Trzepak.pl

Nowy temat  Odpowiedz w temacie
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Jest to mój pierwszy temat a za razem post więc witam serdecznie wszystkich fachowców i amatorów na tym forum.

Buduję (zamierzam budować ) nową sieć bezprzewodową w mojej miejscowości. Jest małą wieś ok 900 mieszkańców w województwie wielkopolskim. Na lokalnym rynku jedyną konkurencją jest CDMA Orange, iPlus i inne badziewia. Tepsa dociera ale odłączyli wieże i wszystkim po montowali terminale GSM. Totalna dziura medialna. W sumie już kilka lat temu myślałem żeby zrobić sieć ale jakoś odeszło w niepamięć, teraz się za to zabieram. Potrzebuję rady fachowców na temat mojego sprzętu i projektu. Więc zaczynam:)
Teren pod wzniesieniem http://www.fotoload.pl/index.php?id=e34 ... 171d605460 planowane miejsce pierwszej stacji bazowej to wieża kościoła. No i tu właśnie zaczyna się problem, nie chciał bym wydawać za dużo pieniędzy na antenki a z drugiej strony chcę obsłużyć jak najwięcej klientów. Na focie http://www.fotoload.pl/index.php?id=65d ... b8768e9448 widać planowane umiejscowienie anten. Problem polega na tym że trzeba by zastosować wyżej 2 anteny dookolne aby można było podłączyć klientów po obu stronach wieży. I do tego dochodzi jeszcze niżej sektor dla klientów oddalonych 4-5 km. Poradźcie Panowie, może my u góry dać tylko jedną dookolną, może ktoś ma doświadczenie w takiej sytuacji.

Druga sprawa to sprzęt. cała sieć będzie chodzić w MIMO 2x2 końcówki Nano Station Loco M5. Bazy Antenki z Ubiquiti AirMax i Rocket M5, sektor również z UBNT. Jako główny koncentrator RB493G z most na Nano Brodge M5. Całość na schemacie przedstawia się następująco: http://www.fotoload.pl/index.php?id=9d1 ... b448a8b801
Proszę o opinię na temat moich planów, wszystkie uwagi i krytykę przyjmę na barki.

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

ogolnie git napewno musisz poczytac i cos kupic aby zaczac sie uczyc;). tylko na kosciele zalozylbym 3x120 16 sektorki (3sztuki) zamiast omni a odnosnie drugiej bazy tez z niej widac cos czego nie widac z kosciola? nie lepiej np. polaczenie na koniec wsi lub inny punkt gdzie np. nie widac kosciola a jego bedzie widac zeby pokryc mniej wiecej cala miejscowosc sygnalem?
ogolnie dobrze ze widzisz to tak a nie na antenach yagi peel apkach edimaxach etc:D

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

midland1 pisze:
tylko na kosciele zalozylbym 3x120 16 sektorki (3sztuki) zamiast omn

Wiesz, tak myślałem na początku lecz nie wszędzie widać zegary kościoła, dlatego muszę coś podnieść wyżej. A wyżej będzie się rzucać w oczy i mnie zjedzą jak zamontuje tam super bazę. Można dać 2 sektory pod krzyżem- ale co z klientami mieszkającymi bezpośrednio z boku anten? Najlepiej jakby tam była tylko jedna antenka dookolna, tylko jak to zrobić?
midland1 pisze:
odnosnie drugiej bazy tez z niej widac cos czego nie widac z kosciola? nie lepiej np. polaczenie na koniec wsi lub inny punkt gdzie np. nie widac kosciola a jego bedzie widac zeby pokryc mniej wiecej cala miejscowosc sygnalem?

Druga baza będzie ok 300 m dalej na kominie przychodni wys ok 15m. Na załączonej mapce na czerwono równoległymi liniami zaznaczyłem wzniesienie. Kościół jest wyżej, a klienci bezpośrednio pod wzniesieniem nie widzą wieży. Dlatego myślę że potrzebna druga stacja bazowa.
Przepraszam za poprzednią mapkę, teraz wrzucam w lepszej jakości: http://www.fotoload.pl/index.php?id=8e4 ... e5d36a6326

Cały czas się uczę (z resztą inz. uczy się całe życie), i orientuję się troszkę w temacie. Jestem po ET na PP dlatego wiem jak to wszystko działa. Specjalność mikroprocesorowe systemy sterowania.

Mam jeszcze pytanko dotyczące awaryjności sprzętu bazowego. Jak to wychodzi w praktyce?

Odpowiedz z cytatem
trzepakowy master
trzepakowy master

Przy dobrej modlitwie można osiągnąć niezły uptime...

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Może jeszcze ktoś by coś podpowiedział.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Generalnie jeśli uzyskałeś zgodę na instalację anten na tym kościele, to już połowa sukcesu. Sprzęt Ubiquiti jest biały, co powoduje, że rzuca się jednak w oczy. Poza tym jest łatwy w obsłudze, przyjemny i do tego działa całkiem nieźle. :)

Przemyśl dokładnie sprawę zamocowania tego wszystkiego. Nie oszczędzaj na skrętce. Zadbaj o dobre zasilanie.
Awaryjność? Zawsze trzeba mieć pod ręką zapasowe egzemplarze urządzeń, żeby w razie awarii szybko je podmienić.

PS. Daj znać, jak przebiegają prace. :)

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Przemyśl dobrze czy nie da się założyć 3x120. Przy kilku klientach dookolna będzie działać. Ale jak podłączysz ich kilkanaście/dziesiąt to będą problemy.

A zapas na pewno się przyda. Kościół często jest najwyższym punktem we wsi i wali w niego dobrze :D Też mamy punkt na kościele i kiedyś dostał strzała to nie było co zbierać z nadajników.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

@Halford dzięki AirMaxowi (a raczej TDMA) w Ubnt podłączysz nawet 45 klientów na antenę, był przecież już temat o tym..
Co do białego koloru, zawsze można pomalować puszki na inny kolor, niejeden kościół ma tak zrobione z antenami GSMów, które stają się praktycznie niewidoczne :)
Ja na początku dałbym MikroTikowego patyka albo od razu kupił cały zestaw taki jak ten: http://www.cyberteam.pl/produkt/show/14 ... T-Kit.html będziesz mieć o tyle dobrze, że możesz zrealizować routing na poziomie bazy, w przypadku Ubnt będziesz musiał wstawiać jakiegoś MikroBzika przed sprzętem z bazy..

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

długo mnie nie bylo, w sumie zapracowany byłem. Baza prawie ukonczona.

U góry są 3xRocketM5 z sektorami 17/120 oczywiście pomalowane w kolorze dachu (wymóg konserwatora zabytków) 28m nad ziemią
poniżej RB 493G z porządnym buforem, zasilaczami w razie czego i kompem(terminalem do logów).
jeszcze niżej Nano Brodge M5 25 jako łącze dosyłowe (link 10km)

łączę symetryk Netia BDI 25/25

Klijenci: Nano Station Loco M5 lub Nano Station M5
Całość uruchamiana na dniach, podpięci pierwsi klijenci (ale bez netu jeszcze...)

Planowana rozbudowa o dwie kolejne bazy w innych miejscowościach.
To na tyle o postępach.
Mam jeszcze ptanko, mam z 7 klijentów w bloku niedaleko bazy, Własnie jestem na etapie spinania ich w okablowanie strukturalne i chcę wyjść jednym linkiem. Nie wiem jeszcze jakie rozwiązanie wybrać:
- czy zrobić do nich osobnego linka (osobna antenka na bazie)?
- czy podpiąć ich w bidge do sektora na bazie?
Preferował bym to drugie rozwiązanie lecz tutaj znów konserwator zabytków i całą droga uzyskania pozwolenia na antenkę na wieży. Myślałem może żeby linka dla nich pościć na loco (odległość 1km) Co o tym sądzicie? Chodzi mi o to aby ta antenka była jak najmniejsza.
Albo na razie gdy sektor nie będzie tak obciążony piśćić to przez sektor a potem przepiąć na osobnego linka. Sam niewiem :(

Drugie pytanko: Czy ktoś praktykuje ubezpieczenie sprzętu od piorunów? Co o tym myślicie? (chodzi mi tutaj o ten kościół)

Odpowiedz z cytatem
Powieściopisarz
Powieściopisarz
Awatar użytkownika

mozesz podpiac na razie w sektor a jak podepniesz kilka osob to przepniesz na cos innego. pamietaj tylko o rozsunieciu kanalow na tych sektorach itd.
jest takie ubezpieczenie np. w PZU

Odpowiedz z cytatem
Leniwy eseista
Leniwy eseista

Cytuj:
@Halford dzięki AirMaxowi (a raczej TDMA) w Ubnt podłączysz nawet 45 klientów na antenę, był przecież już temat o tym..

Tak, do czasu kiedy sieć jest czysta i nie ma problemów. Wystarczy jeden komputer z jakimś syfem i cały punkt dostępowy leży.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

midland1 pisze:
mozesz podpiac na razie w sektor a jak podepniesz kilka osob to przepniesz na cos innego. pamietaj tylko o rozsunieciu kanalow na tych sektorach itd.
jest takie ubezpieczenie np. w PZU

kanały rozsunięte o 60 Mhz czyli co 3 kanał

Odpowiedz z cytatem
Mistrz pióra
Mistrz pióra
Awatar użytkownika

u klientów rób tryb station + router i obcinaj im prędkość na ubnt. Rzadko kiedy coś się przedostaje i nie lata Ci syf po sieci od klientów.

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Stasio pisze:
u klientów rób tryb station + router i obcinaj im prędkość na ubnt. Rzadko kiedy coś się przedostaje i nie lata Ci syf po sieci od klientów.

Dokładnie tak chciałem zrobić.

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

A zmień teraz klientowi taryfę na nocną przy cięciu na CPE.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

sheduler? albo dwie regułki w sq w zależności od godziny... baaaardzo proosstee

a sorry to tak na mt a na ubnt chyba tez jest :) a jak nie to programik piszemy co się loguje przez ssh i zmienia. zawsze się da:)

Odpowiedz z cytatem
Młodociany subskrybent
Młodociany subskrybent

Pewnie, że jest do zrobienia, ale babrania się z tym. Klucze załaduj do CPE. Skrypt puścisz o 0:00, gość włącza listwę z Twoim ubnt na czele o 0:10 i mówi, gdzie jest moje 10 megsów :-) No ale spoko.. da rade to machnąć :zlosnik:

Pozdro :-)

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik

nie wiem czy na ubnt jest cron ale chyba być powinien. jesli tak to prosty skrypt który będzie sprawdzał godzinę i ustawioną prędkość... np co 5 minut... jest babrania ale tylko za 1 razem :)

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

Cron jest do zrobienia: https://208.68.95.4/forum/showthread.php?t=966 o ile już go nie dodali w standardzie :)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

Wszystko jest do zrobienia, tak jak mówicie. Nie będę dawał taryf nocnych :)
Sieć ruszyła na dniach, więc temat chyba do zamknięcia.

Odpowiedz z cytatem
Obsesyjny prozaik
Obsesyjny prozaik
Awatar użytkownika

Do zamknięcia? A może podzielisz się z nami fotkami z instalacji? :)

Odpowiedz z cytatem
Czytelnik
Czytelnik

szczerze, to nawet nie miałem czasu robić fotek. Ale na dniach zrobie jakieś i na pewno wrzucę.

Odpowiedz z cytatem
Subskrybent
Subskrybent

i nie wrzucił :(

Nowy temat  Odpowiedz w temacie