Trzepak.pl

Regulamin forum

Wypowiedzi muszą stosować się do zasad ogólnie przyjętej "netykiety" wynikającej z dokumentu RFC 1855, zamieszczonego pod tym adresem:
http://www.ietf.org/rfc/rfc1855.txt
Osoby wypowiadające się tu "zawodowo" proszone są o logowanie się swoim imieniem i nazwiskiem, a w stopce ich wypowiedzi wskazane jest przedstawienie danych adresowych łącznie z linkiem do strony głównej przedsiębiorstwa lub organizacji, którą reprezentują.
Umieszczanie informacji reklamowych w wypowiedzi i w stopce nie jest wskazane a moderatorzy mogą ingerować usuwając takie posty w sposób nie podlegający dyskusji.

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 14 5 6 7 8 Następna
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

Tylko potem tobie podobni płaczą że na wsiach nie ma światłowodu i jest uryniasta radiówka, że mają szambo zamiast kanalizacji, a o gazie mogą pomarzyć, a energetyka prąd podłącza rok czasu. Skoro własność zawsze ponad wszystkim to do szczęścia powinno Takim osobą wystarczyć że mają ładny trawniczek i piękny widok. U nas jak ktoś problemowy to go omijamy co generuje zazwyczaj dodatkowe niepotrzebne koszty, ale fajnie jest jak za rok dwa przychodzi by mu podłączyć neta bo ten z komórek i Orange to kłamstwo i oszustwo, a sąsiedzi od nas mają i bardzo chwalą, a my na to że niestety ale nie ma warunków technicznych ;)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Kolego krasnoludek, życzę Ci abyś był kiedyś po drugiej stronie barykady i wybudował jakikolwiek obiekt liniowy choćby w pasie drogowym. Własność nie jest święta. Jest też coś takiego jak służebność przesyłu. Dużo można pisać, no ale po co. Kto buduje ten wszystko na ten temat wie.

kamikaze pisze:
Tylko potem tobie podobni płaczą że na wsiach nie ma światłowodu i jest uryniasta radiówka, że mają szambo zamiast kanalizacji, a o gazie mogą pomarzyć, a energetyka prąd podłącza rok czasu. Skoro własność zawsze ponad wszystkim to do szczęścia powinno Takim osobą wystarczyć że mają ładny trawniczek i piękny widok. U nas jak ktoś problemowy to go omijamy co generuje zazwyczaj dodatkowe niepotrzebne koszty, ale fajnie jest jak za rok dwa przychodzi by mu podłączyć neta bo ten z komórek i Orange to kłamstwo i oszustwo, a sąsiedzi od nas mają i bardzo chwalą, a my na to że niestety ale nie ma warunków technicznych ;)

No i na tym zakończmy temat zgód i prywatnych włości. :)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Pamięta ktoś jeszcze tą sprawę:
http://gsmonline.pl/artykuly/wielka-awa ... k-warszawy

Gościu chciał od TP S.A. pieniądze za służebność, TP S.A. się na niego wypięła i myślała że jakość to będzie, więc wziął sprawy we własne ręce i pozbawił 20 tyś luda łączności.
Fakt, że miał też wyrok sądu na usunięcie instalacji przez TP S.A. Brakuje tutaj jeszcze paru informacji m.in.: przed operacją cięcia wynajął firmę ochroniarską, która pilnowała by nikt nie wszedł na teren chodziło o ekipę naprawczą. Dwa: kiedy pojawiła się policja wezwana przez ekipę naprawczą zapytał ich grzecznie by ekipa mu pokazała akt własności do terenu lub służebności przesyłu wpisany w akcie notarialnym. Pokazał im wyrok i akt własności, po czym policja grzecznie zawinęła się na pięcie i pojechała w swoją stronę.

Tak, że Alien52 możesz ciąć śmiało światło :zlosnik:

Poza tym zbierz od innych osób które też nie wyraziły zgody, takie oświadczenie: "ja niżej podpisany ..... (imię i nazwisko) legitymujący się dowodem osobistym nr....... upoważniam Pana ......... legitymujący się dowodem nr ....... do reprezentowania moich interesów w trakcie negocjacji i rozmów dotyczących przeprowadzenia kabla światłowodowego przez moją działkę nr ..... dla projektu "Małopolska Sieć Szerokopasmowa"

Podpis

Jak będzie was większa liczba to wysyłasz e-maila do UKE, że wchodzisz w spór sądowy z inwestorem MSS ponieważ nie mają zgód na poprowadzenia światła przez wasze tereny.
Kolejny krok piszesz do Pulsu Biznesu i Parkietu, również z informacją, że wchodzicie w spór sądowy z MSS i Hyperionem (spółka giełdowa) i macie dodatkową reklamę :D

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Nie chodzi o cięcie kabli bo sami montujemy kable i wiem jak to wygląda z drugiej strony. Natomiast o jakąś wole rozwiązania problemu ze strony inwestora. A takowej tu narazie brak.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

kolego kamikaze, to napisałem już wcześniej, jak ktoś kupuje działkę tanią bez mediów i projektów i zgód i myśli sobie że jakoś tam będzie, to jest idiotą, albo kupujesz działkę uzbrojoną, albo przed zakupem planujesz którędy media dociągnąć i przed zakupem załatwiasz takie kwestie. Tutaj ostro dyskutujemy na temat jakiejkolwiek próby uzyskania zgody vs budowania na dziko, tak jak pisze alien "jakąś wole rozwiązania problemu ze strony inwestora. A takowej tu narazie brak"
Jakoś nie znam nikogo, kto wybudował dom na wsi gdzie niebyło światłowodu, a teraz tego żąda (od prywatnej firmy w dodatku) -śmieszni jesteście.
Ja z kolei życzę Tobie, żebyś powołując się na 'służebność przesyłu' sieci internetowej wygrał jakąkolwiek ewentualną sprawę wytoczoną przez właściciela, którego wcześniej niechciało ci się poinformować o inwestycji.
Nie wiem jak to wygląda w świetle przepisów, ale na moje to powinno się to kwalifikować pod 'samowola budowlana'.
Dodatkowo pikanterii dodaje fakt, że rozmowa zaczęła się od tego, że firma buduje za 'unijne' pieniądze bez zgód, na które pozyskanie napewno były zaplanowane pieniądze w projekcie, więc wiesz zaoszczędzone pieniądze można przejeść... $$ ponad wszystko i uj z plebsem.

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

krasnoludek pisze:
Jakoś nie znam nikogo, kto wybudował dom na wsi gdzie niebyło światłowodu, a teraz tego żąda (od prywatnej firmy w dodatku) -śmieszni jesteście.

Mało widziałeś. :) Najpierw Cię wygania, a potem przychodzi po ofertę.

krasnoludek pisze:
Ja z kolei życzę Tobie, żebyś powołując się na 'służebność przesyłu' sieci internetowej wygrał jakąkolwiek ewentualną sprawę wytoczoną przez właściciela, którego wcześniej niechciało ci się poinformować o inwestycji.
Nie wiem jak to wygląda w świetle przepisów, ale na moje to powinno się to kwalifikować pod 'samowola budowlana'.

Do wygrania bez problemu. A Tauron czy Orange myślisz nie ma spraw w sądzie o służebność? To się nazywa bezumowne korzystanie z gruntu. Właściciel może wezwać Cię do usunięcia Twojego mienia z działki w jakimś tam terminie. Potem może założyć Ci sprawę z powództwa cywilnego i walczyć o odpłatne ustanowienie służebności przesyłu. My oczywiście nie bawimy się w sądy bo szkoda czasu, tylko dogadujemy się lub przebudowujemy w inne miejsca. Ma to miejsce jednak bardzo rzadko (może jeden czy dwa przypadki) na wieeeele kilometrów sieci. Tauron czy Orange posiadając np. stację sN/nN u prywatnego, linię sN czy Orange "grube" kable międzymiastowe będzie walczyć bo koszty procesu sądowego i ew. opłat dla właściciela są dużo mniejsze niż ew. przebudowa. Możesz też zniszczyć nieswoją infrastrukturę którą ktoś posadowił Ci na działce (nawet w złej wierze). Tak czy tak podlegasz pod paragraf "zniszczenie mienia". Równie dobrze może sąsiad Ci postawić np. Kamaza na wjeździe na posesję, a Ty nie możesz go np. wywieźć na złom bo to zniszczenie mienia :)

Kolego krasnoludek to nie jest tak, że mamy w poważaniu ludzi bo plebs, wieśniaki itp. Z jednej strony nie afiszujemy się że coś budujemy bo momentalnie włącza to pazerność. Z drugiej strony jak ktoś dzwoni lub przychodzi, że Nasz kabel mu przeszkadza i NORMALNIE to uzasadnia to nigdy nie odmówiliśmy przebudowy na Nasz koszt. A spróbuj takie coś załatwić z jakimś molochem :) Powodzenia :rotfl:

krasnoludek pisze:
Dodatkowo pikanterii dodaje fakt, że rozmowa zaczęła się od tego, że firma buduje za 'unijne' pieniądze bez zgód, na które pozyskanie napewno były zaplanowane pieniądze w projekcie, więc wiesz zaoszczędzone pieniądze można przejeść... $$ ponad wszystko i uj z plebsem.

Tu inna sprawa. Przespali trochę czasu przeznaczonego na realizację projektu i teraz jadą z koksem. Miejscami ładna uryna wychodzi z tego.

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

Sytuacja jest taka że jak już ktoś coś zawiesi to pozostaje już tylko przepychanka w sądzie (jesli normalne negocjacje nie skutkuja), inna sprawa jak przypilnujesz sobie działki i nie pozwolisz zawiesić, wtedy będą musieli z tobą gadać, albo kobinować trase inaczej.
Zgadzam się z "mylek" że zniszczenie podlega pod paragraf. Inna sprawa że jeszcze muszą wiedzieć kto zniszczył to mienie, a nawet pokusił bym się o to że skoro papiera na założenie kabla nie mają to jak mogą się upominać o mienie jak formalnie tam go nie było.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Cytuj:
Sytuacja jest taka że jak już ktoś coś zawiesi to pozostaje już tylko przepychanka w sądzie

Alien52 nie do końca tak jest. Możesz wezwać przedsiębiorstwo do zabrania swoich zabawek jeśli nie zrobią tego w określonym terminie który im wyznaczyłeś możesz zdemontować im instalację na ich koszt.

Gdyby np przytrafiła by się im awaria również muszą mieć Twoją zgodę na wejście w celu naprawy.

Jeszcze ciekawostka jeśli sąd ustala służebność przesyłu na linie energetyczne lub teleinformatyczne to w około 99% robi pas o szerokości linii teleinformatycznej lub energetycznej więc taki pas dla linii SN, NN i teleinformatycznych wynosi góra 1 metr. Przedsiębiorstwa są w szachu bo ciężkim sprzętem np by wymienić słup nie wjadą bo nie znam pojazdów które mają mniej niż metr szerokości, a po za tym po drodze są słupy :D

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

dragonite pisze:
Alien52 nie do końca tak jest. Możesz wezwać przedsiębiorstwo do zabrania swoich zabawek jeśli nie zrobią tego w określonym terminie który im wyznaczyłeś możesz zdemontować im instalację na ich koszt.

Kabla nie ma jak zdemontować bez uszkodzenia.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

ale czyj to problem?

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Teoretycznie dajesz pismo że OP ma usunąć kabel w ciągu 30 dni albo zrobisz to na jego koszt. OP nie likwiduje instalacji ... wystawiasz mu FVAT: demontaż światłowodu a on Tobie FVAT: Zniszczenie światłowodu no bo przecież zaoferowałeś się że wykonasz profesjonalną usługę demontażu a że go przy okazji uszkodziłeś to Twój problem ;)

Odpowiedz z cytatem
Wyciszony literat
Wyciszony literat

krasnoludek pisze:
ale czyj to problem?

no własnie dobre pytanie.

Zobaczymy co odpowiedzą na pismo.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

krasnoludek pisze:
kolego kamikaze, to napisałem już wcześniej, jak ktoś kupuje działkę tanią bez mediów i projektów i zgód i myśli sobie że jakoś tam będzie, to jest idiotą, albo kupujesz działkę uzbrojoną, albo przed zakupem planujesz którędy media dociągnąć i przed zakupem załatwiasz takie kwestie.

Mylnie zakładasz że wszelkie media dociągane są jedynie w fazie zakupu i budowy. Może to wykracza za Twój światopogląd ale są ludzie których domy i działki były kupowane i budowane kilkadziesiąt lat temu, i niestety Ci ludzie w tamtym czasie nie pomysleli by dociągnąc sobie światłowód. A teraz nagle chcą mieć światłowód ale niestety w międzyczasie dookoła pobudowali się myślący tak jak Ty i nie pozwolą przejść przez swoją działkę tfuuu nad swoją działką, jedynym wyjściem jest kopanie 2km dookoła by dojść do tej działki od tyłu. Pytanie czy ktoś temu kiedykolwiek to wybuduje? Ale egoizm ponad wszystko moje MOJE MOJE!!!!!!!!!!

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

.

Ostatnio zmieniony wt, 22 mar 2016 11:34:07 przez kamikaze, łącznie zmieniany 1 raz.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

kamikaze pisze:
krasnoludek pisze:
kolego kamikaze, to napisałem już wcześniej, jak ktoś kupuje działkę tanią bez mediów i projektów i zgód i myśli sobie że jakoś tam będzie, to jest idiotą, albo kupujesz działkę uzbrojoną, albo przed zakupem planujesz którędy media dociągnąć i przed zakupem załatwiasz takie kwestie.

Mylnie zakładasz że wszelkie media dociągane są jedynie w fazie zakupu i budowy. Może to wykracza za Twój światopogląd ale są ludzie których domy i działki były kupowane i budowane kilkadziesiąt lat temu, i niestety Ci ludzie w tamtym czasie nie pomysleli by dociągnąc sobie światłowód. A teraz nagle chcą mieć światłowód ale niestety w międzyczasie dookoła pobudowali się myślący tak jak Ty i nie pozwolą przejść przez swoją działkę tfuuu nad swoją działką, jedynym wyjściem jest kopanie 2km dookoła by dojść do tej działki od tyłu. Pytanie czy ktoś temu kiedykolwiek to wybuduje? Ale egoizm ponad wszystko moje MOJE MOJE!!!!!!!!!!

Kolego sympatyczny! Wręcz przeciwnie, nigdzie nie napisałem że niepozwoliłbym, i że na złość! A raczej pisałem że z sąsiadami trzeba żyć w zgodzie.
Doprowadzenie mediów w stylu wody prądu, ma się nijak do doprowadzenia światłowodu.
Pewne media są niezbędne i nie da się ich dosłać inaczej.
To jest twoje mylne dostrzeganie i myślenie pod siebie 'po co pytać jak może się niezgodzić, lepiej na lewo'
To że teraz nagle chcą mieć światłowód to wiesz... dla mnie to fanaberia -chce to chce, a czy się uda to inna sprawa, inny chciałby mieć lotnisko po lewej a stację benzynową po prawej i wysypisko śmieci z tyłu, czy to znaczy że sąsiedzi nie mają nic do powiedzenia, bo on chce???
Sory za taki odrealniony przykład, ale mniej subtelne widzę nietrafiają...
Niewszystkie zachcianki można/da się zaspokoić, i ludzie powinni o tym wiedzieć.
Niemożna wychodzić z założenia że jam jest pan i mnie się wszystko należy, bo jak nie to w ryj.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec

krasnoludek pisze:
Niemożna wychodzić z założenia że jam jest pan i mnie się wszystko należy, bo jak nie to w ryj.

Ale ty z takiego wychodzisz to moja ziemia i mam w du..... innych a jak będą podskakiwać to w ryj. Pamiętaj że kiedyś możesz być po drugiej stronie barykady trochę empati społecznej nie zaszkodzi w równowadze do kwitnącego egoizmu. U nas juz coraz rzadziej ktoś myśli o innych, a to na parkingu pod sklepem stanie sobie tak by zając 4 miejsca, a to w sklepie przy kasie zmaiast pakować rzeczy do torby to patrzy na kasjerkę a później kolejna osba nie ma miejsca by zapakować swoje itd. przykłady można mnożyć.... bo moje, bo ja chce, bo mi się nalezy.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

kamikaze pisze:

Ale ty z takiego wychodzisz to moja ziemia i mam w du..... innych a jak będą podskakiwać to w ryj.

A ja wychodzę z założenia, że moja ziemia i mam prawo do niej większe niźli ktoś inny.
Bo z dwóch skrajności, to chyba ja mam większe prawo decydować o swoim majątku niż inni??? (pytanie retoryczne)
Kiedyś się chodziło 'na złodziejkę' na jabłka, i to było przynajmniej nazywanie rzeczy po imieniu, i miało się pełną świadomość, że się idzie na czyjś teren, dreszczyk emocji, bo działa się nielegalnie (miało się tego świadomość) a teraz widzę że ważne jest tylko żeby kasa się zgadzała, a jak robi się wbrew przepisom, to nazywa się to że przepisy są złe, bo powinno być inaczej.
Podsumowując (bo ciągle piszemy o tym samym, i jakoś niemożecie zrozumieć że ktoś może mieć inne zdanie, a przede wszystkim może mieć prawo mieć inne zdanie) -
Przepisy jasno stanowią jak powinno się zachować i tę kwestię regulują odpowiednio i niemusimy tutaj się przepychać.
Skoro tak stanowi prawo, to wypadało by go przestrzegać, a postępowanie w sposób inny jest bezprawne.
Amen.
ps. czego nie dziwi was, że jak chcecie postawić antenę na jakimś budynku, to też musicie mieć zgodę?
Byćmoże będę po drugiej stronie barykady, i mimo że zapewne szybciej, taniej wygodniej byłoby po waszemu, to jednak będę preferował pozyskanie zgody.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Cytuj:
Teoretycznie dajesz pismo że OP ma usunąć kabel w ciągu 30 dni albo zrobisz to na jego koszt. OP nie likwiduje instalacji ... wystawiasz mu FVAT: demontaż światłowodu a on Tobie FVAT: Zniszczenie światłowodu no bo przecież zaoferowałeś się że wykonasz profesjonalną usługę demontażu a że go przy okazji uszkodziłeś to Twój problem ;)

Jeśli chodzi o faktury to kłania się wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 marca 2015r., V CSK 312/14.
SN w przedmiotowym orzeczeniu potwierdził, że faktura VAT jest dokumentem prywatnym, a nie urzędowym. Przepisy podatkowe także nie nadają fakturom VAT szczególnej mocy dowodowej. Polecam bardzo ciekawy artykuł w tej materii: http://www.umowny.pl/faktura-vat-jako-d ... -cywilnym/

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy szaleniec
trzepakowy szaleniec
Awatar użytkownika

krasnoludek pisze:
czego nie dziwi was, że jak chcecie postawić antenę na jakimś budynku, to też musicie mieć zgodę?
Jak jest to antena kliencka to nie trzeba mieć zgody. Trzeba mieć jedynie jak stacja bazowa.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

zajadacz pisze:
krasnoludek pisze:
czego nie dziwi was, że jak chcecie postawić antenę na jakimś budynku, to też musicie mieć zgodę?
Jak jest to antena kliencka to nie trzeba mieć zgody. Trzeba mieć jedynie jak stacja bazowa.

hmm nie będę wnikał, być może zależy od spółdzielni, może inaczej, a jak dom jest wynajmowany od prywatnego właściciela (bo w sumie mowa o prywatnym terenie, a nie spółdzielni czy samorządu)?
A jak (i tu chyba porównanie jest trafniejsze) w danym budynku nie ma klienta, a budynek ma pełnić jedynie rolę przekaźnika (tak jak owy nieszczęsny słup) Czy pomimo iż na budynku jest maszt możesz sobie ot tak dowiesić swoją antenę do pozostałych (pomijam kwestię zasilania, przyjmijmy że prąd ma z paneli foto)

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

krasnoludek pisze:
zajadacz pisze:
krasnoludek pisze:

hmm nie będę wnikał, być może zależy od spółdzielni, może inaczej, a jak dom jest wynajmowany od prywatnego właściciela (bo w sumie mowa o prywatnym terenie, a nie spółdzielni czy samorządu)?
A jak (i tu chyba porównanie jest trafniejsze) w danym budynku nie ma klienta, a budynek ma pełnić jedynie rolę przekaźnika (tak jak owy nieszczęsny słup) Czy pomimo iż na budynku jest maszt możesz sobie ot tak dowiesić swoją antenę do pozostałych (pomijam kwestię zasilania, przyjmijmy że prąd ma z paneli foto)

To wszystko pisze w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza art. 30 i 33. Nie zależy to od spółdzielni. Każda wspólnota/spółdzielnia ma obowiązek udostępnić Ci nieruchomość jeśli zamierzasz świadczyć usługi mieszkańcom danego budynku. Opłaty wnosi się jedynie z tytułu realnie ponoszonych kosztów przez wspólnotę/spółdzielnię, np. za energię elektryczną. Innego rodzaju dostęp może być również bezpłatny, ale oczywiście właściciel czy zarządca nieruchomości ma prawo pobierać za w/w dostęp opłaty.

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

mylek pisze:
krasnoludek pisze:
zajadacz pisze:

To wszystko pisze w ustawie o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza art. 30 i 33. Nie zależy to od spółdzielni. Każda wspólnota/spółdzielnia ma obowiązek udostępnić Ci nieruchomość jeśli zamierzasz świadczyć usługi mieszkańcom danego budynku. Opłaty wnosi się jedynie z tytułu realnie ponoszonych kosztów przez wspólnotę/spółdzielnię, np. za energię elektryczną. Innego rodzaju dostęp może być również bezpłatny, ale oczywiście właściciel czy zarządca nieruchomości ma prawo pobierać za w/w dostęp opłaty.

ok ale ma obowiązek jeśli
Czyli drogą dedukcji, jeśli nie ma klientów w budynku, nie ma inwestycji...
Tutaj rozmawiamy przeważnie o sytuacji w której ktoś nie chce usługi jak i medium u siebie (i jeszcze raz nadmienię że rozważamy prywatnego właściciela a nie wspólnotę czy jst).

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

Nie ma znaczenia. W omawianym przypadku właściciel ma możliwość pobierania opłat. Nie można kogoś "przymusić" do kabla za darmo. Z kolei za opłatą "przymusić" można. Z resztą pisałem już jak to wygląda w teorii i praktyce. Proponuję wydzielić temat bo się OT zrobił :-)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

Ciekawy fragment o MSS na 4 stronie artykułu:
http://www.telko.in/jak-podwykonawcy-rs ... italizmu,3

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

Takie sam wał jak w Wielkopolsce, z tą różnicą że INEA ma kasę i nie ma problemów z płynnością...

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Przejdź na stronę Poprzednia 14 5 6 7 8 Następna