tak naprawdę produkcja jest w Chinach z chińskich części low-end. Jest kilka takich w Polsce. Prawo na to pozwala i "kilku" z tego korzysta. Najlepiej zrobił F&F, totalny brak informacji, gdzie produkt został wyprodukowany :rotfl:

Nie wiem gdzie F&F produkuje swoje produkty (Chiny czy Bangladesz?), naście lat temu reklamowałem aparat stacjonarny marki "Cyfral", poszedłem sobie na adres zakładu w Łodzi, a na miejscu okazało się że jest tylko serwis, produkty wytwarzane w Chinach pod marką "Cyfral". Teraz to już Chińczycy są bardziej przebiegli i kupują polskie marki: "Łucznik", "Romet", "Zelmer"...

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

jarek7714 pisze:
emigrant pisze:

Nie wiem gdzie F&F produkuje swoje produkty (Chiny czy Bangladesz?), naście lat temu reklamowałem aparat stacjonarny marki "Cyfral", poszedłem sobie na adres zakładu w Łodzi, a na miejscu okazało się że jest tylko serwis, produkty wytwarzane w Chinach pod marką "Cyfral". Teraz to już Chińczycy są bardziej przebiegli i kupują polskie marki: "Łucznik", "Romet", "Zelmer"...

Aż musiałem się zarejestrować, zgadzam się z ogólną tendencją przejmowania przez Chińczyków europejskich marek, ale akurat Romet na pewno jest w pełni polski (Zelmer nie jest, nie wiem jak z Łucznikiem)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra

heh Lucznik to znana firma za PRLu produkowali na cale demoludy swietne KBK AK

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Łucznik jest made in China

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

kensai pisze: