Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Witam szanownych userów.
Od pewnego czasu męczą mnie pytania na które nie mogę odszukać odpowiedzi, być może są zbyt banalne ;)
Załóżmy że chciałbym połączyć się do któregoś z IXa (czysto teoretycznie tylko na potrzeby tego pytania).
Na stronie http://www.plix.pl/pl/help/faq wyczytałem że aby podłączyć się do PLIXA należy posiadać:
  1. sieć telekomunikacyjną
  2. adresację PI lub PA (jeśli firma jest LIRem) o wielkości minimum /24
  3. własny publiczny numer AS
  4. router z interfejsem 1GE lub 10GE

1. Co oni rozumieją przez posiadanie sieci telekomunikacyjnej?
2. Adresacja - sprawa jasna
3. Własny publiczny nume AS - sprawa jasna
4. Router z interfejsem 1GE lub 10GE - rozumiem że chodzi tu o router BGP? Czy ten router będzie się tam fizycznie znajdował?
5. Co to znaczy transmisja do IXa ?

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

1)
Wpis w UKE

4)
Własny router BGP - będzie stał u Ciebie. No chyba że masz kaprys aby był u nich no ale wtedy dochodzą koszty prądu i kolokacji.

5)
Musisz jakoś "dojść" do nich. Więc kupujesz transmisję danych od jakiegoś operatora i zestawia ci port w plix oraz port u Ciebie.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań.

1. Jeżeli BGP będzie kolokowane załóżmy w PLIX to w jaki sposób (organizacyjnie) wykonuje się zestawienie w nim sesji z innymi BGP?
2. Co dokładnie oznacza "zestawienie portu u Ciebie" Jak to fizycznie wygląda? Czy ISP który będzie go to robił postawi jakieś urządzenie u mnie czy zostawi mi końcówkę kabla i powie gotowe ;)
3. Jeżeli BGP będzie u mnie to w jaki sposób organizacyjnie załatwić zestawienie sesji z innymi BGP?

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

1. konfigurujesz adresy ip, vlany itp oraz numery ASów sieci z którymi się peerujesz lub sesje do route servera i tyle.
2. zależy od transmity i ustaleń między Wami
3. tak samo jako w punkcie 1.

Transmisja to taki wirtualny kabel pomiędzy punktem A i B.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

A czy na tym "wirtualnym kablu" firma która będzie świadczyć usługi transmisji ma po drodze jakieś swoje fizyczne urządzenia?
Jeśli tak to co w przypadku ich awarii? Czy taki ISP który oferuje transmisję daje jakieś SLA na tę transmisję?

Odpowiedz z cytatem
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

tak, ma urządzenia. Jakbyś nie miał urządzeń to byś miał usługę np. ciemnego włókna - ale tu płacisz za kilometr kabla a nie za np. przepustowość.

SLA oczywiście oferują.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzięki za odpowiedzi ;) Powoli wszystko staje się jasne. Dręczy jeszcze kilka tematów:
1. Czy nie lepiej zestawić sesję BGP np. z 2 ISP zamiast kupować port w jakimś IX i płacić za transmisję do niego? Na czym polega głównie różnica? Cena czy inne aspekty?
2. Z tego co wyczytałem na różnych stronach IXów pobierane są opłaty za:
a) port fizyczny lub wirtualny
b) wymiana ruchu L2 - rozumiem że tu chodzi o zestawienie sesji między innymi BGP? Dlaczego sesja jest do route serwerów a nie np do innych uczestników punktu?
c) załóżmy że wykonane są punkty a i b + transmisja. Czy wówczas mam dostęp do:
- contentu oferowanego przez uczestników?
- całego polskiego internetu?
- czy globalnego?
- nie mamy dostępu do niczego?
d) Dlaczego u niektórych trzeba wykupić usługi "polski internet" i "globalny internet" ? Myślałem do tej pory że zestawienie sesji z 2 innymi BGP daje dostęp do całego internetu.

Odpowiedz z cytatem
Moderator
Moderator

IX wychodzi zazwyczaj najtaniej + w większości IXów większych masz lokalny cache google, więc idzie tam najwięcej ruchu z sieci.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

1. Nie :)
2. a) tak
b) W takim EPIX masz kilkuset uczestników. Chcesz zestawiać sesję do każdego? Zestawiasz do RS, który nie uczestniczy w wymianie ruchu (nie jest next-hopem) i od niego dostajesz prefixy innych uczestników
c) masz dostęp do zasobów konkretnego OpenPeeringu. Czyli do zasobów uczestników + kontentodawców np. Google, Akamai. OpenPeering to nie Internet!
d) nie u niektórych, tylko u wszystkich. Jeszcze raz: OP to nie Internet. IX to punkt wymiany ruchu w którym zazwyczaj poza samym Open Peeringiem dostępne są usługi uzupełniające jak np. Global czy Polmix (w przypadku EPIX) oraz kilka innych usług typu IPTV itd.

Zestawienie sesji z innymi to wciąż nie musi być Internet (może, ale nie musi). Kwestia tego co od nich otrzymasz i gdzie Twój prefix rozgłoszą.

Odpowiedz z cytatem
Żółtodziób
Żółtodziób

Dzięki za obszerne wyjaśnienia, fajne forum. W końcu zrozumiałem na czym to polega ;)

Nowy temat  Odpowiedz w temacie